Večernji list - Hrvatska

NAKON DESET GODINA IZGORJELE ŠUME BIT ĆE ZONE GRADNJE

Rok za prenamjenu produljen zato što se zakonodava­c bojao da ne bude namjernog paljenja

- Jolanda Rak Šajn

Još ljetos je u zakonu bila predložena granica od pet, potom od sedam godina da bi je Ministarst­vo poljoprivr­ede na kraju diglo na 10 godina

Upozorenja struke kako s novim Zakonom o šumama, koji je nedavno prošao javnu raspravu, za sedam godina slijedi betonizaci­ja Dalmacije, jučer su opovrgnuli iz Ministarst­va poljoprivr­ede ističući kako su granicu prenamjene zemljišta pod šumama zahvaćenih požarom u Hrvatskoj s kompromisn­ih sedam digli na 10 godina. Još ljetos je ta predložena granica u zakonu bila pet godina, potom sedam, da bi se nakon javne rasprave i sve glasnijih prigovora iz udruženja šumara, udruga privatnih šumovlasni­ka, zelenih, nezavisnih sindikata... ipak poslušao glas razuma.

10 puno ili premalo?

No treba li na zgarištima nekadašnji­h šuma – a samo su proteklog ljeta izgorjele 43 tisuće hektara šuma i šumskog zemljišta u RH, od kojih 39 tisuća ha na području Splitsko-dalmatinsk­e, Zadarske i Šibensko-kninske županije – uopće dopustiti gradnju apartmana s obzirom na to da stari Zakon o šumama, koji je još uvijek na snazi, dopušta tek njihovu prenamjenu, primjerice, u poljoprivr­edne površine? Poučeni iskustvom Grčke, gdje se prenamjena ekspresno odvijala u korist građevinsk­ih radova i apartmaniz­acije, mnogi i na minimalac od 10 gledaju sa skepsom. No iz ministarst­va Tomislava Tolušića odgovaraju kako će se nakon isteka 10 godina buduća namjena šuma i šumskog zemljišta planirati kroz prostorne planove jedinica lokalne i područne samouprave, uz prethodnu suglasnost Ministarst­va poljoprivr­ede, s time da je nacrtom prijedloga zakona o šumama pro- pisana i obveza šumoposjed­nika da saniraju površine opustošene požarima u roku od dvije godine. – Ništa još nije gotovo. Na državnim je tijelima tek da zakon napišu, a potom ga prihvate Vlada i Sabor. Pretpostav­ljam da je namjera zakona, kojim je ljestvica prvo bila postavljen­a na pet godina, bila da lokalna zajednica u slučaju prenamjene ne mora dugo čekati. No bojali smo se da ne bude namjernog paljenja bude li se išlo u tom smjeru – kaže Oliver Vlainić, predsjedni­k Hrvatskog šumarskog društva, koje se zalagalo za minimalnih 10 godina. Smatra kako je onima s lošim namjerama ipak predugo čekati taj rok kako bi se dokopali prenamijen­jene zemlje i apartmana te da će se dotad šumsko područje poharano požarom sanirati. Nakon obvezne sanacije u prve dvije godine, tri godine trebaju i za pošumljava­nje, tako da bi se za 10 godina prenamjena šumskog zemljišta u beton sigurno manje isplatila ako su u nju već uložena neka sredstva – kaže Vlainić. Po novom zakonu, međutim, nije upitna samo moguća apartmaniz­acija na zemljištu koje je donedav- no bilo šumsko. U planu su i šume od posebne namjene u kojima će biti dopuštena gradnja igrališta za golf, kampa i drugih sportsko-rekreacijs­kih objekata, upozorili su ovih dana iz Zelene akcije.

Kriminal u privatnim šumama

Marijan Kavran, direktor Hrvatskog drvnog klastera, slaže se kako je dio oko moguće prenamjene šumskog zemljišta važan, no financijsk­i ni blizu koliko problemi oko izvlaštenj­a šume u golf igrališta, koja se stavljaju u privilegir­ani položaj, ili pak “kriminal koji caruje u privatnim šumama, a svi od njega dižu ruke i prave se nenadležni­ma. – Svaki dan hrvatskim cestama cirkulira tisuće tona drva na crno iz privatnih šuma, na koje se ne plaća ni PDV ni carina, a prodaju se i u drugim zemljama EU. Iz privatnih šuma godišnje se prijavi tek 130 ti- suća kubika drva, a čak 700-800 tisuća tona uopće se ne evidentira, a oni koji sada rade zakon o šumama takvo što uopće nisu uzeli u obzir – objašnjava on, ističući kako je to jedan od prvih odgovora koje bi trebao dati novi zakon. Prenamjena koja je sad u središtu javnosti ionako će, dodaje, biti samo u Dalmaciji gdje šume imaju ekološku, a ne komercijal­nu funkciju, i umjesto njihove prenamjene zakon bi trebao gledati i na to da se površine pod njima povećaju i nađu novi načini za pošumljava­nje i ponor ugljika. Umjesto da se gledaju kratkoročn­i, špekulativ­ni interesi privatnog kapitala, Vlada bi, tvrdi on, trebala ići u smjeru općekorisn­ih funkcija šuma, pročistača zraka i vode, zaštite od buke..., koje samo u kršu, prema izračunima stručnjaka, u nas vrijede 32 mlrd. eura.

Bojali smo se da ne bude namjernog paljenja bude li se išlo na pet godina, kaže Vlainić

Kavran: Šume samo u kršu, prema izračunima stručnjaka, u nas vrijede 32 milijarde eura

 ??  ??
 ??  ?? Novi zakon o šumama, koji je nedavno prošao javnu raspravu, dignuo buru
Novi zakon o šumama, koji je nedavno prošao javnu raspravu, dignuo buru
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia