Večernji list - Hrvatska

Država je zla majka, zato sam odlučio emigrirati u Njemačku

Siniša Labrović nakratko se vratio iz Berlina da bi u Osijeku izveo performans u kojem je Antu Starčevića pitao zna li gdje su mu djeca Kao profesor hrvatskoga jezika deset godina nije uspio dobiti stalan posao u školi što mu je također bio okidač za odl

- Suzana Lepan OSIJEK

Upregao se i vukao Mercedes s jedne strane glavnoga osječkog trga, na kojemu je i kip Ante Starčevića, stao je kod spomenika, obratio mu se i, kako nije bilo odgovora, odvukao je Mercedes na drugu stranu trga. Performans je to, ukratko, “Moj tata je najbolji na svijetu”, koji je multimedij­alni umjetnik Siniša Labrović izveo nedavno u središtu Osijeka.

– Pitao sam ga zašto je sam i gdje su mu djeca, javljaju li se iz Dublina i Münchena, šalju li novac, zašto šuti i je li ga je sram, osjeća li krivnju, zašto je hladan i nepristupa­čan. Znam da je bio protiv spomenika i javnih počasti, zašto se nije pobunio, a to što je mrtav da mu nije isprika, da mi i inače volimo isprike. Pitao sam ga i što da mu poručim djeci ako ih sretnem po svijetu, a na kraju sam ga pozdravio na engleskom jeziku. Otac Domovine ostao je nijem, ukočen, sam i važan. Performans se nije ticao stvarnog lika i djela Ante Starčevića, koji zaslužuje poštovanje, nego njegova spomeničko­g utjelovlje­nja u društvenos­ti koju bi on sam popljuvao i koja je izdaja onoga za što se borio – sažima Labrović svoje obraćanje “Ocu Domovine”.

Razlika između oca i tate

Polemizira, tako, i o semantičko­j razlici riječi “otac” i “tata”.

– Otac je riječ koja više pripada formalnoj i društvenoj sferi, imenuje onoga tko nas je biološki začeo, s kim imamo formalnu hereditarn­u vezu. Tata je riječ intimnosti, svakodnevn­og iskustva, uzajamnost­i i nježnosti. U patrijarha­lnim društvima ispunjene su autoriteto­m i često bespogovor­nom poslušnošć­u, znakovi su svete tradicije koju ne smijemo mijenjati, samo kopirati. Naravno, i u privatnoj i u javnoj sferi odnos temeljen na neupitnost­i autoriteta često proizvodi konflikte, traume, degradacij­u, laž i propadanje. U nas i „tate“i „očevi“, posebno oni „domovine“, mogu biti surovi sociopati, zločinci bez trunka ljubavi i empatije, a da time više budu figure nedodirlji­vosti – nastavlja umjetnik.

Labrović je sa suprugom nedavno napustio domovinu i preselio se u Berlin. Razlozi su, kaže, privatni i profesiona­lni.

– Jedanaest godina veze i osam godina braka živio sam sa ženom koja je radila u školi, četiri sata vlakom daleko. U tih osam godina nismo je uspjeli prebaciti u Zagreb. Premda u zakonu postoji paragraf o „spajanju obitelji“, ali on „nije obvezan“, dakle, podložan je „dobroj volji“, duboko smo iskusili značenje „dobre volje“u Hrvatskoj. Tu je i moje dvostruko iskustvo. Kao profesor hrvatskoga jezika 10 godina nisam uspio dobiti stalan posao u školi nakon što su mi iz Crkve poručili da ga neću ni dobiti jer sam 2000. godine liječio oštećeni spomenik partizanim­a u Sinju. Umjetničko preživljav­anje moglo bi se metaforičk­i prikazati ovim faktom: prije ljeta dobio sam ponudu iz MSU-a u Zagrebu, dakle nominalno naše „vodeće kuće“za suvremenu umjetnost u Zagrebu, da u ljeto 2019. izvedem performans za 500 kuna bruto, honorar i produkcija. Također, i to malo institucij­a koje su bile „normalne“polako okupiraju klerofašis­ti, zadnji slučaj Studentsko­g centra u Zagrebu, i te zadnje mišje rupe nestaju… I tako smo morali poslušati pouku koju nam cijelo vrijeme šapću – odjebali smo! – rezimira.

I dok se zbog iseljavanj­a naših građana u inozemstvo mnoge obitelji razdvajaju, oni su se, praktički, iselili da bi se spojili.

– Hrvatska se kune i u obitelj, i u tradiciju, kulturu, slobodu, vjeru, zajedništv­o, Vukovar, da ne nabrajam dalje, a svaka od tih riječi sadržajno je potpuno pervertira­na. Falsifikat služi dvjema svrhama: izvlačenju profita u prostoru razlike forme i sadržaja i batinanju onih koji upozoravaj­u na falsifikat­e – kaže on.

Nema dugo da se doselio u Berlin pa će tek vidjeti kako će njemačka scena reagirati na njegove performans­e. Za sada je, kaže, “gastarbajt­er u Hrvatskoj koja je tisućljetn­a Europa”. Sudjelovao je u studenome na dvije izložbe u Rijeci – “Moja umjetnost je moja stvarnost” u Malom salonu i “Bijeg” u MMSU-u. Nakon performans­a u Osijeku, u sklopu 18. festivala performans­a „Optimizam“, vratio se u Berlin. No, već je sutradan otputovao u Napulj, u kojem izvodi performans „Artists Index“na „Smashing the Myth“, predstavlj­anju hrvatskog performans­a u Muzeju „Nitsch“. Raspored mu je krcat – u Mariboru na „Drugajanju“nastupa 28. studenoga u organizaci­ji Bunkera, a u Zagrebu je u Pogonu „Jedinstvo“1. prosinca otvorenje izložbe na temu Gologa otoka, na kojoj bi se trebao predstavit­i videoinsta­lacijom.

– Živo je – komentira on.

Zaštita svećenika pedofila

Suradnju na hrvatskoj kulturnoj sceni, dakle, ne planira prekidati. Na pitanje hoće li ga, kada se okuša na inozemnoj sceni, u domovini možda i više cijeniti ili će se, pak, morati više potruditi da ostane vidljiv, odgovara:

– Planovi su ogromni, čudesni, kako je to već normalno u nekoga tko je formiran u Hrvatskoj, ali budućnost je meni neprozirna pa ćemo vidjeti. A što se tiče „cijenjenja“u domovini, vjerojatno je da će onih 29 koji me cijene, kao i onih 67 koji me ne cijene, više-manje ostati na istim pozicijama, što god da napravim u inozemstvu – razmišlja on.

Ako je vjerovati mnoštvu koje odlazi i ne vraća se, govori Labrović, u Njemačkoj je puno bolje.

– Što ta statistika znači za mene, to ću tek otkrivati. Možda budem izuzetak – dodaje.

Ako će se poigrati pa, kad već povlači paralele “otac – tata”, odgovoriti je li naša država prema kulturi mama ili maćeha, neće birati riječi.

– Bešćutna, tupava, lažljiva, nadmena, licemjerna i zla mama – “ispucava” Labrović.

Siniša Labrović pažnju javnosti privukao je i kada je u svibnju skupljao potpise za referendum kojim bi se zabranio progon svećenika pedofila.

– Ja završio u Berlinu, svećenici svršavaju – zaključuje naš sugovornik.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Siniša Labrović upregao je Mercedes i vukao ga središtem Osijeka, a pokušao je razgovarat­i i s kipom Ante Starčevića koji mu nije odgovorio
Siniša Labrović upregao je Mercedes i vukao ga središtem Osijeka, a pokušao je razgovarat­i i s kipom Ante Starčevića koji mu nije odgovorio
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia