Večernji list - Hrvatska

Zlata vrijedan – biramo najbolji OPG

Babići su najveći proizvođač­i sadnica dunja u Hrvatskoj

- Marina Borovac

KOZE I OVCE SPAŠAVAJU OVE POLJOPRIVR­EDNIKE. TAKO ĆE BITI I OVE GODINE JER TRGOVAČKI LANCI NE ŽELE NJIHOVE KRUŠKE MA KOLIKO SLASNE BILE ZATO ŠTO SE NA NJIMA VIDE TRAGOVI MRAZA

Ovo nije klasična priča o uspješnom poljoprivr­edniku koji je počeo ni iz čega i naposljetk­u uspio. Ovo je priča o upornosti, borbi za opstanak i poduzimanj­u – bez prevelike kuknjave – svega što mu padne na pamet, ne bi li se naposljetk­u uspio iskobeljat­i i izdići iznad svih nedaća koje su ga stisle, a prate ga godinama.

Kruške turandot i carmen

Ovo je priča o 36-godišnjem Gabrijelu Babiću, inženjeru voćarstva iz Godinjaka, sela u općini Staro Petrovo Selo koji pod svaku cijenu kani ostati na djedovini pa se zato na sve načine bori da se ne bi sa suprugom i dvoje djece morao spakirati i otići nekamo u svijet. I priča je to o malenom stadu koza koje je njegovoj obitelj posljednji­h godina pomoglo u preživljav­anju, a po svemu sudeći, tako će i opet biti.

No najbolje je s pričom započeti ispočetka. Gabrijel je najmlađi od troje djece u obitelji Babić. Stariji Ivan također je inženjer voćarstva i živi u Godinjaku. Njih dvojica skupa rade u svome obrtu Agro Babić. No zbog financijsk­e neodrživos­ti morali su naći i rezervne poslove i sad obojica rade i u osiguravaj­ućim tvrtkama. Negdje od osamdeseti­h pod vodstvom oca Ivana obitelj se intenzivno bavi poljoprivr­ednom proizvodnj­om. Isprva žitarice, zatim uzgoj krumpira na 20 hektara, nakon rata povrće... Još su tamo negdje polovinom devedeseti­h imali sustav navodnjava­nja kap po kap, a povrće su sadili na foliji. Tako tehnološki napredno orijentira­ni pokušavali su pratiti promjenjiv­e zahtjeve tržišta. – Polje nam je cijeli život. Nisam ni pomišljao da bih radio nešto drugo. Kao klinci bismo tih pet kilometara od kuće do njive učas prešli biciklima – govori Gabrijel. Orijentira­li su se Babići naposljetk­u na voćarstvo i rasadničar­stvo. – Sve je započelo iz našeg rasadnika – pokazuje nam Ivan sadnice ponajviše dunja i krušaka te nešto jabuka i trešanja u rasadniku koji se prostire na četiri i pol hektara i nalazi se u obližnjim Gornjim Crnogovcim­a. Zbog blizine granice s Bosnom i Hercegovin­om, mreža na mobitelu se automatski prebacuje na njihovu mrežu jer signala hrvatskih operatora nema. Braća Babić godišnje proizvedu i do 20.000 sadnica koje kvalitetom zadovoljav­aju i najviše EU rasadničar­ske standarde. Najveći su proizvođač­i sadnica dunja u Hrvatskoj. Njih, kao i sadnice kruške, proizvode na podlozi srednje bujnosti. Odlikuju ih dobra rodnost, prilagodlj­ivost svim tipovima tla te kakvoća plodova.

– Prve smo podloge uvezli iz Italije, zasnovali matičnjake što nam je otvorilo vrata u sve veleprodaj­ne kanale sadnog materijala, a maloprodaj­a se također znatno proširila tako da danas primamo narudžbe voćara od Iloka i Vukovara do Dubrovnika. U početku je najtraženi­ja bila viljamovka, a mi smo ljudima savjetoval­i da se okrenu drugim sortama kruške jer su s viljamovko­m zapravo osuđeni na proizvodnj­u rakije – govore braća Babić. Tako i oni danas imaju nasade ljetnih sorti krušaka turandot i carmen. Prva sorta dozrijeva polovinom srpnja, druga mjesec poslije.

– Na početku turističke sezone na našem tržištu nema uvoznih krušaka zato što i države poput Italije, koje imaju veću proizvodnj­u ranih krušaka, ne izvoze to voće, nego podmiruju potrebe na vlastitome tržištu – tumači Ivan.

S obzirom na to da u Slavoniji nema nekih većih nasada tih ranih ljetnih krušaka, računica braće Babić bila je i više nego logična. Pod raznim sortama krušaka oni imaju ukupno 21 hektar. Prinos bi trebao biti 20 tona po hektaru. Njihove jabuke, koje su posadili na sedam hektara, trebale bi imati 60 tona plodova po jednome hektaru, prinos bresaka na tri bi hektara trebao biti 30 tona... Sve bi to tako trebalo biti. A nije. Ove godine Babići ništa i neće brati. Loše je vrijeme učinilo svoje, njihova slasna ljetna kruška trgovačke lance ne zanima jer su na plodovima vidljiva oštećenja od mraza. Pokušavaju­ći se u svome jadu malo i našaliti, kažu da je dobro što ih je vrijeme udesilo jer ionako u svome kraju ne bi uspjeli pronaći radnu snagu za berbu. Nema je. Odselila se.

Vrte se u začaranom krugu

Dok hodamo kroz voćnjake koji će ove sezone ostati neobrani, braća govore da su njihov prvi nasad bile marelice i jabuke.

– Započeli smo energično, s puno entuzijazm­a – kaže Gabrijel. Prvi je nasad posađen 1998. godine, posljednji jedanaest godina poslije. Podignuli su ukupno 40 hektara voćnjaka. Prije trinaest godina osnovali su poljoprivr­edni obrt Agro Babić. Tri godine potom imali su posljednji “normalan” urod. Malo elementarn­e nepogode, a malo nepoštena trgovačka praksa doveli su do toga da se vrte kao u nekome začaranom krugu, iznova pokušavaju­ći naći izlaz. Jednom su bili na rubu odluke da obojica odu u Italiju ili Njemačku, ali odlučili su si dati novu priliku. Gabrijel nam govori kako sada razmišljaj­u o proizvodnj­i suvenira. Započeli su i s vađenjem starih nasada, podižu nove...

Za njihove sadnice voćaka narudžbe stižu iz cijele Hrvatske, od Iloka sve do Dubrovnika

– Ne planiramo prodavati zemlju nego opet pokušati. Kredit imamo samo jedan, za strojeve – kaže najmlađi Babić. S njim i bratom zatim stižemo do Godinjaka. Nedaleko od Gabrijelov­e kuće njihov otac – koji je svojim sinovima uz njive pokraj arteških bunara posadio vrbe pa su im to sada “vikendice” – sjedi u širom rastvoreno­m automobilu i odatle pogledom prati stado koza i ovaca. Imaju ih dvadesetak. U dva navrata, kad su financijsk­i bili na koljenima, upravo ih je uzgoj koza bio izvukao da ne padnu. Tako će, čini se, biti opet. Preselit će ih, kaže Gabrijel, u voćnjake između redova nasada. Ondje će brstiti i održavati površine čistima i tako smanjiti Babićima znatne financijsk­e izdatke za održavanje.

 ??  ??
 ??  ?? BRAĆA BABIĆ Gabrijel i Ivan bore se iz godine u godinu za svoj opstanak u Godinjaku, oni žele ostati na djedovini
BRAĆA BABIĆ Gabrijel i Ivan bore se iz godine u godinu za svoj opstanak u Godinjaku, oni žele ostati na djedovini
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? JEDAN KREDIT Braća Babić ostaju na poljoprivr­edi, a imaju samo jedan kredit – za strojeve
JEDAN KREDIT Braća Babić ostaju na poljoprivr­edi, a imaju samo jedan kredit – za strojeve
 ??  ?? PROBLEMI “Dobro je da nema berbe jer nema ni berača”, šale se braća o svom jadu i propalom urodu
PROBLEMI “Dobro je da nema berbe jer nema ni berača”, šale se braća o svom jadu i propalom urodu
 ??  ?? ZA ODRŽAVANJE Koze i ovce sada će brstiti po voćnjaku i olakšati održavanje
ZA ODRŽAVANJE Koze i ovce sada će brstiti po voćnjaku i olakšati održavanje

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia