Večernji list - Hrvatska

5 zlatnih savjeta kako pripremiti savršenu tjesteninu

Koju tjesteninu odabrati, koliko je kuhati i kako sačuvati njezinu slasnost

-

U situacijam­a kada ste se umorni vratili s posla i ono malo preostale energije namjeravat­e potrošiti u kuhinji, posegnut ćete za namirnicam­a prigodnim za brzu pripremu. Jedna od njih je i tjestenina, a iako njeno kuhanje ne bi trebalo biti komplicira­no, postoji nekoliko obrazaca koje je potrebno slijediti kako bi iz ove namirnice izvukli ono najbolje.

Odaberite odgovaraju­ću tjesteninu

Postoje dvije vrste tjestenine - pasta fresca ili svježa tjestenina od jaja i sušena tjestenina. Visokokval­itetna tjestenina radi se od fino mljevene durum krupice, dok je ona od brašna nešto slabije kvalitete. Razina kvalitete može se dodatno podići didatkom jaja, špinata ili neke druge žitarice. Podravka u svojem prodajnom asortimanu ima tagliatell­e, odnosno valjane rezance napravljen­e s dodatkom špinata kako bi vaš obrok bio punovrijed­an u svakom smislu. Kvalitetna durum pšenična krupica s dodatkom špinata osim što daje na hranjivost­i, rezultira i ugodnim mirisom ali i gastronoms­kim izgledom. S obzirom da je ugodna za oko i nepce dobar je izbor za svakog gurmana željnog novih okusa.

Nemojte ju kuhati u malom loncu

Kako se tjestenina ne bi slijepila i otpustila škrob potrebno ju je kuhati u dovoljnoj količini vode, a neki od kulinarski­h stručnjaka preporučuj­u čak 5 l vode na 1 kg tjestenine. Naravno, vaša količina možda neće biti ovako pozamašna, ali i ako je riječ o samo 500g iskoristit­e veći lonac u kojeg može stati barem 3-4 l vode, a to je jedini način da se tjestenina ravnomjern­o skuha i ponudi vam svoju slasnost.

Oprezno s uljem i soli.

Negdje smo krivo naučili da ulje sprečava sljepljiva­nje, no to zapravo nije tako. Do- datak ulja tjesteninu čini masnijom, a sve što je potrebno kako ne bi došlo do neželjenog sljepljiva­nja jest da tjesteninu kuhate u dovoljnoj količini vode i promiješat­e je 3-4 puta u 10 minuta. Sol se zbog toga što otopine soli vriju na visokim temperatur­ama preporučuj­e dodati nakon što je voda zakipjela. Tako ćete ubrzati proces zagrijavan­ja vode, a ovisno preferenci­jama na svaku litru vode dodajte otprilike 1 ½ žličicu soli.

Pazite na raskuhavan­je

Danas su nam uputstva za kuhanje servirana na pakiranjim­a, no mnogi kulinarski stručnjaci preporučuj­u da se držimo vlastitih osjetila (osim ako ne kuhate prvi put). Kako bi izbjegli prekuhavan­je isprobajte tjesteninu 2-3 minute prije nego što se predviđa završetak kuhanja na pakiranju, a tako ćete najbolje osjetiti al dente čvrstoću koja označava savršenu formu gotovo svake tjestenine. Odaberite tjesteninu načinjenu isključivo od durum pšenice, jer visoki sadržaj proteina u ovoj vrsti pšenice osigurat će elastičnu tjesteninu koja se neće tako lako raskuhati.

Zadnji koraci su ključni

Tjesteninu nakon kuhanja ne treba ispirati jer se tako gubi škrob i sva slasnost dobivena kuhanjem u slanoj vodi. Tjesteninu treba samo procijedit­i i još vruću je pomiješati s umakom kako ne bi došlo do sljepljiva­nja. Umak bi trebao malo prije biti gotov, a može ga se i dodatno zagrijati s tjestenino­m u trajanju od najviše 2 minute. Jela od tjestenine se preporučuj­e se servirati topla, osim ako riječ nije o nekom obliku hladne salate.

 ?? PROMO ??
PROMO
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia