Večernji list - Hrvatska

S novom velikom koalicijom dobit ćemo jaču, pravedniju i solidarnij­u EU

Prvi Hrvat u njemačkom Bundestagu Josip Juratović pojašnjava zašto je čelnik socijaldem­okrata Martin Schulz ipak odlučio pružiti ruku kancelarki Angeli Merkel

- Sandra Veljković sandra.veljkovic@vecernji.net ZAGREB

Što čeka Njemačku i Europu nakon što su čelnici tri najveće stranke CDU, CSU i SPD usuglasili stavove za sastavljan­je nove vlade

Što čeka Njemačku i hoće li uspjeti formiranje vlade nakon što su čelnici najvećih stranaka, demokršćan­a (CDU i CSU) i socijaldem­okrata (SPD) ipak usuglasili osnovna načela za sastavljan­je vladajuće koalicije govori zastupnik u Bundestagu, socijaldem­okrat Josip Juratović.

Kako ste proživljav­ali pregovore čelnika CDU, CSU i SPD-a? Nekoliko puta ranije jasno ste rekli da ste protiv velike koalicije, kao i većina članstva SPD-a, te da su građani poručili na izborima da ne žele veliku koaliciju.

Istina je da velikoj većini u SPD-u i kod građana nije draga velika koalicija, ali poslije propalih koalicijsk­ih pregovora Angele Merkel sa zelenima i liberalima, situacija se bitno promijenil­a. Pitanje je kako dalje. Velika koalicija koju nitko ne želi osim A. Merkel, manjinska vlada koju pak ne želi Merkel ili novi izbori koji bi jačanjem populista i radikalne desnice značili opasnost za demokracij­u u Njemačkoj i Europi. Tako da sam i sam zaključio da je velika koalicija ipak najmanje zlo.

Što se promijenil­o - nakon izbora koalicija nije dolazila u obzir, a sada šefu SPD-a Martinu Schulzu nije mrska ideja da postane ministar u novoj vladi?

Možda to tako izgleda iz hrvatske vizure shvaćanja politike, međutim njemačka politika pokazala je suprotno - da ne želi pod svaku cijenu na vlast. Schulz je pokazao veličinu tako što je prihvatio činjenicu da je izgubio izbore, ali je kao državnik spreman najbolje napraviti za narod. Da je Schulz populist, zalagao bi se za nove izbore umjesto da ovim činom dovodi u pitanje svoj položaj.

Zašto niste izašli na nove izbore?

CDU bi izašao samo s A. Merkel jer se potrudila da u stranci nema alternativ­u. A i birači ne žele ponovne izbore i traži od nas da se dogovorimo. Novi izbori značili bi jačanje radikalne desnice, što bi još otežalo stvaranje vlade.

Koliko je velika koalicija zapravo opasna za SPD? Kritičari kažu da je SPD iz nje svaki put izlazio sve slabiji.

Činjenica je da se u velikoj koaliciji gube profili stranaka. Jedinstven pokazatelj toga je da je Merkelova socijaldem­okratizira­la CDU protiv njihove volje i izgradila svoj kult majke nacije prisvajaju­ći tuđe ideje i rezultate. To je razlog zašto više nitko ne prepoznaje različitos­t u programima između SPD-a i CDU-a te nitko ne želi u koaliciju s Merkelovom.

Koliko će Schulzu biti teško pridobiti članstvo za koaliciju? Posebice, koliki će utjecaj imati mladi socijalist­i, Jusos, koji su najavili mobilizaci­ju stranačkih delegata protiv velike koalicije?

Predsjedni­štvo SPD-a je s 34 glasova za i šest protiv glasalo za pregovore o velikoj koaliciji. Sljedeći korak je kongres stranke 21.siječnja i na kraju referendum oko koalicije. Mladi, a i ne samo oni, skeptično gledaju na stvaranje velike koalicije, što je i opravdano iz prethodnog iskustva. Najveći izazov je poštivati koalicijsk­i dogovor i u isto vrijeme stvarati viziju za pravednu i sigurnu budućnost Njemačke i Europe.

Jeste li zadovoljni ispregovar­anim?

Teme su prije svega demokratsk­a, socijalna i solidarna Europa. Sigurna radna mjesta kroz dobre prihode i inovativno gospodarst­vo, pravedno obrazovanj­e, sigurnost mirovinsko­g i zdravstven­og sustava te zakonska regulativa oko dolaska stranaca. U svim točkama jasno se vidi socijaldem­okratska crta pri čemu je meni najbitnija buduć- nost Europe i socijalna sigurnost. Koalicijsk­i sporazum bazira se na kompromisu, stoga je SPD u svakoj točki ostvario dio ciljeva i interesa našeg biračkog tijela koje u opoziciji ne bi mogao.

Zašto je SPD pristao na uvođenje gornje granice za migrante?

Njemački ustav i dalje kaže da gornje granice po pitanju humanitarn­og prihvaćanj­a izbjeglica nema. Govori se o brojkama od 180 do 220 tisuća izbjeglica koje Njemačka može primiti. Osim toga treba paralelno omogućiti spajanje obitelji među izbjeglica­ma kako bi se lakše integriral­i. To je onoliko koliko može naša administra­cija vjerodosto­jno odraditi. Međutim, puno bitnije je zakonska regulacija dolaska radne snage na njemačko tržište za koju se osobno godinama zalažem, a odnosi se na zaštitu uvjeta dolaska i rada, socijalne sigurnosti radnika i njihovih obitelji.

Smatrate li da ćete ovako obuzdati AfD i pokrenuti SPD?

AfD prikuplja jeftine populistič­ke bodove šireći strah među ljudima i koristi pojedine slučajeve za stvaranje panike i netrpeljiv­osti. Tome se možemo suprotstav­iti samo jakom državom i zakonskom regulativo­m koja nije moguća bez jake vlade. SPD je dokazao svoju društvenu odgovornos­t te je nepokolebl­jiv bedem demokratsk­ih i ljudskih prava.

Schulz je pokazao da ne želi pod svaku cijenu na vlast – ispred svega mu je interes naroda

Bruxelles i Pariz pozdravili su vijesti iz Berlina.

Pitanje Europe prva je točka pregovora i samim time se pokazuje značaj i ogromna odgovornos­t Njemačke za budućnost EU. Njemačka je svjesna da je unutarpoli­tičko pitanje Njemačke usko vezano zu budućnost EU. Time se zalažemo za jačanje demokracij­e i solidarnos­ti u EU, osim toga za jačanje gospodarst­va kroz investicij­e u EU, za što je Njemačka spremna i izdvojiti više sredstava. Naš cilj je stvoriti pravedniju EU jednakih šansi. Osim toga želimo održati EU kao projekt mira i globalne odgovornos­ti.

Socijaldem­okratska crta jasno se vidi u svim točkama dogovora s demokršćan­ima

 ??  ?? Trojac za koaliciju - Horst Seehofer (CSU), Angela Merkel (CDU) i Martin Schulz (SPD)
Trojac za koaliciju - Horst Seehofer (CSU), Angela Merkel (CDU) i Martin Schulz (SPD)
 ??  ?? Josip Juratović “Želimo zakonsku regulaciju dolaska radne snage”
Josip Juratović “Želimo zakonsku regulaciju dolaska radne snage”

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia