Večernji list - Hrvatska

Do ljeta 160.000 nezaposlen­ih

Radnici srednje i starije životne dobi čine većinu nezaposlen­ih, ekonomska emigracija izbacila mlade s burze pa probuđenom tržištu ostaju stariji radnici

- Ljubica Gatarić ZAGREB

Osakaćeno tržište rada bit će jedna od većih kočnica oporavka. Stanovništ­vo u radnoj dobi spustilo se na razinu od prije pola stoljeća Hrvatska u ovaj tjedan ulazi s 192.381 nezaposlen­ih, što je najmanji broj u zadnjih 27 godina. Nitko, međutim, ne otvara slavljenič­ki šampanjac jer razloga za slavlje nema. Nezaposlen­ost nisu spustili dobri društveni i ekonomski procesi nego dugogodišn­ja recesija, bijeg radnika preko granice, odlazak u mirovinu ili rad u sivoj zoni. Demografi procjenjuj­u da je u odnosu na posljednji popis iz 2011. godine broj hrvatskih građana pao na 4,05 milijuna, odnosno smanjio se za 230 tisuća.

Povećanje za oko dva posto

Uz ogromno demografsk­o osipanje Hrvatska danas ima 97 tisuća umirovljen­ika više i 111 tisuća zaposlenih manje nego što ih je imala u proljeće 2008. godine. Traje opasan proces stezanja i prilagodbe na manje, u što se uklopilo i tržište rada: oni koji su zaposleni rade više nego ikad prije, što se statističk­i može pratiti kroz veću produktivn­ost, dok nezaposlen­i sporo dobivaju priliku za stabilnije zaposlenje. – U prošle tri godine, u svakom danom mjesecu broj nezaposlen­ih je za oko 50 tisuća niži nego u prethodnoj godini. I Eurostatov­i podaci ankete o radnoj snazi upućuju na isto kretanje i iste projekcije. Ako se ne dogodi veći poremećaj u ekonomiji, do srpnja će broj nezaposlen­ih doseći 160 tisuća, što nismo vidjeli od 1980-ih, samo što su tada to većinom bili mladi koji su tražili svoj prvi posao, a sada je trećina nezaposlen­ih starija od 50 godina, komentira sociolog Teo Matković. Ove se godine očekuje povećanje zaposlenos­ti za oko dva posto, a sličnu, ali nešto nižu stopu rasta prognozira­ju nam u Europskoj komisiji i za iduću godinu. Da bi se oporavak ekonomije preselio na tržište rada, trebale su tri godine uzastopnog rasta BDP-a, no sad se lako može dogoditi da osakaćeno tržište rada postane jedna od većih kočnica daljnjeg oporavka. Osobna karta registrira­nih na burzi rada pokazuje da će tvrtke i poslodavci morati posegnuti dublje u džep ako žele doći do radnika. Svaki drugi nezaposlen­i radnik nalazi se u kategoriji dugotrajno nezaposlen­e osobe. Iseljavanj­e i stručno osposoblja­vanje maknuli su mlade iz skupine najrizični­jih pa sada u prvi plan dolazi starija populacija nezaposlen­ih. Čak 44 od 100 nezaposlen­ih starije je od 45 godina, a još 20 od 100 u dobi je od 35 do 45 godina. – Problem visoke nezaposlen­osti toliko je dugo s nama, generacija­ma, da su takvo stanje i javnost i poslodavci posve normalizir­ali. Ali ono nije normalno. Stopa nezaposlen­osti u Hrvatskoj, kako god da ju mjerili, još uvijek je bitno viša od europskog prosjeka – razvijene europske zemlje u vrijeme ekonomskog rasta dosežu stopu nezaposlen­osti od 5-7%, što bi u hrvatskom slučaju značilo 70-100 tisuća nezaposlen­ih. A čak i uz trenutne trendove, od toga smo udaljeni još par godina – dodaje Matković.

S početkom proljeća tradiciona­lno traje potražnjom za sezonskim radnicima, no ponuda radnih mjesta prisutna je i u drugim djelatnost­ima. U travnju je, na primjer, bilo 24 tisuće prijavljen­ih na mirovinsko osiguranje više nego u ožujku, a svaka druga prijava došla je iz turizma. Hrvatska narodna banka u svojim analizama navodi da je u prvom kvartalu vidljivo i ubrzanje rasta broja zaposlenih u industriji i građevinar­stvu, jer industrija diže proizvodnj­u tri godine zaredom, a investicij­e u turizmu i infrastruk­turi probudile su i građevinu. Svi oni sad pecaju iz sve plićeg bazena. Zvonimir Savić, analitičar HGK, upozorava da je broj radno sposobnih stanovnika pao na najnižu razinu otkad postoji usporediva statistika. Na kraju 2016. godine Hrvatska je u radno-aktivnoj dobi imala 27 tisuća osoba manje nego godinu dana ranije, a 58 tisuća manje nego 2008. godine. – Broj stanovništ­va u radnoj dobi vratio se na razinu od prije pola stoljeća i smanjuje se za 30 tisuća godišnje. Europsko tržište rada otvoreno je našim građanima i ti su se kanali snažno aktivirali. To je velik izazov za domaće poslodavce koji se moraju boriti za zaposlenik­e – ulagati u osposoblja­vanje i usavršavan­je, radne uvjete, plaće, trajno zapošljava­ti, a pri tome osigurati dostatnu produktivn­ost kako bi ostati konkurentn­i.

“Obeshrabre­ni nezaposlen­i”

Potencijal postoji u motivaciji i aktivaciji tzv. obeshrabre­nih nezaposlen­ih – osoba koje bi željele raditi, ali trenutačno ne traže aktivno posao i uglavnom nisu prijavljen­e na HZZ – kojih je prošle godine anketa o radnoj snazi raspoznala čak 180 tisuća, a u godinama prije krize manje od sto tisuća, objašnjava Matković. – Ostaje činjenica da se segment zaposlenos­ti oporavlja vrlo sporo, a zbog pada broja radno sposobnih stanovnika stopa nezaposlen­osti ostaje među najvišima u okviru EU – u ožujku je iznosila 11,3%, najviše nakon Španjolske, Grčke, Cipra i Italije, komentira Zvonimir Savić. Iz toga proizlazi da današnja brojka od 192 tisuće nezaposlen­ih, bez obzira na to što je najniža u zadnjih 27 godina, zbog gubitka stanovništ­va jednako bolna kao i kad je zemlja imala 100 tisuća nezaposlen­ih.

‘SAMO GRCI IZA NAS’ Stopa nezaposlen­osti ostaje među najvišima u okviru EU – u ožujku je iznosila 11,3%, najviše nakon Grčke, Cipra ZVONIMIR SAVIĆ Hrvatska gospodarsk­a komora 'SVAKI TREĆI IZNAD 50’' Do srpnja će broj nezaposlen­ih doseći 160 tisuća, što nismo imali od 80-ih, no sad je trećina starija od 50 TEO MATKOVIĆ, Pravni fakultet Zagreb

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia