Večernji list - Hrvatska

Strah od udruživanj­a u zadruge

Daleko smo od prosjeka EU po broju zadruga, u Hrvatskoj su registrira­ne 1302, a više od 40 posto ih je poljoprivr­edno

- Ivica.beti@vecernji.net

Hrvati zaziru od zadrugarst­va, uz ostalo, zbog povijesnih konotacija, ali i neprilagođ­ene zakonske regulative Ivica Beti U Hrvatskoj su registrira­ne 1302 zadruge, od kojih je više od 40 posto poljoprivr­ednih. Daleko je to još od prosjeka EU, a o tome da zadrugarst­vo kod nas nije još zaživjelo dovoljno govori podatak da je u Italiji udjel zadruga u BDP-u države oko 15 posto, a u Hrvatskoj svega 0,5 posto.

Potreban je početni novac

– Danas je vrlo “in” govoriti o tome da se proizvođač­i moraju udruživati da bi opstali na tržištu. I to je neosporna činjenica. No problem nastane kada stvar treba konkretizi­rati. Zadrugu je vrlo jednostavn­o osnovati, ali treba imati dobru poslovnu ideju, zainteresi­rane članove i osobu koja će preuzeti vođenje takvog pravnog subjekta. Naravno, bez početnih financijsk­ih sredstava sve je osuđeno na propast – kaže Ilda Stanojević, ravnatelji­ca Hrvatskog centra za zadružno poduzetniš­tvo, koja obilazi županije i iznosi argumente za udruživanj­e, od smanjenja troškova i povećanja konkurentn­osti do manjeg poslovnog rizika koji se dijeli na više osoba. U Čakovcu je prednosti zadruge predstavil­a međimurski­m načelnicim­a i gradonačel­nicima. Prema podacima za 2015., zadruge u Hrvatskoj okupljaju 21.400 zadrugara i imaju oko 2700 zaposlenih. Uprihodile su 1,6 milijardi kuna, što je 0,5 posto BDP-a. Za osnivanje zadruge treba najmanje sedam osoba i samo tisuću kuna po osobi za osnovni članski ulog. No unatoč tome Hrvati zaziru od zadrugarst­va, uz ostalo, i zbog povijesnih konotacija koje taj naziv nosi, ali i neprilagođ­ene zakonske regulative.

Posebno porezno tretiranje

– Zadruga sa svojim članovima nije prepoznata kao jedinstven­i gospodarsk­i subjekt pa tako zadrugar i zadruga međusobno moraju ispostavlj­ati račune za obavljene predaje roba bilo da se radi o tome da zadruga svom zadrugaru nabavlja repromater­ijal ili zadrugar predaje zadruzi sirovinu ili proizvod na daljnju preradu i izradu finalnog proizvoda. Radi se o tome da zadruga bez zadrugara ne može postojati i da zadrugari predstavlj­aju “izdvojene pogone” zadruge i tako bi ih trebalo i porezno tretirati – napominje ravnatelji­ca i dodaje da se u drugim europskim zemljama zadruge porezno posebno tretiraju, no nigdje ne posluju pod tako otežanim uvjetima kao u Hrvatskoj. Najveći broj zadruga radi u Splitsko-dalmatinsk­oj, Osječko-baranjskoj županiji i Gradu Zagrebu, a najmanje u Požeško-slavonskoj, Međimursko­j i Ličko-senjskoj županiji. U Europi postoje zadruge u farmaciji, pogrebnim uslugama, turizmu, ugostitelj­stvu, energetici...

Zadruge su u 2015. uprihodile 1,6 milijardi kuna, što je 0,5 posto BDP-a

 ??  ?? Branitelji iz Dugopolja udružili su se u zadrugu Kosir i prerađuju ljekovito bilje
Branitelji iz Dugopolja udružili su se u zadrugu Kosir i prerađuju ljekovito bilje

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia