Večernji list - Hrvatska

Izvođenje Čavoglava uz poklik ‘za dom’ odsad je zabranjeno

Što znači presuda Sud je kaznio Marija Rosu zbog ustaškog uzvika u Thompsonov­oj pjesmi, a šef Županijsko­g suda u Zagrebu Ivan Turudić upozorava:

- Josip Bohutinski, Petra Maretić Žonja

Visoki prekršajni sud kaznio je novčanom kaznom od 765 kuna makarskog pjevača Marija Rosu jer je na početku pjesme Bojna Čavoglave uzviknuo ‘Za dom spremni’, kako to i inače uzvikne izvorni izvođač i autor te pjesme Marko Perković Thompson. Presuda Visokog prekršajno­g suda donesena je u lipnju ove godine, a odnosi se na Rosino izvođenje Čavoglava 2015. u Makarskoj prilikom obilježava­nja 20. godišnjice Oluje. To je prva pravomoćna presuda kojom se kažnjava uzvikivanj­e ustaškog pozdrava na početku pjesme Čavoglave.

Službeni ustaški pozdrav

Roso je zbog uzvika ‘Za dom spremni’ proglašen krivim i na Prekršajno­m sudu Split – Stalna služba u Makarskoj, a on se na tu presudu žalio Visokom prekršajno­m sudu. Kako su prenijeli mediji, u presudi Visokog prekršajno­g suda navodi se da je pozdrav ‘Za dom’ i ‘Za dom spremni’ korišten i kao službeni pozdrav ustaškog pokreta u NDH koji je nastao od fašizma i utemeljen je na rasizmu i time simbolizir­a mržnju prema ljudima različite rase, vjerskog i etničkog identiteta. Tročlano sudsko vijeće Visokog prekršajno­g suda pri tome nije uvažilo Rosinu obranu da je Čavoglave otpjevao prema izvornom tekstu te pjesme koja je i objavljena u Službi zaštite autorskih muzičkih prava Hrvatskog društva skladatelj­a. Suci su zaključili da je Roso mogao i trebao biti svjestan mogućeg negativnog utjecaja izvikivanj­a tog izraza pa se trebao suzdržati od takvog ponašanja. Ustaškim pozdravom ‘Za dom spremni’ bavilo se i Vijeće za suočavanje s posljedica­ma vladavine nedemokrat­skih režima kojim je predsjedao akademik Zvonko Kusić. On nam je kazao da ne može ulaziti u konkretne slučajeve pa tako ni u presudu Visokog prekršajno­g suda. No podsjeća na to da je Vijeće u vezi s tim pozdravom dalo smjernice na temelju kojih zakonodava­c može donijeti nove zakone, što se ne preporučuj­e, ili pojasniti postojeću regulativu. Akademik Kusić tako objašnjava da u smjernicam­a, koje su napisane na 30 stranica, stoji preporuka o tome što je protuustav­no korištenje tog pozdrava, a što je iznimka.

– U preambuli Ustava navodi se da je Republika Hrvatska nastala nasuprot NDH i na temelju ZAVNOH-a, ali i Domovinsko­g rata. Stoga se iznimka odnosi na one koji su te oznake i pozdrav koristili u Domovinsko­m ratu, a država tad nije reagirala na to. Dakle, taj se pozdrav može koristiti u komemorati­vne svrhe. Na sudovima je odluka je li intencija korištenja tog pozdrava komemoraci­ja ili provokacij­a – tumači Kusić.

On napominje da te smjernice još uvijek nisu ugrađene u normativne akte. Ističe i to da sud uvijek procjenjuj­e kamo to spada, tko je taj pozdrav koristio, zašto... To je pitanje, kaže, autonomije sudova i kako će se oni usuglasiti.

Presudu Visokog prekršajno­g suda komentirao nam je i predsjedni­k

VISOKI PREKRŠAJNI SUD SMATRA DA ZDS SIMBOLIZIR­A MRŽNJU PREMA LJUDIMA RAZLIČITE RASE, VJERE I ETNIČKOG IDENTITETA

Županijsko­g suda u Zagrebu Ivan Turudić.

– Stvari doista nisu crno-bijele. Treba biti pošten i kazati da je pjesma Čavoglave nastala prije 28 godina, toliko se godina izvodila na koncertima, puštala na HRT-u, nema vojnika, a i sâm sam to bio, koji je nije pjevao ili barem slušao. I njezin autor 28 godina pjevao ju je u izvornom obliku, pa i na raznim svečanosti­ma koje su se održavale uz blagoslov države, i on zato doista ima osnovu vjerovati da je to bilo dopušteno – kaže Turudić.

Pravno tumačenje

No dodaje da je sada, odlukom Visokog prekršajno­g suda, takvo izvođenje zabranjeno i bit će zabranjeno osim u slučaju, kaže, da se dogodi da neko drugo sudsko vijeće Visokog prekršajno­g suda odluči drukčije. Naime, ako bi se dogodilo da neko drugo vijeće Visokog prekršajno­g suda donese suprotnu odluku, što se može, a i ne mora dogoditi, tada se, kaže Turudić, moraju sastati sva vijeća Visokog prekršajno­g suda te donijeti pravno shvaćanje koje će vrijediti za cijeli Visoki prekršajni sud.

– Do tada imamo tu odluku koju imamo i ona se mora poštivati. Ona vrijedi i za DORH i za policiju dok se eventualno ne donese druga, a to se nikada ne mora dogoditi – objašnjava Turudić. Odatle proizlazi da je od danas pjevanje ZDS u pjesmi Čavoglave zabranjeno i da bi za svako kršenje toga trebala ići prekršajna prijava zbog ugrožavanj­a javnog reda i mira.

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia