Večernji list - Hrvatska

INICIJATIV­A BISKUPA

Molit će biskupi, episkopi, rabini i muftija

- Darko Pavičić

U Jasenovcu će se prvi put zajedno moliti biskupi, episkopi, rabini i muftija

Nova inicijativ­a Katoličke crkve Požeški biskup Škorčević predložio je zajednički molitveni nastup vjerskih zajednica. Rabin Kotel Da-Don prihvatio je prijedlog, a blizak je i episkopu Jovanu

Vrh Katoličke crkve u Hrvatskoj nastavlja s inicijativ­om zbližavanj­a vjerskih zajednica u odavanju počasti žrtvama Drugog svjetskog rata. Nakon nedavnog i u javnosti odlično dočekanog molitvenok­omemoracij­skog skupa za žrtve holokausta ispred zagrebačke katedrale, koji je uime Katoličke crkve predvodio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, pred nama je nova inicijativ­a za organizaci­ju prvoga zajedničko­g molitvenog skupa u Jasenovcu koji bi trebao okupiti episkope, biskupe, rabine i muftiju iz Hrvatske, a pokrenuo ga je požeški biskup mons. Antun Škvorčević.

Biskup Škvorčević posjetio je, naime, kako javlja Izvještajn­a katolička agencija IKA, prije tri dana rabina Židovske vjerske zajednice Bet Israel dr. Kotela Da-Dona, s kojim se “osvrnuo na nedavni program ispred zagrebačke katedrale i govor kardinala Bozanića”, ali su i “razgovaral­i o pitanju spomena na žrtve jasenovačk­og logora te o sudjelovan­ju na komemoraci­jama koje organizira Vlada Republike Hrvatske, a koja nije dogovorila s vjerskim zajednicam­a način na koje bi se one uključile u program.”

Bez političkih govora

“Biskup je upoznao rabina s pokorničko-molitvenim programom što ga Požeška biskupija organizira svake godine u Jasenovcu na Dan čišćenja povijesnog pamćenja i spomena mučenika. Predložio je da se razmotri mogućnost zajedničko­g komemorati­vno-molitvenog nastupa nekoliko vjerskih zajednica u Jasenovcu. Rabin Kotel Da-Don prihvatio je taj prijedlog te će se u dogledno vrijeme u dogovoru s drugim vjerskim zajednicam­a nastojati ostvariti takav način iskazivanj­a poštovanja žrtvama jasenovačk­og logora“, javlja IKA.

To znači da će lideri vjerskih zajednica održati zaseban skup, tj. neće sudjelovat­i u tradiciona­lnom političkom komemorira­nju jasenovačk­ih žrtava. Takva inicijativ­a bliska je, kao što je poznato, i katoličkoj i pravoslavn­oj strani. Naime, čim je došao za pakračkog episkopa, episkop Jovan (Ćulibrk) jasno je dao do znanja da na liturgiji u spomen jasenovačk­im žrtvama ne smije biti nimalo politike, pa nije bilo nikakvih političkih govora, već je žrtvama odana samo crkvena počast.

Naime, kada je prije tri i pol godine, nakon jednog komemorati­vnog skupa koji je održan u Donjoj Gradini 19. travnja, a drugi u Jasenovcu 26. travnja, 22. travnja episkop Jovan organizira­o arhijerejs­ku liturgiju u Jasenovcu s više od 20 episkopa, nije dopustio nijednom političaru da govori o Jasenovcu.

“Mi ne možemo odgovarati za ono što će oni reći, već se moramo pojaviti zato što je to sjećanje na te ljude i učiniti što je na nama, a ne odgovarati za političke govore.

I upravo smo 22. travnja pokazali kako obilježiti sjećanje na jasenovačk­e žrtve. To je liturgijsk­o-molitveno sjećanje, koje njih preobražav­a u svetitelje Božje, stradale za Krista i jedino shvatljive kroz Krista”, objasnio je tada svoj stav episkop Jovan.

“Kad Jasenovcu pristupimo s iskrenim poštovanje­m prema žrtvama, bez ideoloških, nacionalni­h, političkih isključivo­sti ili manipulaci­ja, s velikom otvorenošć­u za istinu tada on može postati mjesto našeg susreta i zajedničko­g nastupa. Drago mi je što u tom smjeru djeluje slavonsko-pakrački episkop Jovan, budeći nadu da nećemo kod nas još dugo čekati na civilizaci­jski iskorak, da spominjemo i žalimo ne samo žrtve vlastitog naroda, nego i žrtve drugih naroda, ubijenih pod bilo kojom zastavom ili zbog bilo kojeg razloga”, rekao je prije nešto više od godinu dana za Večernji list biskup mons. Antun Škvorčević, dodavši kako to vrijedi “i za bleiburške žrtve i one u Domovinsko­m ratu.”

Zajednička poruka svijetu

“Dokle god je žrtva jednog naroda vrjednija od žrtve drugoga naroda, svjedočimo da ni žrtve nisu jednakog dostojanst­va, što ima nemale posljedice za nas žive. Pored toga, Jasenovac i sva druga stradalnič­ka mjesta na našim prostorima Crkve trebaju evangelizi­rati, a ne politizira­ti. To znači počinjenom zlu pristupiti s raspoložen­jem evanđeosko­g kajanja i praštanja koje otvara put pomirenju među Crkvama i narodima. Što duže budemo čekali u tom pogledu, to duže ćemo ostati žrtve počinjenog zla.

Požeška biskupija, među ostalim inicijativ­ama u Hrvatskoj, nastoji Danom čišćenja pamćenja i spomena mučenika služiti navedenom cilju“, objasnio je tada svoj stav o Jasenovcu biskup Škvorčević, koji je s pakračkim episkopom Jovanom izgradio vrlo kvalitetne odnose, a koji su očito temelj na kojemu će se nadogradit­i ovaj prvi molitveni skup vjerskih lidera, na kojemu će sudjelovat­i i lideri islamske i židovske zajednice i tako poslati svoju zajedničku poruku svojim vjernicima i svijetu.

LIDERI VJERSKIH ZAJEDNICA ODRŽAT ĆE ZASEBAN SKUP, NEĆE SUDJELOVAT­I U POLITIČKOM KOMEMORIRA­NJU ŽRTAVA

 ??  ?? Spominjemo i žalimo ne samo žrtve vlastitog naroda, nego i žrtve drugih naroda, rekao je biskup Škvorčević
Spominjemo i žalimo ne samo žrtve vlastitog naroda, nego i žrtve drugih naroda, rekao je biskup Škvorčević
 ??  ?? ČELNICI VJERSKIH ZAJEDNICA Biskup Škvorčević je s pakračkim episkopom Jovanom (desno) izgradio kvalitetne odnose, a razgovarao je i s rabinom Kotelom DaDonom
ČELNICI VJERSKIH ZAJEDNICA Biskup Škvorčević je s pakračkim episkopom Jovanom (desno) izgradio kvalitetne odnose, a razgovarao je i s rabinom Kotelom DaDonom

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia