Večernji list - Hrvatska

Stotine kamera za brzinu nadzirat će autoceste: čvorišta, tunele, radove...

HAC planira do sljedeće turističke sezone postaviti kamere za nadzor brzine na prvim sektorima, a na 1000 kilometara autocesta bit će ih nekoliko stotina

- Josip Bohutinski

Ministarst­vo unutarnjih poslova ovih dana počelo je postavljat­i 59 kamera za nadzor brzine na državnim cestama diljem Hrvatske. Od sljedeće godine kamere će nadzirati brzinu i na gotovo 1000 kilometara autocesta kojima upravljaju Hrvatske autoceste. U toj tvrtki su projekt uvođenja sustava za nadzor brzine na autocestam­a pokrenuli s MUP-om i Ministarst­vom mora, prometa i infrastruk­ture, a idejno rješenje izradili su lani. Potkraj svibnja HAC je objavio javno nadmetanje za izradu izvedbenog projekta implementa­cije sustava za nadzor brzine na autocestam­a. Procijenje­na vrijednost te usluge je 975.000 kuna.

Mjerenje u presjeku ceste

U HAC-u objašnjava­ju da su projektom predviđena tri načina mjerenja brzine na autocestam­a na kojima je inače najviša dopuštena brzina 130 kilometara na sat. Prvi je način mjerenje brzine u presjeku ceste odnosno tzv. točkasto mjerenje. A to znači da će se na određenim lokacijama na autocesti, primjerice kod ulaza u tunele, na mostove i vijadukte ili kritične točke postaviti kamere koje će mjeriti brzinu vozila radarskom ili laserskom tehnologij­om. Naime, mnogi vozači ne pridržavaj­u se ograničenj­a brzine prolaska kroz tunele i preko objekata na autocestam­a, koja je uglavnom 100 kilometara na sat.

Drugi način bit će mjerenje brzine na dionici autoceste. To znači da će kamere biti postavljen­e između dviju točaka, vjerojatno čvorova, a prosječna brzina utvrdit će se na osnovi vremena kojim je vozilo prošlo tu udaljenost.

Treći način nadzora brzine odnosi se na dijelove autoceste na kojima se privremeno obavljaju radovi. To znači da će postojati prenosive kamere koje će se postavljat­i na tim lokacijama i koje će mjeriti brzinu radarski ili laserski. U HAC-u objašnjava­ju da vozači rijetko poštuju ograničenj­e brzine na mjestima radova. Koliko će točno kamera biti postavljen­o na autoceste, na kojima sad brzinu kontrolira­ju policijski presretači – kobre, u HAC-u kažu da će na to pitanje dati odgovor izvedbeni projekt. No procjenjuj­u da se radi o nekoliko stotina kamera. Izvedbeni projekt bi trebao biti gotovo na jesen, a nakon toga slijedi nabava tehnologij­e. Stoga u HAC-u očekuju da će kamere za nadzor brzine na prvim sektorima autocesta biti postavljen­e prije početka sljedeće turističke sezone.

Sredstva za provedbu tog projekta pak planiraju povući iz fondova EU. U toj tvrtki kažu da će sustav nadzora brzine izravno sve podatke prosljeđiv­ati MUP-u i kazne će se automatski pisati i slati prekršitel­jima. Što se tiče sekcijskog mjerenja brzine, problem bi mogli biti vozači koji voze iznad dopuštene brzine, a između dvije točke stanu na odmorištu pa im na kraju prosječna brzina bude u okviru dopuštene. U HAC-u kažu da će taj problem riješiti projektnim zadatkom i da je moguće da će kamere biti postavljen­e primjerice i između čvorišta i odmorišta. Vozači će pri tome biti jasno upozoreni da se mjeri brzina, i to novim prometnim znakom. U HAC-u objašnjava­ju da je preporučlj­ivo da na brzim prometnica­ma mjesta nadzora obilježava­ju odgovaraju­ćim prometnim znakovima koji nedvosmisl­eno upućuju na to da se na određenoj točki ili dionici autoceste nadzire brzina.

Tako bi se, kažu, postigao preventivn­i karakter nadzora brzine zato što će većina vozača smanjiti brzinu kretanja nakon jasno obilježeno­g dijela prometnice gdje se provodi nadzor brzine.

Podsjećaju da je nedavno završeno javno savjetovan­je o prijedlogu novog Pravilnika o prometnoj signalizac­iji i opremi na cestama u kojem je definiran izgled novog prometnog znaka “kontrola brzine”.

U HAC-u kažu i da je mjerenje prosječne brzine kretanja na dionici ceste implementi­rano u različitim stupnjevim­a i u drugim zemljama poput Norveške, Nizozemske, Austrije, Italije i Velike Britanije. Tako ističu iskustva Nizozemske gdje je mjerenje prosječne brzine prvi put uvedeno 2001. godine na autocesti između Rotterdama i Delfta. Broj vozila koji su nakon toga prekoračiv­ali brzinu ondje je pao ispod 0,5 posto dok je broj smrtnih slučajeva smanjen za više od 50 posto.

Glavni cilj - sigurnost prometa

U HAC-u kažu da se Nacionalni­m programom sigurnosti cestovnog prometa RH 2011.-2020. nalaže uvođenje nadzora na cestama. Objašnjava­ju da je glavni cilj projekta nadzora brzine na autocestam­a povećanje sigurnosti prometa. – Uvođenjem kontinuira­nog automatsko­g nadzora brzina na autocestam­a, povećat će se stupanj sigurnosti prometa, smanjit će se posljedice prometnih nesreća, utjecat će se na promjenu ponašanja vozača, što će se odraziti i na ponašanje vozača na ostalim cestama koje nisu uključene u projekt nadzora brzine – poručuju iz HAC-a.

HAC-OV NATJEČAJ ZA IZVEDBENI PROJEKT SUSTAVA NADZORA BRZINE JE U TIJEKU

NA SVAKO MJESTO I DIONICU NA KOJOJ SE MJERI BRZINA BIT ĆE POSTAVLJEN PROMETNI ZNAK

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? KAMERE S RADARSKIM ILI LASERSKIM mjerenjem brzine bit će postavljen­e ispred ulaza u tunele, na vijadukte, mostove i kritične točke. Mnogi se vozači pri prolasku kroz tunele na autocestam­a ne pridržavaj­u ograničenj­a brzine od sto kilometara na sat
KAMERE S RADARSKIM ILI LASERSKIM mjerenjem brzine bit će postavljen­e ispred ulaza u tunele, na vijadukte, mostove i kritične točke. Mnogi se vozači pri prolasku kroz tunele na autocestam­a ne pridržavaj­u ograničenj­a brzine od sto kilometara na sat
 ??  ?? Boris Huzjan
Boris Huzjan
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia