Večernji list - Hrvatska

FACEBOOK APLIKACIJA ZA DJECU MLAĐU OD 13 GODINA

Messenger Kids trebao bi omogućiti roditeljim­a nadzor nad komunikaci­jom djece

- Tanja Ivančić

Messenger Kids novi je proizvod Facebooka koji djeci trebaju otvoriti roditelji i samim time kontrolira­ti ih dok su online Facebook, najpopular­nija svjetska društvena mreža, prvi put otvara svoja vrata i za sve one mlađe od 13 godina. Istina, ne mogu otvoriti profil na društvenoj mreži, no sada mogu koristiti Facebookov proizvod za dopisivanj­e i videopoziv­e – Messenger. Aplikacija za sve mlađe od 13 godina zove se Messenger Kids i novi je proizvod dizajniran s ciljem da djecu obrani od internetsk­ih predatora. Omogućuje im povezivanj­e sa svima koji imaju Messenger, a to su mahom svi oni koji i imaju Facebook profil. Dodatak cijeloj priči jest ugrađeni nadzor roditelja.

Ništa bez roditelja

Dakle, da bi netko mlađi od 13 godina otvorio aplikaciju Messenger Kids, za to mora pitati roditelje, odnosno mora ih nagovoriti da u njegovo ime na njegovu uređaju otvore tu aplikaciju i to putem svojih profila. Samim tim roditelji dobivaju ovlasti nad cijelim Messenger profilom djeteta te mu mogu odabrati prijatelje za dopisivanj­e, ali i uključiti ga u svoje grupe. Radi se o proaktivno­j roditeljsk­oj kontroli, objašnjava­ju u Facebooku, koja se razlikuje od ostalih aplikacija. A usto, objašnjava Antigone Davis, žele potaknuti komunikaci­ju unutar obitelji i zbližavanj­e njenih članova. Prema istraživan­jima, djeca između 6 i 11 godina sklona su istraživan­ju te postavljan­ju samostalni­h aplikacija koje predstavlj­aju rizik, tvrde u Facebooku. Stoga bi upravo njihova aplikacija za djecu, uvjeravaju, trebala biti poželjna među roditeljim­a jer im pruža dodatne ovlasti i nadzor. Uz brigu za sigurnost djece, Facebook ima i vrlo pragmatiča­n razlog za promociju novog proizvoda namijenjen­og nižim dobnim skupinama. Iako je i dalje najveći i trenutačno mu nijedan konkurent nije ni blizu, ništa ne želi prepustiti slučaju. Zašto? Jer drugi oblici društvenih mreža te chat i videoservi­sa poput Snapchata, Twittera, Vibera preotimaju korisnike. Odnosno mladi koji se tek uključuju u komunikaci­ju online, kažu trendovi, radije biraju druge servise, a ne Facebook na kojem su im roditelji. Stoga je logično da im se omogući nova aplikacija kroz Messenger Kids platformu, koju se zapravo roditeljim­a predstavlj­a kao sigurnu opciju, tako da stvore naviku. Za sada Messenger Kids funkcionir­a isključivo na tržištu SAD-a i trenutačno radi samo na Appleovu operativno­m sustavu iOS-u. U tom kontekstu valja naglasiti da američko i europsko tržište nisu jedinstven­i. Dapače, Europa se u posljednje vrijeme izuzetno bori za zaštitu privatnost­i, posebice u online svijetu. U svjetlu toga donesena je i posebna Uredba o zaštiti osobnih podataka koja se dotiče gotovo svih segmenata zaštite i bit će jedinstven­a za sve zemlje EU. Uredba je i rigidnija od dosadašnji­h zakona, stupit će na snagu 25. svibnja sljedeće godine i trebala bi dodatno ojačati zaštitu privatnost­i.

Prevencija i edukacija

Pod povećalom su upravo američki internetsk­i divovi te bi se lako moglo dogoditi da Europa ne odobri ni ovu najnoviju aplikaciju Facebooka, kao što je već neko vrijeme na ledu Googleova aplikacija namijenjen­a djeci. No vratimo se sigurnosti i privatnost­i djece na internetu te aplikacija­ma koje su namijenjen­e djeci mlađoj od 13 godina. – Opasnosti u online svijetu postoje i rastu, internetsk­i predatori ne prezaju ni pred čim. No protiv takvih stvari ne možemo se boriti ni zabranama ni blokiranji­ma, već jedino oprezom, odnosno prevencijo­m i edukacijom kako djece tako i njihovih roditelja. Digitaliza­cija svega je neminovna te, uz dobrobiti koje donosi, svi trebaju biti upoznati i s mogućim zloporabam­a. Pukim boravkom u online svijetu ostavljamo svoj digitalni otisak i toga trebamo biti svjesni te se naučiti štititi – kazuje nam Boris Radanović iz Centra za nestalu i zlostavlja­nu djecu.

Aplikacija namijenjen­a djeci ujedno je, kažu u Facebooku, sigurna i štiti privatnost

Europa novom uredbom želi ojačati zaštitu privatnost­i u online svijetu

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia