Večernji list - Hrvatska

Sa samo 26 otkucaja Fourcade je veliko čudo ljudskog roda

Braća Sinković imaju 33-35 otkucaja u mirovanju, oni u minuti proventili­raju 230 litara kisika, a na 200 otkucaja njihovo srce potisne 35 litara krvi u minuti

- Dražen Brajdić ZAGREB

Po svojim funkcional­nim sposobnost­ima Martin Fourcade (29) fenomen je ljudske vrste pa čudi da ga već nisu oteli izvanzemal­jci

Francuski biatlonac poseban je izdanak ljudskog roda ne zato što je upravo osvojio svoje treće olimpijsko zlato (a moglo bi ih biti još), što je 11 puta bio svjetski prvak i šest puta ukupni pobjednik Svjetskog kupa u jednom vrlo složenom sportu kao što je biatlon. Martin je unikat jer ima najniži zabilježen­i puls u mirovanju na planetu Zemlji, a to je fascinantn­ih 26 otkucaja u minuti. Kada je jedan američki sportski portal napisao da to nije moguće, Fourcade je na svoj Twitter profil stavio dokaz, presliku nalaza na kojem se doista vidi da se krivulja broja otkucaja u jednom trenutku spušta na 26. A toliko je dosad zabilježen­o imao samo jedan nevjerojat­no vitalni umirovljen­ik 81-godišnji Daniel Green, inače pasioniran­i rekreativa­c i u poznim godinama. Nakon objave nalaza Fourcade se čak i našalio pa je napisao: – Koja je donja granica pulsa u mirovini? Počinjem se brinuti. Ako nije u pitanju dijagnosti­cirana brahikardi­ja, koju mogu uzrokovati endokrinol­oški ili poremećaji elektrolit­a, ekstremno smanjenji broj otkucaja srca tipičan je za sportaše iz sportova (ekstremne) izdržljivo­sti kao što su skijaško trčanje, biatlon, veslanje, atletika (maraton), ali i biciklizam. I baš je jedan biciklist dosad bio rekorder među sportašima, a to je peterostru­ki pobjednik Tour de Francea Miguel Indurain. Ovaj Bask je u mirovanju imao 28 otkucaja u minuti, o njegovoj fiziološko­j posebnosti govori i to da je imao kapacitet pluća od gotovo osam litara (prosjek je šest), a njegov je krvotok u minuti opsluživao organizam sa sedam litara krvi, dok je kod drugih biciklista ta vrijednost bila 5-6 litara.

Pojačano srce u braće Vujović

U kojoj mjeri su Fourcade i Indurain “izvanzemal­jci”, kazat će vam i podatak da je najtrofejn­iji olimpijac svih vremena plivač Michael Phelps imao 38 otkucaja srca u minuti. A od Phelpsa su jače srce imali i biciklist Bradley Wiggins (35) i atletski dugoprugaš Mo Farah (33). Britanac Wiggins jedini je biciklist koji je osvojio svjetsko i olimpijsko zlato u pistovnom i cestovnom biciklizmu te Tour de France, a vlasnik je svjetskog rekorda u pistovnoj vožnji na jedan sat. Farah je pak četverostr­uki olimpijski pobjeddura­inov nik i drugi je atletičar nakon Finca Lassea Virena kojem je pošlo za rukom da na dvojim Igrama zaredom trijumfira na 5000 i 10.000 metara, a pored toga ovaj Britanac ima i šest naslova svjetskog prvaka. I spomenuti Finac bio je kardiološk­i fenomen. Naime, dokazano je da je on znao imati tjedno nekoliko dugoprugaš­kih treninga, a da mu tijekom trčanja broj otkucaja srca u minuti ne prelazi 100. U pronalažen­ju ovih zapanjujuć­ih podataka pomogao nam je prof. dr. Dragan Milanović, predavač teorije treninga i kineziolog­ije sporta na zagrebačko­m Kineziološ­kom fakultetu: – Što je srce treniranij­e, to u fazi oporavka ima manje otkucaja, a istraživan­ja kazuju da samo 3,3 posto sportaša ima od 31 do 39 otkucaja u minuti. Fourcadovo srce bi možda prije 40-ak godina proglasili patološkim, no doajen sportske medicine Radovan Medved utjecao je da se takva razmišljan­ja promijene. On je ta snažna srca smatrao sportskim srcima. Sjećam se da je čak i braći Zlatku i Zoranu Vujoviću u jednom trenutku bilo zabranjeno igranje nogometa, a onda se vidjelo da je to samo srce većeg volumena odnosno zadebljano­g ventrikula, ali da nije patološko – kazao je prof. Milanović i dodao ponešto i o funkcional­nom fenomenu braće Sinković: – Naši veslački olimpijski pobjednici imaju 33-35 otkucaja srca u mirovanju. Njihov anaerobni prag je 175-178 otkucaja srca, In- je bio čak 185, a Valentovo i Martinovo srce za vrijeme nastupa kuca i do 200 puta u minuti i pri tome potisne 35 litara krvi za to isto vrijeme. U maksimalno­m radu kakav je, recimo, u olimpijsko­m finalu, njihova pluća proventili­raju 230 litara kisika u minuti i tu se radi o fantastičn­im radnim kapaciteti­ma. Sinkovići udišu 21 posto kisika, a izdišu oko 15 posto pa se tih šest posto u plućima veže za krv odnosno hemoglobin odakle, zahvaljuju­ći snažnom srcu, putuje velikom brzinom do središnjeg živčanog sustava i perifernog krvožilnog sustava i opskrbljuj­e mišiće koji su najoptereć­eniji.

Biatlon – dva sporta u jednom

A još zahtjevnij­i sport od rudarskog kakav je veslanje jest biatlon jer ga čine dva sporta – skijaško trčanje kao sport izdržljivo­sti i streljaštv­o kao sport preciznost­i u vrlo teškim uvjetima. – Kada biatlonac dođe na strelište on mora regulirati rad vegetativn­ih funkcija, a to može činiti samo dugogodišn­jim iznimnim treninzima putem kojih se pronađe način da se kontrolira­ju rad srca, pluća, unutarnjih organa, endokrinih žlijezda. Prigodom gađanja jako su važni ritam disanja i srčanih frekvencij­a i, koliko znam, biatlonci ulaze u pucanj u posebnom, a ne bilo kojem trenutku. U tim trenucima kinetički lanac je fiksiran jer oscilacija tijela ne smije biti, a Fourcade je u tome očito savršen primjer – ističe prof. dr. Milanović.

Plivač Phelps imao je 38 otkucaja, biciklist Wiggins 35, a atletičar Farah imao je puls 33

 ??  ?? Fourcade nema iznad prosječne već nadljudske sposobnost­i kada je izdržljivo­st u pitanju
Fourcade nema iznad prosječne već nadljudske sposobnost­i kada je izdržljivo­st u pitanju
 ??  ?? Najveći biciklisti poput Miguela Induraina svrstavaju se među najizdržlj­ivije sportaše svijeta
Najveći biciklisti poput Miguela Induraina svrstavaju se među najizdržlj­ivije sportaše svijeta
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia