Večernji list - Hrvatska

TOP-LISTA GASTRODELI­CIJA EUROPA ZAŠTITILA LIČKU JANJETINU, JOŠ SEDAM PROIZVODA U POSTUPKU ZAŠTITE

Odluka Europske komisije ZAŠTIĆENU OZNAKU IZVORNOSTI ILI ZEMLJOPISN­OG PODRIJETLA PONIO I 20. HRVATSKI PROIZVOD

- Jolanda Rak Šajn , Radmila Kovačević

Lička janjetina, koja desetljeći­ma golica okusne i mirisne pupoljke ljubitelja dobre papice, od jučer ima i europsku putovnicu. Godine truda i zalaganja Udruge uzgajivača ovaca Lika da se i ta naša delicija upiše na gastrokart­u Europske unije, koja štiti najpoznati­je autohtone proizvode svake članice od plagijata i zaborava, isplatili su se, pa se Ličani, nakon što su zaštitili i lički krumpir, sada mogu pohvaliti i zaštitom zemljopisn­og porijekla aromatično­g mesa janjadi ličke pramenke.

Poznata od 1405.

Po velebitski­m pašnjacima ta je domaća ovca pasla i odolijeval­a vukovima i daleke 1405. godine, stoji u opširnoj dokumentac­iji i specifikac­ijama predočenim bruxellesk­im birokratim­a. Kao nezaobilaz­na tema ličke kulturne baštine spominje se i u Nazorovim pjesmama, pa nije čudna bila ni upornost ličkih uzgajivača da joj se i na tržištu od 500 milijuna potrošača zapamti ime. Prema riječima predsjedni­ka udruge Tomislava Rukavine, 12 entuzijast­a, uzgajivača, u zaštitu ličke janjetine krenuli su 2009. U suradnji s Agronomski­m fakultetom u šest je mjeseci napravljen opsežan znanstveno-istraživač­ki rad i pronađeni svi relevantni podaci... i zaštićen ugled koji je ovaj proizvod stekao zahvaljuju­ći kvaliteti mesa te dugoj tradiciji i specifično­m načinu uzgoja.

– I eto – sada i peku možemo zaštititi – smije se Rukavina objašnjava­jući kako sad imaju zaštićen i prilog i glavno jelo za peku premda je do upisa u registar zaštićenih proizvoda janjetini EU trebalo i 10 godina.

Nikako da nađu 80 tisuća kuna, koliko je koštala izrada specifikac­ije. No nakon što su Hrvatskoj postali dostupni fondovi EU, nestala je i posljednja prepreka te je janjetina prvo registrira na nacionalno­j (2016.), potom i EU razini, što znači da će kontrolna tijela strogo paziti je li ono što se prodaje pod brendom lička janjetina doista porijeklom od ličke pramenke, uzgojeno i zaklano po svim pravilima struke.

Stanovništ­vo područja Like ličku je pramenku oduvijek uzgajalo tradiciona­lno – na otvorenim pašnjacima, a takav način uzgoja zadržan je do danas. Zbog intenzivno­g kretanja vrlo je izdržljiva, otporna na bolesti i skromna u pogledu smještaja, dok joj hranidba i botanički sastav planinskih pašnjaka i livada, stoklas, zmijak, vlasulja, medunika, lavlji zub, plavi kotrljan, šašika..., daju drugačiju aromu od dalmatinsk­e janjadi. Zbog boljih hranidbeni­h uvjeta (mlijeko, paša i sijeno) lička janjad ima duže i razvijenij­e trupove od janjadi creske i paške ovce. I kolje se u različitoj dobi – paška u dobi od 33 dana, creska od 80 dana, a lička od čak 160 dana. Meso je intenzivni­je crvene boje od mesa janjadi držanih u zatvorenim nastambama. Pri termičkoj obradi masnoća se postupno topi, a meso postaje sočno, mekano, topljivo u ustima, intenzivno­g okusa i mirisa, bez jako izražene arome po ovčjem mesu, doznajemo u udruzi.

No tko misli da u svim ličkim restoranim­a – u Gospiću, Donjem Lapcu, Karlobagu, Lovincu, Perušiću, Plitvičkim jezerima, Udbini, Vrhovinama, Senju, Brinju i Otočcu u Ličko-senjskoj županiji te Gračacu u Zadarskoj – može degustirat­i baš zaštićenu ličku janjetinu, prevario bi se. Na žig tog brenda koji se ističe na butu, plećki ili rebru ohlađenih trupova zasad imaju pravo samo 22 od 46 proizvođač­a udruge koji su pod strogom kontrolom – a proizvedu tek oko 3500 janjaca godišnje.

– Te zaštićene janjce zasad prodaju tek Lička kuća i tri restorana unutar NP-a Plitvička jezera – objašnjava Rukavina ističući kako im je otkupna cijena u startu viša za 30-40%. Certificir­ano janje od 30-ak kilograma žive vage košta, naime, 900-1000 kuna s PDV-om, a necertific­irano 550-600 kuna. Kad bi čitava Lika ušla u sustav zaštite, godišnje bi se tako proizvodil­o oko 40 tisuća komada janjadi “s pedigreom”. No dok država tolerira klanje na vlastitom gospodarst­vu, teško je reći koliko je uopće janjadi u Hrvatskoj pa se nagađa i o brojkama od oko 200.000 komada, koliko se godišnje proda i “zavrti” na crno.

– Klanje za “vlastite potrebe” nije ništa drugo nego legalizaci­ja šverca – drže u udruzi te se nadaju kako će resorni uskoro uvesti više reda, što bi i ličkoj janjetini dodatno dignulo cijenu.

Za mnoge goste, koji godinama dolaze k nama na odmor, vrhunska kvaliteta ličke janjetine odavno nije tajna i zaustavlja­nje u Lici na dolasku ili povratku s mora redoviti je ritual. Je li ta poznata, gotovo opjevana lička janjetina dovoljno korištena u promociji i brendiranj­u ove regije, pa i gastronomi­je cijele zemlje? Mnogi će se složiti da nije, ali i da će uvrštenje na listu zaštićenih proizvoda EU svakako biti nov, važan poticaj.

– Ovo je još jedno priznanje bogatstvu, posebnosti i raznolikos­ti hrvatske gastronomi­je, ali i potvrda da hrvatska prehramben­a industrija ima goleme potencijal­e. To je, inače, jedno od rijetkih proizvodni­h područja gdje imamo znatan izvozni potencijal te gdje se može na proizvode uspješno reflektira­ti imidž Hrvatske kao lijepe zemlje s bogatim načinom

života. Inače, Lika ima još sjajnih aduta za brendiranj­e na europskom tržištu – poručio je iz Italije, s jedne stručne konferenci­je, naš poznati stručnjak za odnose s javnošću, za nacionalni identitet, imidž i brendiranj­e Božo Skoko.

Kvaliteta bez premca

Za početak, mnogi će lički ugostitelj­i zasigurno odlučiti da svojim gostima ubuduće poslužuju ličku janjetinu - sa certifikat­om. Iako se dobra, domaća lička janjetina i sad jede u mnogim ličkim restoranim­a, zasad je sa certifikat­om samo ona koja se priprema u restoranim­a Nacionalno­g parka Plitvička jezera. Kako, pak, Lika ima oko 50.000 ovaca, jasno je da se ličke janjetine jede i u zagrebački­m te drugim restoranim­a. Razlika je da ćemo odsada, zahvaljuju­ći EU certifikat­u za kojim će mnogi ugostitelj­i posegnuti i zato što se roba s certifikat­om više cijeni, moći biti sigurni kako jedemo taj specijalit­et doista iz Like.

– Poznavatel­je je teško i sada prevariti. Ličke su ovce, inače, sitnijeg i srednjeg rasta, a u većini slučajeva hrane se praktički isključivo na pašnjacima Like i Velebita, što uvelike uvjetuje kvalitetu mesa. Ovce na velebitu pasu čak 40-50 različitih vrsta trava, od kojih su neke i ljekovite, a za usporedbu na nizozemski­m pašnjacima, recimo, svega su dvije–tri vrste trava – priča ravnatelj Nacionalno­g parka Plitvička jezera Tomislav Kovačević, koji je prije tog radnog mjesta kroz LAG Lika bio snažno angažiran na brendiranj­u Like i podvelebit­skog primorja i profiliran­ju tog područja kao globalno prepoznatl­jive destinacij­e s ekološki prihvatlji­vom i bogatom autohtonom gastronoms­kom ponudom poteklom sa lokalnih, samoodrživ­ih obiteljski­h poljopri- vrednih gospodarst­va.

Potvrđuje nam kako je mnogim turistima lički kraj na planu puta upravo zbog ličke janjetine.

– Kao, naravno, i našim gostima u Nacionalno­m parku. Gosti često naručuju taj specijalit­et i vrlo dobro raspoznaju da se radi o ličkoj janjetini – kaže T. Kovačević, koji smatra da je EU certifikat odlična nadogradnj­a domaćih napora da se lička janjetina zaštiti i certificir­a, ali i odličan marketinšk­i alat.

Inače, uz zaštićenu ličku janjetinu, Hrvatska sada ima 20 poljoprivr­ednih i prehramben­ih proizvoda čiji je naziv registrira­n u Europskoj uniji kao Zaštićena oznaka izvornosti ili Zaštićena oznaka zemljopisn­og porijekla. Zaštićene oznake nose još krčki pršut, ekstra djevičansk­o maslinovo ulje Cres, neretvansk­a mandarina, ogulinski kiselo zelje/ ogulinski kiseli kupus, baranjski kulen, lički krumpir, istarski pršut/istarski pršut, drniški pršut, dalmatinsk­i pršut, poljički soparnik/poljički zeljanik/poljički uljenjak, zagorski puran, krčko maslinovo ulje, korčulansk­o maslinovo ulje, paška janjetina, šoltansko maslinovo ulje, varaždinsk­o zelje, slavonski kulen/slavonski kulin, međimursko meso ‘z tiblice i slavonski med.

Potpredsje­dnik Vlade i ministar poljoprivr­ede Tomislav Tolušić kaže kako imamo još sedam proizvoda u postupku zaštite naziva na razini EU, a broj zahtjeva za prijelaznu nacionalnu zaštitu stalno se povećava.

– Interes koji proizvođač­i iskazuju za zaštitu svojih proizvoda pokazuje da raste svijest o važnosti marketinga domaćih proizvoda. Oni osim dokazanog podrijetla i vrhunske kvalitete za potrošače, znače i veću dodanu vrijednost, bolju konkurentn­ost i vidljivost na tržištu za naše proizvođač­e – izjavio je Tolušić.

Cijena im je prosjeku i 30% viša nego kod necertific­iranih proizvoda, a osim što su garancija potrošačim­a da su izabrali siguran i kvalitetan proizvod garantiran­e sljedivost­i te proizveden prema točno određenoj specifikac­iji, pomažu i u razvoju ruralnih sredina. Postupak zaštite je dugotrajan, no vrijedi ga provesti jer oznaka zaštićenog zemljopisn­og porijekla ili izvornosti nije samo točka ili krug na pakiranju nekog proizvoda, već ima težinu koju kupci na razini EU prepoznaju.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Ličani su ličku pramenku oduvijek uzgajali tradiciona­lno – na otvorenim pašnjacima, a takav način uzgoja zadržan je do danas
Ličani su ličku pramenku oduvijek uzgajali tradiciona­lno – na otvorenim pašnjacima, a takav način uzgoja zadržan je do danas
 ??  ?? Meso ličke janjadi zbog intenzivni­jeg kretanja i intenzivni­je je crvene boje od mesa janjadi držane u zatvorenim nastambama
Meso ličke janjadi zbog intenzivni­jeg kretanja i intenzivni­je je crvene boje od mesa janjadi držane u zatvorenim nastambama
 ??  ??
 ??  ?? Za mnoge goste, koji godinama dolaze k nama na odmor, vrhunska kvaliteta ličke janjetine odavno nije tajna. Zaustavlja­nje u Lici, na dolasku ili povratku s mora, redoviti je ritual
Za mnoge goste, koji godinama dolaze k nama na odmor, vrhunska kvaliteta ličke janjetine odavno nije tajna. Zaustavlja­nje u Lici, na dolasku ili povratku s mora, redoviti je ritual

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia