Marin Čilić propustio dotući prilično nervoznog Zvereva

- Anton Filić anton.filic@vecernji.net ZAGREB

Naš najbolji tenisač izgubio je sa 6:7 (13), 5:7, ne iskoristiv­ši u prvom setu pet set-lopti, u drugom break prednosti koji je stekao odmah na početku Marin Čilić ostao je bez finala Mastersa 1000 u Rimu, iako je u polufinaln­om dvoboju s Alexandero­m Zverevom pružio odličnu igru. Propustio je Međugorac dotući sinoć malo i previše nervoznog suparnika, izgubio je sa 6:7 (13), 5:7, ne iskoristiv­ši u prvom setu pet set-lopti, a u drugom break prednosti koji je stekao odmah na početku seta. U prvom setu oba su takmaca držala svoj servis: Čilić nije došao niti do jedne prilike za obrat, a Zverev je propustio čak četiri. A onda smo dobili tie-break, koji je sam potrajao kao cijeli jedan set (25 minuta). I u njemu je bilo svega, drame u izobilju. Čilić je uspio nadoknadit­i početni zaostatak od 0:4 i pri vodstvu od 7:6 imao set-loptu, ali na servis Zvereva. Novu set loptu Čilić je propustio pri vodstvu od 9:8, nije iskoristio nervozu Nijemca koji je u jednom trenutku, nezadovolj­an nekim odlukama glavnog suca, slomio reket. Marin nije realizirao niti set-loptu pri vodstvu od 11:10, kao ni onu najizgledn­iju, kod 12:11 na svom servisu. Poslao je loptu izvan igrališta, a nije se bolje snašao ni kod 13:12. No, potom je Zverev pri vodstvu od 14:13 iskoristio svoju petu set-loptu i dobio prvu dionicu sa 7:6 (15:13). Čilić sad tako protiv Zvereva ima zabrinjava­jućih 1:5 u pobjedama. Morat će se zadovoljit­i s 360 bodova (koji ga u ponedjelja­k vraćaju na četvrto mjesto, preskočit će Dimitrova) i zaradom od 230.830 eura.Suparnik Zvereva u finalu bio je Rafael Nadal koji je u drugom polufinalu sa 7:6 (4), 6:3 pobijedio Novaka Đokovića. Rafi je to bio 114. finale u karijeri, 10. u Rimu, a ujedno je smanjio Novakovu prednost u međusobnim dvobojima na 25:26. U ženskoj konkurenci­ji Rim je osvojila Ukrajinka Elina Svitolina koja je iznenađuju­će lako, sa 6:0, 6:4, pobijedila prvu tenisačicu svijeta Simonu Halep. Rumunjka je dan prije vodila tešku borbu s Marijom Šarapovom koju je pobijedila sa 4:6, 6:1, 6:4. Halep je lošije otvorila meč, Šarapova je bila konstantni­ja i konkretnij­a u igri s osnovne linije osvojivši prvi set, no ipak se najbolja tenisačica vratila munjevitim drugim setom i potom iskoristil­a očiti umor Šarapove. Sljedeće nedjelje, 27. svibnja, stiže kruna zemljane sezone, Roland Garrosom u Parizu.