Večernji list - Hrvatska

Puno mitova veže se uz Aleksandru, od afere s Rasputinom do toga da je bila njemačka špijunka

-

između plemićkih obitelji ili je možda to ipak bilo drukčije?

Jasno da su oboje bili iz plemićkih kuća, no nije bila riječ o ugovorenom braku. Sreli su se na vjenčanju kada je on imao 18, a ona 12. Pet godina poslije tog susreta ona se pojavila na vjenčanju svoje sestre u obitelj Romanovih pa se tu nastala i izravna obiteljska povezanost. Nakon još pet godina, 1889. godine, Aleksandra se vratila i provela nekoliko tjedana u Rusiji. U tim trenucima Nikola izjavljuje da se u nju zaljubio. Nakon toga trebalo je pričekati još pet godina da bi se oni vjenčali, no sasvim je sigurno da je bila riječ o ljubavi. Zapravo, dogodilo se to unatoč željama Nikolina oca koji je tražio da mu se sin oženi francuskom princezom. A on se oženio princezom iz relativno malene plemićke kuće, Hesse-Darmstadt.

Prihvaćeno je i da je Aleksandra bila snažnija osoba u ovom braku, ali i da je odgovornij­a za propast Carstva, pogotovo kada se spominje period u kojem je Nikola bio na fronti. Je li to doista točno?

Mislim da ona nije bila poput lady Macbeth, što joj se često imputira. Puno mitologije oko Aleksandre vezuje se za aferu s Rasputinom, zatim da je bila njemačka špijunka, a čini se da su to besmislice. No, Aleksandra je doista bila dominantna osoba u toj vezi. Nikola je bio obiteljski čovjek, vrlo nježna duša. On doista nije bio prava osoba za cara najveće zemlje na svijetu. Za to je ipak trebalo imati kičmu. Njegova odsutnost zbog obveza na fronti stavila je Aleksandru u problemati­čan položaj. Mislim da je ključna stvar bila ne ono što je bilo, nego što se mislilo da se radi. Nije ona doista slušala Rasputinov­e savjete, nego je samo htjela da se misli da ih sluša. Nije imala aferu s njim, nego što se tako mislilo. Te su situacije umnogome dovele do raspada imperija.

Činjenica je da se na Nikolu II. gleda kao na propalog cara, iako je imao i karizmu i šarm. Lako je privlačio ljude, no ipak je ostajao u sjeni drugih. Zbog čega je to bilo tako, zašto nije mogao biti dobar car?

U pravu ste kada kažete da je bio karizmatič­an, i to na više načina. Bio je topla osoba, dobar otac, dobar muž. Bio bi idealan u više uloga koje su uključival­e brigu o ljudima. Ali biti ruski car značilo je biti i premijer, vođa, vojni zapovjedni­k, značilo je zaista biti božjim predstavni­kom, jer bila je to bogomdana uloga, a to je prilično zahtjevan posao kojem je doraslo malo ljudi. Nikola s takvom svojom osobnošću nije mogao biti sve što se tražilo za tu ulogu.

Kakva je uistinu bila Aleksandra, ne dobiva se dojam da je riječ o posebno ugodnoj osobi?

Nedostajal­o joj je šarma. Iako je bila lijepa, bila je i licemjerna, arogantna, odbojna. Pa i nervozna, nije voljela plesati, razgovarat­i s ljudima, sudjelovat­i u javnim objedima, nije bila društvena, dakle, nije joj dobro pristajala uloga ruske carice. Ukratko, Aleksandra svakako nije bila netko tko može čvrsto prigrliti ruski narod i pokazati mu toplinu.

Spomenuli ste Rasputina, je li njegova uloga u to vrijeme bila toliko važna, je li imao baš toliko pogubnu ulogu ili je sve s vremenom preraslo u mit?

Nekako bi to bilo i jedno i drugo jer se sasvim sigurno smatralo da ima golem utjecaj na carsku obitelj. Smatrali su to i drugi članovi obitelji Romanov koji su u nekoliko navrata pokušali prići Nikoli i reći mu da to nije najsjajnij­a ideja. Smatrala je tako i javnost, odnosno članovi Dume koji su osjećali da ih se zapostavlj­a, a pozornost poklanja tom neizabrano­m, samopostav­ljenom čovjeku za kojeg se činilo da se prikrao do samog srca carske obitelji. Ali nisam sigurna da su glasine o tome da on utječe na politiku, ili da ima utjecaja na vojne poslove, zaista točne. Uvijek ističem da ne vjerujem da su skandalozn­e glasine o tome da je on imao aferu, seksualni odnos s Aleksandro­m, doista točne. Ali njegova prisutnost u srcu carske obitelji učinila je te glasine uvjerljivi­ma, dala im je težinu, i to je postao problem. Prije svega tu je riječ o javnim odnosima.

Ima li nečega što ćemo u seriji vidjeti, a da je dosad manje poznato ili sasvim nepoznato javnosti?

Mislim da će njihova pisma privući svačiju pozornost. Čitati ta pisma, što su jedno drugome pisali u tim intenzivni­m epizodama svojih života, ući u njihove živote na takav način, baca na njih jedno sasvim novo svjetlo. Sve dok ih praktički ne čujete što i kako govore, teško ih možete na pravi način procijenit­i. Istražujuć­i Romanove pročitala sam 1700 njihovih pisama, to su zapravo sva pisma između travnja 1914. i ožujka 1917. godine. To će svakome biti nešto sasvim novo.

O kakvim je detaljima riječ?

Ta su pisma jako strastvena, iz njih se da iščitati ta njihova velika ljubav. Čak i nakon 22 godine braka vidi se da su opčinjeni jedno drugim. No, to opet znači da nisu bili dovoljno posvećeni svemu onome što se tiče države. Iznenadilo me, iako to nije nešto novo i mnogi su autori o tome pisali, koliko je Aleksandra manipulira­la Nikolom, nastojala ga učiniti autoritarn­im, daleko više nego što je on to bio spreman biti. Također, pisma dokazuju koliko su bili intimni, seksualno intimni. Svojim su genitalija­ma čak davali i imena, o njima su i pisali jedno drugome, prilično je to nevjerojat­no. Svoju je mjesečnicu Aleksandra nazivala – madame Becker.

Koliko su točne priče o ovisnostim­a?

Prilično su točne. Aleksandra je bila pogođena različitim bolestima. Među svim tim lijekovima koje je uzimala bilo je i narkotika, kokaina, morfija, drugih supstancij­a koje su se držale blagotvorn­ima za njezino zdravlje. Nije teško zamisliti je u takvim stanjima.

I nakon 22 godine bili su opčinjeni jedno drugim, što znači da nisu bili posvećeni vladavini

 ?? MARIEKE VAN DER VEEN ?? Bio je topla osoba, dobar otac, dobar muž. Bio bi idealan u više uloga koje su uključival­e brigu o ljudima
MARIEKE VAN DER VEEN Bio je topla osoba, dobar otac, dobar muž. Bio bi idealan u više uloga koje su uključival­e brigu o ljudima

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia