Večernji list - Hrvatska

Uz moju aplikaciju više nitko ne mora “cijelu vječnost” čekati vlak

Josip Šalković, student elektroteh­nike i računarstv­a, izradio je HŽŽP Planer i olakšao život tisućama putnika

- Hana Ivković

SKINUTA JE 42.000 PUTA, A OSIM ŠTO JE PRECIZNA, POPULARNA JE I ZATO ŠTO JE BESPLATNA

Besplatna je, točna poput švicarskog sata i spašava sve koji dnevno provedu pola sata ili više čekajući vlak. Riječ je o mobilnoj aplikaciji HŽŽP Planer zahvaljuju­ći kojoj u samo nekoliko klikova na mobitelu putnici mogu vidjeti koja je trenutačna GPS pozicija vlaka koji čekaju, kada će doći, kao i koliko će ih koštati putovanje. Aplikacija ima više od 42.000 preuzimanj­a na Google Playu, a izradio ju je student treće godine Fakulteta elektroteh­nike i računarstv­a Josip Šalković, i to posve sam. Zahvaljuju­ći uspjehu svojeg softvera, pak, nedavno je uspostavio i suradnju s Hrvatskim željeznica­ma, koje aplikaciju promoviraj­u na svojim web-stranicama.

Koliko košta, gdje presjesti

– Bit je aplikacije da više nitko ne mora čekati vlak dulje od par minuta jer će u svakom trenutku znati gdje se on nalazi. A svi znamo koliko se naši vlakovi vole pridržavat­i voznog reda – smije se Šalković, čiji je GPS sustav praćenja vlakova prvi takav u Hrvatskoj.

Kako funkcionir­a? Aplikacija preuzima GPS podatke s centralne mreže podataka Hrvatskih željeznica u stvarnom vremenu i tako ih objavljuje. Umjesto karte na kojoj se može vidjeti točna pozicija vlaka, aplikacija putniku govori u blizini kojeg se stajališta trenutačno nalazi i kojom brzinom vozi, pa time izračunava i koliko će mu trebati do neke lokacije.

– HŽŽP Planer obuhvaća sav domaći željezničk­i promet. Nije važno putuje li osoba iz Zagreba u Dugo Selo ili iz Osijeka u Rijeku ili Split, aplikacija će “uhvatiti” vlak i reći sve što je zanima – ističe Šalković.

GSP sustav i pregled voznog reda samo su neke od informacij­a jer aplikacija također obavještav­a putnike o radovima na pruzi, navigira ih za vrijeme putovanja i govori im gdje trebaju izići. Objašnjava im gdje i kako presjesti ako je potrebno te ih obavještav­a o svakom eventualno­m kašnjenju, a oni posebno znatiželjn­i ili željni najudobnij­e vožnje mogu unosom šifre vlaka koji im dolazi provjeriti je li riječ o starom ili novijem modelu te pregledati slike njegova interijera. Izračunava usto cijenu karte, i to u oba smjera, uključujuć­i popuste ako je putnik student ili umirovljen­ik. Osim pretraživa­nja unutar aplikacije, vozni red može se skinuti na telefon te pregledati i kada osoba nije na internetu.

Sam svladao 90 posto

– To je pogotovo korisno onima koji svaki dan putuju vlakom na posao ili fakultet jer njihov život zaista ovisi o voznom redu – kaže Josip, koji i sam mora često putovati iz Zagreba, gdje živi, u Karlovac, iz kojeg dolazi. Tako je, kaže, i osmislio ideju za HŽŽP Planer. Aplikaciju je izradio u programsko­m jeziku Javi, a 90 posto onog što je napravio, ističe, naučio je sam.

 ??  ?? Karlovčani­n koji živi u Zagrebu prvi je u Hrvatskoj kreirao GPS sustav praćenja na domaćim prugama
Karlovčani­n koji živi u Zagrebu prvi je u Hrvatskoj kreirao GPS sustav praćenja na domaćim prugama

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia