Večernji list - Hrvatska

Rosenborg na pragu četvrtog pretkola Lige prvaka

- Edi Džindo

Gosti su u srijedu navečer vladali u drugom bloku utakmica trećeg pretkola nogometne Lige prvaka. Od pet susreta, slavili su u čak četiri te si stvorili odlične rezultatsk­e zalihe pred uzvratne utakmice. Maribor je na svojem Ljudskom vrtu odigrao iznimno loše protiv norveškog prvaka Rosenborga te će na gostovanje u Trondheim ići s velikom zaostatkom od 1:3. Igrači Darka Milanića nisu mogili naći rješenje za 32-godišnjeg napadača Alexa Soderlunda koji ih je počastio s dva pogotka, a ništa nije mogao ni naš stoper Špiro Peričić koji je odigrao svih 90 minuta, no prikazao slabu partiju. Tako je Rosenborg izgledni protivnik Dinama u 4. pretkolu ako plavi prođu Ferencvaro­s.

Nakon poprilično podjednake utakmice Krasnodara i Porta u kojoj se 0:0 činio kao najpošteni­ji rezultat, u 89. minuti utakmice portugalsk­i veznjak Sergio Oliveira je namjestio loptu na 25 metara i plasiranim udarcem prebacio živi zid te matirao domaćeg vratara Safonova za vrlo važnih 0:1 u konačnici. Dramu u završnici i pobjedu gostujuće momčadi vidjeli smo i u Istanbulu gdje je turski doprvak Bašakšehir Zlatko Zahovič prije nekoliko dana nam je rekao da je Maribor favorit protiv Rosenborga, ali kod kuće je uvjerljivo poražen od norveške momčadi (1:3) ispustio priliku otići na vrući uzvrat Olympiakos­u u grčku barem s neodlučeni­m rezultatom. Naime, pri rezultatu 1:0 za goste bosanskohe­rcegovački reprezenta­tivac Edin Višća je imao priliku u 92. minuti utakmice izjednačit­i, no Jose Sa na golu grčke momčadi ga je pročitao i postao junak susreta. Najveće iznenađenj­e večeri je gostujućom pobjedom priuštio austrijski LASK iz Linza koji je svladao Basel rezultatom 1:2. Celtic nije uspio slaviti u Rumunjskoj kod Cluja, dapače, mogu biti presretni što su uspjeli izvući 1:1.