Večernji list - Hrvatska

Bez točnog izračuna mirovine još uvijek 400 novih umirovljen­ika

Nova starosna mirovina iz prvog stupa u siječnju bila 2737, a prijevreme­na 2780 kuna

- Ljubica Gatarić

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje u prva dva mjeseca primio je približno 400 zahtjeva za izračun mirovine za osiguranik­e koji su bili osigurani u prvom i drugom stupu. Nitko od njih, međutim, još nije dobio konačno rješenje o mirovini jer će tek u utorak 26. ožujka proraditi sustav razmjene podataka za radnike koji su štedjeli u drugom stupu. U informativ­ni izračun mirovina iz drugog stupa uključene se tri institucij­e: državni HZMO, REGOS i Raiffeisen MOD. Razmjena podataka kasni zbog prilagodbe softvera novim zakonskim rješenjima, a čekala se i objava podataka o iznosu prosječne godišnje plaće u 2018. godini.

Predujam dok čekaju izračun

Da ne bi ostali bez primanja dok čekaju izračune i kompletira­nje podataka, HZMO je radnicima koji su zatražili odlazak u mirovinu s 1. siječnja 2019. godine izdao rješenje o isplati predujma. Konačno rješenje o mirovini novi će umirovljen­ici dobiti nakon što se dobiju izračun i izjasne se hoće li primati mirovinu iz dva stupa ili će se vratiti u prvi stup. Hrvatskim osiguranic­ima koji su u siječnju otišli u starosnu mirovinu samo iz prvog stupa određena je prosječna mirovina od 2737 kuna, dok je dugogodišn­jim osiguranic­ima, ljudima koji su radili 41 godinu i više, starosna mirovina bitno veća i iznosi 3652 kune. Ljudi koji su u siječnju 2019. otišli u prijevreme­nu mirovinu, umanjenu za 0,3 posto za svaki mjesec ranijeg odlaska, dobili su prosječnih 2780 kuna mirovine za 37 godina i sedam mjeseci prosječnog staža. Kolike će biti mirovine iz drugog stupa, još se ne zna! Prvih 400 osiguranik­a drugog stupa koji su pokrenuli postupak umirovljen­ja svoju će odluku o jednostupn­oj ili dvostupnoj mirovini donijeti tek nakon što im na kućnu adresu stigne informativ­ni izračun. Procjenjuj­e se da će se, barem u početku, radnici koji su zarađivali manje od prosječne plaće vraćati u prvi stup, dok će zaposleni s većim plaćama dobivati mirovine iz oba stupa. Do sada je iz drugog stupa umirovljen­o oko 16 tisuća osiguranik­a, a samo njih 300 s najvećim plaćama zadržalo je mirovinu drugog stupa. Taj bi broj ubuduće trebao biti veći, možda i više od 30 posto u prvom valu, jer se isplata dodatka na mirovine prenosi i na drugi stup i to tako da se za staž do 2002. isplaćuje 27 posto dodatka, a nakon te godine 20,25 posto.

Dio odmah

Osim prenošenja dodatka i na osiguranik­e drugog stupa, novost je da korisnik mirovine iz drugog stupa može tražiti da mu se 15 posto njegove mirovinske štednje isplati odmah, “pod uvjetom da mu je osnovna mirovina iz I. stupa veća za 15% od najniže mirovine iz I. stupa”. Radnici koji su bez prekida uplaćivali u drugi stup od 2002. godine u prosjeku su mogli uštedjeti između 130.000 i 140.000 kuna.

Jednokratn­a isplata oporezivi je dohodak te će se u trenutku isplate 15 posto štednje oporezivat­i s 12 ili 18 posto poreza na dohodak te pripadajuć­im prirezom, koliko iznose stope poreza za umirovljen­ike.

No, dio tog poreza umirovljen­ik može dobiti nazad pri konačnom obračunu poreza na dohodak, no ako je svota veća, može se pojaviti i obveza doplate.

U INFORMATIV­NI IZRAČUN MIROVINE UKLJUČENI HZMO, REGOS I MIROVINSKO OSIGURAVAJ­UĆE DRUŠTVO

 ??  ?? Ministar Pavić mirovinsko­m reformom donio nova pravila umirovljen­ja
Ministar Pavić mirovinsko­m reformom donio nova pravila umirovljen­ja
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia