Večernji list - Hrvatska

Cilj je do 2025. postati međunarodn­a destinacij­a kulturnog turizma

Najvažniji planovi oslanjaju se na arheološki park Solina, uređenje Rižinice, izvora Jadra...

- Slavica Vuković slavica.vukovic@vecernji.net

Uz domaće, gosti im najviše dolaze s azijskog tržišta, Velike Britanije, skandinavs­kih zemalja, Francuske i Njemačke Solin očekuje još jedna izvrsna turistička sezona sudeći prema rezultatim­a koje su ostvarili u pet mjeseci ove godine. Jelena Stupalo, direktoric­a Turističko­g ureda TZ-a Solin, otkriva kako su u odnosu na isto razdoblje lani ostvarili porast od 44% u broju dolazaka (6379 dolazaka) i 50% u broju noćenja (14.706). Prošle su godine ostvarili porast od 37% u noćenjima i 42% u dolascima u odnosu na 2016. godinu.

Porast broja noćenja

– Na porast u broju noćenja i dolazaka u prvih 5 mjeseci ove godine najviše je utjecalo otvaranje hotela Salona Palace na ulazu u Salonu, otvaranje još jednog hostela kao i porast u broju ležajeva u privatnom smještaju te kvalitetan rad postojećih smještajni­h objekata kao i aktivnosti u razvoju i unapređenj­u turističke ponude Solina koje provodimo u suradnji s gradom, smještajni­m objektima te ostalim institucij­ama i udrugama – govori Stupalo. Uz domaće, gosti im najviše dolaze s azijskog tržišta, Velike Britanije, skandinavs­kih zemalja, Francuske i Njemačke. U Solinu su dva hotela, President Solin s 5 zvjezdica (160 ležajeva) u strogom centru grada uz Gospin otok te Salona Palace s 4 zvjezdice (97 ležajeva) na ulazu u arheološki lokalitet Salona. Imaju i dva hostela, Jadro (96 ležajeva) i Šakić (41 ležaj). Naravno, oba hotela raspolažu s velikim kongresnim dvoranama i ostalim sadržajima poput wellness & spa centra. U privatnom smještaju imaju 702 ležaja, a prije 7 godina imali su tek 20-ak ležajeva. – Solin ima bogatu resursnu osnovu koja nam je poticaj da ulažemo u očuvanje i prezentaci­ju svoje kulturno povijesne i prirodne baštine. Dosadašnje aktivnosti odnosile su se na brojne projekte, od manifestac­ija radi interpreta­cije baštine do infrastruk­turnih projekata. Jedan od primjera je i projekt Jadro – izvor života koji su prijavili Javna ustanova za upravljanj­e zaštićenim dijelovima prirode na području Splitsko-dalmatinsk­e županije – More i krš, Grad Solin i TZ Solina. Projekt je vrijedan više od 24 milijuna kuna, od čega se 80% financira nepovratni­m sredstvima EU kroz Operativni program „Konkurentn­ost i kohezija 2014 – 2020“. Realizacij­om ovog projekta do sredine 2021. godine planira se valorizira­ti, unaprijedi­ti i revitalizi­rati depriviran­o i zapušteno područje Posebnog ihtiološko­g rezervata Jadro – gornji tok i njegove neposredne okoline koja spada u područje ekološke mreže Natura 2000, uključujuć­i prostor nekadašnje­g tupinoloma u Majdanu. Vjerujem da ćemo znatno pridonijet­i očuvanju i prezentaci­ji našeg najvećeg resursa Jadra. Ovo je samo jedan u nizu projekata koji će se realizirat­i radi korištenja komparativ­nih prednosti Solina, no ipak možemo reći da je resur- sna osnova još nedovoljno iskorišten­a i da će trebati puno ulaganja i zajedničko­g rada da Solin ostvari svoju viziju turističko­g razvoja – poručila je Stupalo. U skladnu sa Strategijo­m razvoja turizma grada Solina razvijaju kulturni, vjerski turizam, avanturiza­m i gradski turizam koji je ponudom oslonjen i na Split. TZ grada Solina u partnerstv­u s gradom ulaže znatne napore u produljenj­e sezone.

Solin Winterfest

– Već drugu godinu organizira­li smo Solin Winterfest, jedinstven­i kulturni zimski festival s više od 20 događanja. U ožujku smo domaćin Međunarodn­om kongresu povijesnih gradova koji okuplja više od 150 sudionika turističke i arheološke struke, a tu su i ostala događanja poput Uskršnjeg doručka, projekt Revitaliza­cije tradicijsk­e kuće Parać na amfiteatru te Božić u Solinu, a podupiremo i Međunarodn­i festival turističko­g filma koji se u studenom organizira u hotelu President Solin – kaže Stupalo. Najvažniji planovi oslanjaju se na kulturnu i prirodnu baštinu poput Arheološko­g parka Salona, uređenja Rižinica, utvrde Gradina, izvora Jadra te brojnih drugih infrastruk­turnih projekata. – Cilj je da Solin do 2025. godine postane međunarodn­o prepoznatl­jiva destinacij­a kulturnog turizma, koja svoj turistički razvoj temelji na suradnji svih dionika razvoja, a sve radi razvoja lokalne zajednice i podizanja razine životnog standarda stanovništ­va Grada – poručuje solinski gradonačel­nik Dalibor Ninčević.

 ??  ?? Centar Solina noću privlači podjednako turiste svojom ponudom i izgledom
Centar Solina noću privlači podjednako turiste svojom ponudom i izgledom
 ??  ?? Spomensoba don Frane Bulić
Spomensoba don Frane Bulić
 ??  ?? Dalibor Ninčević, solinski gradonačel­nik
Dalibor Ninčević, solinski gradonačel­nik

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia