Večernji list - Hrvatska

Veliki dobavljači odbili Ramljakov plan nagodbe. Hoće li Vlada produljiti rok za dogovor?

Traže plaćanje graničnog duga te manje otpise na financijsk­im mjenicama

- Marina Šunjerga marina.sunjerga@vecernji.net ZAGREB

– Čini mi se da tu nema pravnih elemenata, ali smeta mi etički aspekt – rekao je Plenković o naknadama konzultant­ima Sve je više nervoze uoči postizanja dogovora o sklapanju nagodbe vjerovnika Agrokora, a čini se da se stvara i alijansa nezadovolj­nika prijedlozi­ma Ante Ramljaka, izvanredno­g povjerenik­a koncerna. Dobavljači, među kojima su najveće hrvatske tvrtke, ne mogu se pomiriti s činjenicom da Ramljak ne uvažava njihov zahtjev o povlašteno­m tretmanu njihovih potraživan­ja vezanih za financijsk­e instrument­e.

Izloženi Frank, Vindija...

Zahtjev nije nerazuman jer riječ je o ključnim potraživan­jima za nekoliko većih tvrtki u Hrvatskoj. Tako je Franck potpuno izložen tim oblikom potraživan­ja, a i potraživan­ja Vindije uvelike su vezana za financijsk­e mjenice. Riječ je o više od tri milijarde kuna na kojima bi moglo doći do otpisa većih i od 70 posto. Udruga dobavljača Agrokora koja se sastala i u utorak otpočetka inzistira da ih se zaštiti s maksimalni­m otpisima do 30 posto objašnjava­jući da je to maksimum koji mogu podnijeti. Budući da im Ramljak to nije uvažio, razumljivo je da se protive nacrtu nagodbe i podjeli na skupine vjerovnika. Nagodba im ne odgovara ponajprije zbog ideje da svaka tvrtka pojedinačn­o plaća svoja potraživan­ja po jedinstven­om tzv. vodopadu naplate koji primat daje osiguranim vjerovnici­ma i roll-up kreditorim­a. Dobavljači su uglavnom poslovali s Konzumom, koji ima i najviše U nepunih deset mjeseci rada, do posljednje­g dana prosinca, izvanredni povjerenik Agrokora Ante Ramljak plaćen je više od milijun kuna, točnije 1,04 milijuna kuna u bruto iznosu. To je njegova redovna naknada za rad na procesu sanacije koncerna u suradnji s konzultant­ima. Njih čak 141, koliko je prijavio Ramljak po izvještaju izvanredne uprave, od 10. travnja do 31. prosinca 2017. koštalo je Agrokor 240 milijuna kuna. Savjetnici za restruktur­iranje, odnosno Alix Partneri i njihovi podizvođač­i, javnosti već dobro poznati Texo Management i Altera Savjetovan­ja, u tom su razdoblju naplatili usluge čak 117 milijuna kuna. U prosincu su imali najviše prihoda pa su tako u mjesecu pred kraj godine fakturiral­i čak 17,9 milijuna kuna, što je za tri milijuna kuna više nego u kolovozu koji je do sada bio mjesec rekordnih prihoda za ove konzultant­e. Za usporedbu pravni stručnjaci koji savjetuju Ramljaka dobili su 81 milijun kuna za svoje usluge, a financijsk­i savjetnici oko 31 milijun kuna. Ukupna izvanredna uprava koštala je do sada 459 milijuna kuna. dugova, a najmanje imovine pa bi po tom modelu za vjerovnike, nakon razlučnih vjerovnika Konzuma i sudionika roll-up aranžmana ostalo malo, ako ne i premalo. Iz tog razloga ne odgovara im ni to kako su podijeljen­i vjerovnici jer nastupa u više skupina. U jednoj se bore za naplatu robe, gdje imaju svojevrsnu garanciju da će im biti plaćeno barem 80 posto računa. S financijsk­im potraživan­jima pak sudjeluju u skupini s bankama, financijsk­im društvima s kojima nemaju ništa zajedničko. Banke su se osigurale što razlučnim pravima, što roll-upom, tvrde u redovima dobavljača, kao i da banke nisu osigurale tek manji udio ukupnih obveza pa će lakše preživjeti veliki otpis. Nama je to gotovo cijeli dug, žale se na položaj u kojem se nalaze.

Plenković još nije odlučio

I dok se vjerovnici grupiraju u skladu s interesima i mogućnosti­ma naplate, premijer Andrej Plenković još nije ohladio “vrući krumpir” vezan za naknade konzultant­ima u Agrokoru. Na pitanje novinara je li donio odluku o sankcionir­anju Ramljaka, Plenković je jučer rekao da nije odlučio. – Nisam još zato što je izvješće dosta dugo, detaljno. Čini mi se da tu nema nekakvih pravnih elemenata, s obzirom na to da su to ugovori između privatnih kompanija. Ono što mi smeta je etički aspekt – rekao je Plenković, ali nije otkrio hoće li biti sankcija. Ipak, istaknuo je da je vremena malo, odnosno tek dva mjeseca do postizanja nagodbe i da je njemu najvažnije da se ne ugrožava proces sklapanja nagodbe, da kompanije funkcionir­aju, da se zadrže radna mjesta te da smisao i cilj zakona o izvanredno­j upravi bude ostvaren.

 ??  ??
 ??  ?? Marin Pucar, šef uprave Podravke i čelnik Udruge dobavljača Agrokora
Marin Pucar, šef uprave Podravke i čelnik Udruge dobavljača Agrokora

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia