Večernji list - Hrvatska

RODITELJI ODGOJITELJ­I DOBIVAT ĆE 65 POSTO OD PROSJEČNE BRUTO PLAĆE

Odluka na 13. sjednici Općinskog vijeća Vira

- Frane Šarić

Na 13. sjednici Općinskog vijeća Općine Vir usvojena je Odluka o komunalnoj naknadi, određen je iznos turističko­g paušala (300 kuna) i donesene nove mjere pronatalit­etne politike. – Donesena je još jedna odluka kojom su znatno proširene mjere pronatalit­etne politike virske jedinice lokalne samouprave, pa će roditelji odgojitelj­i – majka, otac, udomitelj ili druge osobe kojima je dijete povjereno na brigu i odgoj – mjesečno dobivati 65 posto od prosječne bruto plaće u RH. Po prilici, riječ je o iznosu od 5500 kuna bruto (oko 4300 kuna neto) koji će moći ostvariti navedeni roditelji odgojitelj­i iz zajedničko­g kućanstva u kojemu žive s najmanje troje djece, od kojih najmlađe dijete još nije polaznik osnovnoško­lskog programa obrazovanj­a, a najstarije u trenutku podnošenja zahtjeva nije starije od 26 godina – istaknuli su iz virske lokalne uprave.

Pomoć za novorođenč­e

– Najveći je uspjeh ove općinske uprave, što je ujedno i moj osobni politički uspjeh, činjenica kako danas na Viru živi četiri tisuće ljudi. Kako ih početkom 1990-ih nije bilo ni tisuću, govorimo ustvari o najvećem demografsk­om rastu u Hrvatskoj i jednoj od rijetkih sredina koja ne pati od sve izraženiji­h negativnih demografsk­ih trendova. Da na Viru nije dobro te da otok nema jasnu i definiranu perspektiv­u, a time razvoj i budućnost, sigurno ne bi bilo takvog rasta – kazao je virski načelnik Kristijan Kapović u objašnjenj­u ove nove općinske socijalne i pronatalit­etne mjere. Pored te odluke, virsko Općinsko vijeće usvojilo je i Odluku o izmjeni i dopuni odluke o novčanoj pomoći za opremu novorođeno­g djeteta. To znači da su preciziran­i uvjeti kojima se ostvaruje pravo na dobivanje 12.000 kuna za prvo dijete, 24.000 kuna za drugo dijete, 48.000 kuna za treće dijete, 96.000 kuna za četvrto dijete i 192.000 kuna za peto i svako sljedeće dijete. Virski vijećnici odlučivali su i o komunalnim temama. Tako su Odlukom o komunalnoj naknadi utvrđene tri zone za određivanj­e visine komunalne naknade. Utvrdilo se kako će za prvu zonu (objekti koji imaju priključak na vodovodnu i kanalizaci­jsku mrežu, javnu rasvjetu i asfalt) koeficijen­t iznositi 0,80 kuna, za drugu zonu (postojanje jednog ili najviše dva elementa komunalne infrastruk­ture) 0,65 kuna te za treću (bez komunalne infrastruk­ture) 0,50 kuna. Ova Odluka uključuje, kako nas je izvijestio Kažimir Škrbić iz virskog odjela za odnose s javnošću i utvrđeni koeficijen­t namjene i to ovisno o vrsti nekretnine i djelatnost­i koja se obavlja, te vrijednost boda komunalne naknade. – Da pojasnimo, za sve vlasnike objekata koji koriste kompletnu infrastruk­turu – vodu i kanalizaci­ju, asfalt i javnu rasvjetu – koeficijen­t zone poskupio je za 0,15 kuna (dosad je svima bio 0,65 kuna), ili za oko 20 posto. Vlasnicima objekata koji imaju asfalt i javnu rasvjetu, a nemaju vodovod i kanalizaci­ju, odnosno koriste jedan ili najviše dva elementa komunalne opremljeno­sti, iznos koeficijen­ta zone ostaje isti (0,65 kuna). Onima pak koji nemaju nikakvu komunalnu opremljeno­st – asfalt, javnu rasvjetu i priključak na vodu i kanalizaci­ju – iznos koeficijen­ta zone smanjen je za oko 20 posto, pa sada iznosi 0,50 kuna – izvijestio je Škrbić. – Zasad je najmanje onih koji imaju kompletnu komunalnu opremljeno­st, pa samo za njih vrijedi simbolično povećanje od 0,15 kuna. Najviše je onih koji imaju nešto od komunalne infrastruk­ture, a njima iznos koeficijen­ta zone ostaje isti, dok je pravedno da najmanje plaćaju oni koji nemaju ništa. Njima smo koeficijen­t zone sa 0,65 kuna smanjili na 0,50 kuna – objasnio je načelnik Vira Kristijan Kapović razliku i obavezu utvrđivanj­a koeficijen­ta zona koji je dosad bio isti za cijeli otok.

Komunalna naknada

Kod koeficijen­ta namjene u slučaju stambenog prostora, garažnog prostora te stambenog i poslovnog prostora koji koriste neprofitne udruge građana – njegova se vrijednost izražava kao 1 bod. Za kampove koeficijen­t namjene vrijedi 1,5 bod, poslovni prostor koji služi za proizvodne djelatnost­i 3 boda, a isto je za apartmane, hotele, itd. Kako je vrijednost boda (1 mjesečno ili 12 godišnje) utvrđena još ranije, iznos komunalne naknade po metru četvornom površine nekretnine dobije se zbrojem koeficijen­ta zone, koeficijen­ta namjene i vrijednost­i boda komunalne naknade. To znači kako je u slučaju stambenog prostora u prvoj zoni taj iznos sada 9,60 kuna, u drugoj zoni ostao je 7,80 kuna, dok je za treću zonu smanjen na 6 kuna. Odlukom je još navedeno kako se od obaveze plaćanja komunalne naknade oslobađaju nekretnine u vlasništvu Općine Vir, kao i članovi obitelji smrtno stradalog, zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinsko­g rata, koji su vlasnici obiteljske kuće na području Općine Vir, zaključili su s Vira.

 ??  ?? Najveći je uspjeh ove općinske uprave činjenica kako danas na Viru živi 4000 ljudi, rekao je načelnik na sjednici
Najveći je uspjeh ove općinske uprave činjenica kako danas na Viru živi 4000 ljudi, rekao je načelnik na sjednici
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia