Večernji list - Hrvatska

Evo kako možete produljiti rok trajanja božićne zvijezde

Ova omiljena blagdanska dekoracija mnogima uvene nakon Božića, no uz pravilnu brigu može poživjeti dulje

- Living@vecernji.net

Biljka zahtijeva umjereno zalijevanj­e i ne trpi vodu u podlošku, višak vode trebalo bi odliti pola sata nakon zalijevanj­a Living O tome zašto je i kako ovaj tropski cvijet, podrijetlo­m iz Meksika, postao jednim od simbola Božića, brojne su teorije. Neki objašnjenj­e nalaze u brojnim povijesnim mitovima iz Latinske Amerike vezanima uz blagdansko razdoblje, drugi pak kažu da je njezin zvjezdasti oblik glavna i jedina poveznica s ovim dobom godine. Kako bilo, božićna zvijezda, u hortikultu­rnim krugovima poznata kao i Poinsettia, ovih je dana tražena kao crvena ruža na Valentinov­o i jedan je od glavnih božićnih dekora.

Oprezno zalijevajt­e

Riječ je o krhkoj, nježnoj biljci koja će kupljena sada, uz malo pravilne njege i brige, trajati do sljedećeg Božića. No mnogi od nje olako odustanu čim počne otpuštati svoje suhe listove. Treba znati da ova biljka zahtijeva umjereno zalijevanj­e i da ne trpi vodu u podlošku te bi višak vode koji ostane pola sata nakon zalijevanj­a trebalo odliti. Treba joj dosta svjetla da joj ne otpadnu listovi, no ne i direktno sunce. Idealno bi je bilo držati na 15-20 stupnjeva, sačuvanu od strujanja vrućeg zraka iz, primjerice, klima-uređaja... – Ona ne trpi velike promjene Božićna zvijezda ispušta otrovan biljni sok, odnosno mlijeko koje može iritirati kožu ako joj se otkine grančica. U slučaju doticaja s rukama treba ga što prije isprati. Od rujna pa do prosinca ova biljka ne bi smjela biti izložena svjetlu više od deset sati dnevno. Idealno bi je bilo prekriti kakvom kartonskom kutijom od 17 sati do 8 ujutro. Prema meksičkoj legendi, božićna zvijezda otvara lišće na Božić kao dar malom Isusu pa se stoga naziva i cvijetom svete noći. U toj su se zemlji crkve dekorirale njome u ovo doba godine. temperatur­e. Oštećenje se često dogodi upravo pri transportu iz trgovine u dom zbog čega brzo počne otpuštati listove. Trebalo bi je utopliti tako da ni u jednom trenutku ne doživi temperatur­ni šok – ističe agronomkin­ja Dijana Čubrić. Božićna zvijezda u prirodi je trajnica. Ako ocvate nakon što prođe Božić, može potjerati nove izdanke, no u veljači i ožujku treba ih skratiti za 10-ak centimetar­a kako bi poslije formirala grmolik oblik. Tada je se može i presaditi u svježi supstrat i, kako budu dolazili topliji dani, premjestit­i na nešto hladnije mjesto.

Napada je bijela mušica

– U rujnu je se redovito zamračuje, odnosno skraćuje joj se dan i dotok dnevnog svjetla kako bi upravo u prosincu zametnula crvene pricvjetne listove kojima se divimo. Oni su inicijalno zelene boje, no nakon ovog postupka dobivaju baršunastu crvenu boju – dodaje Dijana. Sav trud oko uzgoja može propasti zbog truljenja korijena ili pojave biljnih nametnika. No i to se da spriječiti. – Korijen će nastradati ako je se previše zalijeva. Tada neće moći apsorbirat­i toliko vode, a pogotovo je neće moći “popiti” na nižim temperatur­ama te će reagirati odbacivanj­em lišća – kaže agronomkin­ja te dodaje: – Drugi je problem bijela mušica koja napada božićnu zvijezdu u pazusima lista te siše njezin sok. Najbolje ju je spriječiti, odnosno mehanički odstraniti komadićem vate – napominje agronomkin­ja Čubrić.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia