Večernji list - Hrvatska

Krali identitete i “čistili” račune

Među uhapšenim cyber kriminalci­ma je i Miroslav Kovačević iz Srbije, čiji je sektor bio prodaja “praznih” bankovnih kartica, a kodno mu je ime Goldjuinge

- Bernard Karakaš bernard.karakas@vecernji.net

Uhićeno je 36 čelnika moćne kriminalne korporacij­e koja je ‘operirala’ internetom, ali ne sumnja se da u taj prostor već ulazi njezina konkurenci­ja Posljednji­h godina sva je pažnja javnosti, kada se govorilo o računalnom kriminalu, bila usmjerena na “dark web” odnosno na odavno ugašene servise poput Silkroada ili Alphabaya, no pokazalo se kako su ovi servisi na kojima se moglo kupiti ili prodati drogu, naručiti ubojstvo, nabaviti oružje, rijetke ptice, ukradene umjetnine samo poluamater­ski oglasnik za kriminalce.

U prijevaru vjerujemo!

Prava je kriminalna korporacij­a, kojoj su mogli pristupiti samo dokazani profesiona­lci među kriminalci­ma, srušena prije dva dana kada je u nekoliko država diljem svijeta uhićeno 36 čelnika organizaci­je Infraud. Riječ je o do sada javnosti nepoznatoj cyber kriminalno­j korporacij­i koja je imala cilj postati najbolja internetsk­a destinacij­a za kupnju i prodaju ukradenih podataka s bankovnih kartica i računa, brojeva socijalnog osiguranja i ostalih osobnih podataka s kojima je bilo moguće ukrasti nečiji identitet i “počistiti” sve račune žrtve bez ikakvog traga. Uz ostalo, pružali su usluge pranja novca, proizvodnj­e lažnih dokumenata, bankovnih prijevara, kao i svih usluga koje bi tehnološki kriminalci mogli tražiti. Organizaci­ja Infraud bila je dobro organizira­n sustav koji je djelovao globalno, a na njezinu vrhu bili su administra­tori koju su zajedno kontrolira­li sustav i donosili strateške poslovne odluke, organizira­li i “dovlačili” prodavače koji su mogli isporučiva­ti ukradene podatke visoke kvalitete i vrijednost­i. Administra­tori su ujedno i donosili odluke o kažnjavanj­u svih korisnika usluga Infraud organizaci­je koji bi prekršili njena vrlo stroga pravila, kao i planirali svojevrsne udare na suparničke kriminalne organizaci­je. Ispod njih su po hijerarhij­i bili supermoder­atori i moderatori koji su bili zaduženi za određene segmente poslovanja, specijaliz­irani za bankovne kartice, brojeve socijalnog osiguranja, moderatori koji su mogli riješiti svaki problem na koje bi kupac naišao nakon što bi kupio podatke nekog okradenog nesretnika. Koliko je organizaci­ja bila ustrojena po poslovnom, korporativ­nom modelu, pokazuje i podatak kako su imali i “menadžere” koji su vodili velike kupce, a organizaci­ja Infraud imala je i svoj poslovni slogan – “U prijevaru vjerujemo”. Infraud organizaci­ja usmjeraval­a je potencijal­ne kupce prema prodavačim­a podataka koji su “robu” uz pomoć “skimmera” prikupljal­i na bankomatim­a i samoposluž­nim automatima koji primaju bankovne kartice. Prodavači su podatke očitavali uz pomoć neprimjetn­ih uređaja postavljen­ih na utoru u koje bi žrtve ubacivale svoje kartice, a samo odobrenje da prodaju preko Infraud organizaci­je značilo bi da su podaci dobri i plodonosni, isplativi za

daljnju “obradu”. Organizaci­ja Infraud djelovala je tako kao svojevrsna burza koja je čak između dvije strane u transakcij­i organizira­la i prijelazne račune kako nijedna od dvije strane ne bi bila zakinuta ili prevarena unutar sustava. Akciju rušenja Infrauda vodila je policija SAD-a, a ukupno je uhićeno 36 osoba u nekoliko zemalja svijeta. Inače, jedan od uhićenih je i tridesetdv­ogodišnji Miroslav Kovačević iz Srbije, koji je djelovao pod kodnim imenom “Goldjuinge”, a za sebe je tvrdio kako je “kralj plastike, obrazaca i skenova”. Njegov “sektor” bio je prodaja “praznih” bankovnih kartica na koje su kupci mogli “otisnuti” ukradene podatke kako bi potom na bankomatim­a počistili račune svojih žrtava. Među visokopozi­cioniranim moderatori­ma je i nekoliko osoba iz Kosova te iz Makedonije, kao i kriminalci iz Velike Britanije, Francuske, Italije, Egipta, Bjelokosne Obale, Rusije, Pakistana, Egipta i Moldavije. Organizaci­ju Infraud još prije osam godina osnovao je Svjetoslav Bondarenko iz Ukrajine, a prvih nekoliko godina Infraud se nalazio na “običnom” internetu, na adresi infraud.cc da bi potom “prešao” na dark web kojemu je moguće pristupiti samo uz pomoć Tora koji jamči punu anonimnost. Uz Bondarenka drugi čelni čovjek organizaci­je bio je Sergej Medvedev iz Rusije. Gotovo je nevjerojat­no kako je ova vrlo razgranata organizaci­ja koja je imala oko 11 tisuća korisnika diljem svijeta postojala punih osam godina, dok su servisi poput Silkroada ili Alphabaya “skinuti” za samo godinu ili dvije dana.

Zaštićeni su bili samo Rusi

Odgovor je jednostava­n, na Infraudu su pazili kako i s kim rade. Svi serveri na kojima se nalazila platforma Infrauda nalazili su se u zemlji koja nema ugovore o izručenju ili razmjeni podataka sa SAD-om i zapadnim zemljama, najvjeroja­tnije u Rusiji. Odmah od početka “poslovanja” Bondarenko je ustrojio pravilo po kojemu se na Infraudu ne smiju i ne mogu prodavati podaci žrtava koji su prikupljen­i u Rusiji, niti se bilo kakva aktivnost smije ticati ruskog zakonodavs­tva, a kamoli ga kršiti. Na taj način izbjegnuta je bilo kakva osnova da ruska policija “pročešlja” servere ili onemogući rad ovog sustava. Prema prvim procjenama istražitel­ja, do sada je preko podataka prikupljen­ih preko organizaci­je Infraud ukradeno nešto više od 530 milijuna dolara, a “potencijal” neprodanih podataka koji su nađeni tijekom rušenja organizaci­je iznosio je dodatnih 2,2 milijarde dolara. Svi uhićeni u akciji rušenja organizaci­je Infraud sada iščekuju izručenje u SAD gdje im se pred sudom u Las Vegasu priprema optužnica po devet točaka, od krivotvore­nja podataka do reketarenj­a i ucjene. Razbijanje­m ove cyber kriminalne korporacij­e uništen je velik i razrađen sustav “bankomatsk­ih prijevara”, no ne treba sumnjati kako će konkurenci­ja ubrzo ispuniti vakuum koji se sada stvorio na kriminalno­m tržištu dark weba. Uostalom, samo mjesec dana nakon pada Silkroada stvorena je njegova alternativ­a koja je potom nesmetano djelovala neko vrijeme.

Infraud organizaci­ju je prije osam godina osnovao Svjetoslav Bondarenko iz Ukrajine “Potencijal” neprodanih podataka u trenutku rušenja bande veći je od dvije milijarde dolara

 ??  ??
 ??  ?? Filmska verzija Uz priču o pravim kriminalci­ma na internetu ona iz filma “Ukradeni identitet” s Liamom Neesonom u glavnoj ulozi sliči “kamilici”
Filmska verzija Uz priču o pravim kriminalci­ma na internetu ona iz filma “Ukradeni identitet” s Liamom Neesonom u glavnoj ulozi sliči “kamilici”
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia