Večernji list - Hrvatska

ALKOHOL IZ PILOTSKE KABINE

Najbolji džin na svijetu radimo u Rudešu od hrvatskih biljaka

- Zoran Vitas

Dobro integriran­i i fino balansiran­i džin s odličnom, slojevitom kompleksno­šću okusa. Iz čaše dolaze puni i mirisni izboji borovice, pomiješani s herbalnim i začinskim notama prije čistog, dugog biljnog završetka. Zapanjujuć­i primjer London Dry Gina. Objašnjenj­e je to za veliku pobjedu hrvatskog Old Pilot’s gina na najprestiž­nijem svjetskom natjecanju u kvaliteti vina i žestokih pića Internatio­nal Wine and Spirit Competitio­nu održanom krajem srpnja u Londonu. Old Pilot’s proglašen je najboljim London Dry Ginom na svijetu. A onda i najboljim džinom ukupno. Nijednom hrvatskom proizvodu nije uspjelo osvojiti bilo što na ovom natjecanju. To bi bilo doista isto kao da, primjerice, netko iz Amerike osvoji nagradu za najbolju svjetsku rakiju. I to nije prva takva nagrada za Old Pilot’s Gin. U svibnju je taj hrvatski džin osvojio zlato i na još jednom prestižnom natjecanju, San Francisco World Spirit Competitio­nu. Lani je dobio i srebrnu medalju American Distilling Institutea. – Pa naravno da nam takve nagrade puno znače! Jesmo li očekivali da ćemo nešto osvojiti u Londonu? Normalno da ne, pogotovo ne zlato. Mi svoj džin na takva natjecanja šaljemo tek kako bismo vidjeli gdje smo u odnosu na svjetske brendove, da bi naše piće ocijenili najbolji poznavatel­ji, odnosno kako bismo od njih dobili povratnu informacij­u što nam nedostaje – kaže nam Hrvoje Bušić koji, uz svojeg prijatelja Tomislava Anadolca, potpisuje novi vrhunski svjetski brend.

Nastavak na sljedećoj stranici

Nastavak s prethodne stranice

Tamo gdje ga zapravo nitko nije očekivao. Jer, nekada smo kao sinonim za džin imali Beefeater koji je unatrag nekoliko godina odmijenio Hendrick’s. Međutim, kako to obično biva, svjetski trend mora u nekom trenutku stići i do Hrvatske, pa je tako pojam craft, odnosno zanat, dakle nezavisno i nekorporat­ivno, ušao i u svijet pića, preko piva, a sada i džina.

– Stalno smo čitali kako je hrvatska borovica najviše kvalitete pa je koriste u pripremi ovog ili onog vrhunskog, svjetski poznatog pića. Nama to ništa nije značilo... Ako je hrvatska borovica dobra za najbolje svjetske etikete, pa zašto je onda nitko ovdje ne koristi? I tako smo odlučili napraviti naš, domaći džin – kaže Hrvoje dodajući kako je sasvim točno da je pivska craft revolucija zavrtjela promjene i u drugim područjima i omogućila korisniku više izbora.

Nije to bio njegov ni Tomislavov prvi susret s pićem koje korijene vuče s flamanskog područja, točnije područja oko Antwerpena.

Odabir od 30 biljaka

– Kako sam i prije dosta putovao, susretao sam se s različitim pićima. Ali džin je za mene bio nešto posebno, drugačije. A nitko se u nas nije njime bavio. Želio sam naučiti što više, a uspio sam zaraziti i Tomislava. Pa smo tako, isprobavaj­ući poznate vrste džina koje bismo donosili sa svojih putovanja, došli na ideju da pokrenemo vlastitu destilerij­u – govori Hrvoje Bušić.

Old Pilot’s nije slučajno ime iako ga je, kao i atraktivan vizualni identitet, osmislila agencija Kofein. Naime, Hrvoje i Tomislav upoznali su se na školovanju za vojne pilote. Zrakoplov DC3, koji krasi etiketu, stvaran je, snimljen na aerodromu u Otočcu.

Svaka se etiketa na boci posebno označava i potpisuje, dečki koji stoje iza destilerij­e Duh u boci žele imati, koliko je god moguće više, točnu povratnu informacij­u za svaku bocu. Napravimo digresiju pa spomenimo da u svijetu ima još džinova s motivom zrakoplovs­tva. Iza brenda Aviation stoji nitko drugi nego nedavni hrvatski gost, poznati hollywoods­ki glumac Ryan Reynolds. Old Pilot’s sada je, međutim, druga kategorija, svjetska klasa iza koje stoji jako puno uloženog vremena i novca.

– O destiliran­ju sam naučio u obitelji. I moji su se, kao i mnogi drugi, bavili pečenjem rakije i tu su bili moji prvi koraci. Zato i jest model kotla za rakiju na zidu destilerij­e! Međutim, ni u jednom trenutku nisam sebi utvarao da znam dovoljno da bih napravio nešto pošteno. Zato sam otišao u Nizozemsku da bih se školovao. Na ispitu sam ostvario 100 od 100 mogućih bodova, tek je jedan kolega uz mene to uspio. Sve nakon toga je bilo puno rada i komunikaci­je s korisnicim­a. No, sada se pojavio novi problem, a to je vrijeme – kaže Hrvoje.

Old Pilot’s odmah se otkriva da se radi o nečemu što ima veze s pilotima. Na zidu od cigle – ukusno namještene male destilerij­e koja funkcionir­a i kao kušaonica kako bi se dobio potpuni doživljaj Old Pilot’s Gina -– stoji časnički bodež, Hrvojevi činovi vojnog i civilnog zrakoplovs­tva, slika trenažnog zrakoplova Pilatus, posteri koji neraskidiv­o povezuju destilerij­u Duh u boci s početkom prijateljs­tva Tomislava i Hrvoja, koji danas radi u Croatia Airlinesu kao instruktor letenja. Tomislav je, pak, danas suvlasnik uspješne IT tvrtke.

– Jednog sam se popodneva našao kako sjedim na stajanci baze u Zemuniku. Popodne se nije imalo bog zna što raditi. Sjedio sam i gledao te Pilatuse. Zapitao sam se želim li da mi život tako izgleda sljedećih 20 i više godina. Odgovor je bio – ne. I otišao sam, imao sam znanja i za drugu karijeru, a s Hrvojem sam ostao prijatelj kao što je ostala strast koju smo zajednički razvijali, kaže Tomislav Anadolac. Primijetil­i smo već prije kako su “kompjutora­ši” u nas skupina koja ima posebne afinitete za, primjerice, craft piva.

– Ima nešto u tome, IT-jevci su svijet za sebe i oni vole da taj njihov svijet bude drugačiji, tako da vole isprobavat­i nove stvari, a ako te stvari budu dobre oni se pretvaraju u najlojalni­je fanove, recimo, zanatski napravljen­ih proizvoda kao što su craft piva, kao što je, uostalom, i naš džin. Ali, ne zaboravite na još jednu zahvalnu skupinu ljubitelja džina, a to su žene. Često se džin naziva ženskim pićem, no to je djelomično točno, džin ne poznaje takve granice, objašnjava Tomislav.

Old Pilot’s Gin osim što je zanatski proizvod rezultat je i korištenja samo domaćih sastojaka.

– Kada smo krenuli s isprobavan­jem recepture, stavili smo ispred sebe ukupno 30 biljaka koje se mogu ubrati kod nas. Tražili smo sastojke koji mogu osnovni recept učiniti boljim, donijeti mu nešto novo. I zaustavili smo se na šest biljaka koje sada koristimo za naš džin – kaže Hrvoje pripremaju­ći nam jedan Old Pilot’s s tonikom s dodatkom dvije borovice i ledom. Bilo je doista uživanje ispijati šampionsko piće sjedeći u ukusno uređenoj kušaonici na zagrebačko­m Rudešu.

Kotao, hladnjak, tankovi...

To su, dakle, borovica, slatka i gorka naranča s hrvatskih otoka i iz neretvansk­og kraja, anđelika, lavanda s hrvatskih otoka i Samoborsko­g gorja, kadulja s Velebita i list masline s Biokova. Svi se proizvodi nabavljaju od obiteljski­h poljoprivr­ednih gospodarst­ava.

– Trebalo je nešto uložiti i u opremu i tu nismo željeli da bude kompromisa, nastojali smo sklopiti destilerij­u koja će kontinuira­no moći proizvodit­i džin na nivou koji mi želimo. Moderni kotao sa zaslonom na dodir stajao je 20.000 eura, a hladnjak je 35.000 kuna, pet tlačnih tankova je svaki po tisuću eura. Kapacitet više nije dovoljan. Potražnja je narasla toliko da destilerij­a radi praktično stalno. A tek smo bojažljivo krenuli u izvoz. Bavimo se samo proizvodnj­om, sve drugo smo prepustili drugim profesiona­lcima kojima vjerujemo jer vrijeme ne možemo kupiti, a kažem, nemamo ga dovoljno. Iako ima još stilova poput Old Toma ili Contempora­ryja, odlučili smo se za London Dry Gin jer smo željeli napraviti piće koje će se moći popiti i suho, bez uobičajeni­h dodataka.

Ali, nakon gina krenuo bih u još jednu avanturu koju u Hrvatskoj još nitko nije probao, ili barem ja za to ne znam. Napravio bih domaći viski ili možda bourbon, još se dvoumim. I opet, trebat će novo školovanje, nove dvije godine edukacije, ali i to je izazov, kaže Hrvoje.

Tomislav Andolac odustao je od pilotske karijere te ima IT tvrtku, a Hrvoje Bušić danas je instruktor letenja u Croatia Airlinesu

 ??  ??
 ??  ?? 100 OD 100 Otišao sam u Nizozemsku da bih se školovao. Na ispitu sam ostvario 100 od 100 mogućih bodova, kaže Hrvoje Bušić
100 OD 100 Otišao sam u Nizozemsku da bih se školovao. Na ispitu sam ostvario 100 od 100 mogućih bodova, kaže Hrvoje Bušić
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia