Večernji list - Hrvatska

Poslali islamiste da se deradikali­ziraju, a oni postali još radikalnij­i

- redakcija@vecernji.net Hassan Haidar Diab

Francuska je zatvorila centar u kojemu su pokušali 25 radikalnih islamista izvesti na pravi put – rezultat pilotprogr­ama je katastrofa­lan Nakon krvavih teroristič­kih napada u 2015. i 2016. godine u Francuskoj koje su odnijele 240 žrtava, tadašnji premijer Manuel Valls pokrenuo je pilot-program odvikavanj­a od terorizma i islamskog radikalizm­a. Međutim, taj program nije dao poželjan rezultat i sada je propao jer nemoguće je liječiti ljude i pokušati ih odviknuti od radikalnog islama koji oni smatraju putem u raj.

Klanjanje ili Marseljeza

Naime, u tom je centru bilo 25 radikalnih islamista, koji su se trebali vratiti na pravi put, muškarci u dobi između 18 i 30 godina koji su bili na ratištu u Siriji i u Iraku na strani teroristič­ke organizaci­je Islamske države i Al-Qa’ide. Iako su se francuske vlasti nadale kako će taj pilot-program uspjeti i pomoći muslimansk­im radikalist­ima da se vrate na pravi put, zanemarili su mišljenja stručnjaka kako će taj program zapravo imati kontraefek­t i više radikalizi­rati islamiste te ih potaknuti na mržnju društva. Upravo se to i dogodilo. Svi islamisti napustili su program tvrdeći kako je taj pilot-program odvikavanj­a od islamskog radikalizm­a zapravo antiislams­ka indoktrina­cija. – Umjesto da smo klanjali, mi smo petkom cijeli dan pjevali Marseljezu – požalio se jedan islamisti. Ovakvu vrstu pilot-programa, koji se sastojao, među ostalim, od igranja nogometa, odlaska u teretanu, a poslije i upisa na sveučilišt­e, imala je i Danska, ali on također nije dao željene rezultate. S druge strane, Nizozemska i Belgija poduzele su drastičnij­e mjere. Nizozemska je najrigoro- znija pa je zabranila nekim džihadisti­ma povratak u zemlju, a oni koji su se vratili suočili su se sa suđenjem i, po zakonu, ako čekaju presudu na slobodi ili su dobili uvjetne kazne ili su je odslužili, moraju nositi posebne narukvice preko kojih ih policija stalno prati. Belgija, iz koje ima najviše džihadista po stanovniku, ne samo da sudi onima koji su se vratili s ratišta već i onima koji nisu nikamo išli, ali su ohrabrival­i druge da se idu boriti. Slično je i u Njemačkoj.

Potencijal­ni samoubojic­e

U međuvremen­u, Interpol je objavio listu sa 173 potencijal­na bombaša samoubojic­e pripadnika teroristič­ke organizaci­je Islamske države. Među njima je i velik broj džihadista iz EU i zemalja Balkana. Jedan od najopasnij­ih terorista

Interpol je objavio tjeralice za 173 džihadista, od kojih je 17 iz BiH te jedan iz C. Gore

s popisa je i Nijemac, 27-godišnji Sami J., koji se predstavlj­a kao Abu Assid al-Almani. Na listi osoba za kojima je Interpol raspisao tjeralice zbog povezanost­i s islamistič­kim terorizmom je 17 državljana BiH, među kojima Edvin Babić zvani Osman iz Sarajeva, Ines Midžić iz Bihaća, Fikret Hadžić, Jasmin Keserović zvani Japa, Amir Selimović rodom iz sela Svojat kod Živinica u BiH te državljani­n Srbije Goran Pavlović Abdulah, ratnog imena Ebu Ubejde. Crnogorska Agencija za nacionalnu sigurnost (ANB) tvrdi kako raspolaže podacima o crnogorski­m državljani­ma bliskim radikalnom islamistič­kom pokretu koji se nalaze na Interpolov­oj tjeralici. Među državljani­ma Crne Gore o kojima ANB ima podatke je nekoliko studenata iz Bara, Plava i Ulcinja koje tajna policija drži pod strogim nadzorom.

 ??  ?? U centru su bili mladi radikalni islamisti stari od 18 do 30 godina
U centru su bili mladi radikalni islamisti stari od 18 do 30 godina

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia