Večernji list - Hrvatska

Hollywood se kocka ulažući sve u megaspekta­kle

- Milena Zajović

Nešto se u Hollywoodu opasno mijenja, upozoravaj­u analitičar­i kojima nije promaknuo podatak kako prvi put od 1995. godine na američkom box officeu nije bilo hita koji bi zaradio između 200 i 300 milijuna dolara, što se donedavno smatralo zlatnom zonom filmskog uspjeha. U tom rasponu, primjerice, prošle se godine našlo osam filmova, dok je vrhunac bio 2014. godine kada je čak deset filmova ušlo u ciljanu zonu najveće isplativos­ti.

Rascjep nikada veći

Znači li to da je Hollywood ostao bez hitova? Ne, baš naprotiv: čak četiri filma ove godine dvostruko su prebacila zlatni cilj i zaradila preko 400 milijuna dolara, uključujuć­i “Avengers: Endgame” koji je samo u SAD-u ostvario nevjerojat­nu zaradu od 857 milijuna. Radi se o zaista iznimnom uspjehu, ali iskusni analitičar­i tvrde da takvo rascjeplji­vanje tržišta na megahitove i one koji se nalaze ispod psihološke granice “pravog” blockbuste­ra koja se zadnjih godina kretala oko 200 milijuna dolara zapravo može jako naškoditi industriji zabave.

Povijesno se, naime, smatralo da je uspješan blockbuste­r onaj koji je premašio

100 milijuna dolara, pa se tako animirana “Priča o igračkama” 1995. godine sa zarađenim 191 milijunom isticala kao najuspješn­iji film sezone. Da bi opravdao očekivanja ulagača, četvrti nastavak tog serijala ove će godine morati zaraditi više od 400 milijuna dolara. Ako izuzmemo inflaciju koja malo utječe na ovako veliku razliku u postavljen­im ciljevima, jasno je da četvrti nastavak “Priče o igračkama” mora biti četiri puta bolji da bi se smatrao uspješnim, a to znači i barem četverostr­uki ulog u promotivne aktivnosti kako bi se publiku navabilo u kina.

Stalno dizanje ljestvice

Imperativ stalnog rasta tjera velike studije da u svoje filmove ulažu sve više, što nužno znači da bi neuspjeh samo jednog visokobudž­etnog projekta na blagajnama mogao imati razornije posljedice nego ikada prije. To se već dogodilo nekoć golemom Foxu kojeg su filmovi koji su zarađivali između 100 i 200 milijuna dolara doveli do uništenja, a brojni kvalitetni filmovi nisu imali šanse da ih publika uopće uoči od buke propagandn­ih akcija onih najvećih. Ako ne prestanu sve ulagati u megablockb­ustere, studiji će sve više riskirati vlastiti opstanak pretvaraju­ći nekoć razigrano tržište u kreativni vakuum u kojem bi jedini vladar (koji je pokupovao niz posrnulih studija) mogao ostati Disney.

 ??  ?? PRIČA O IGRAČKAMA NEKAD I DANAS Prvi film popularnog serijala 1995. bio je apsolutni rekorder zaradivši 191 milijun dolara, a četvrti nastavak danas mora zaraditi više od 400 milijuna da bi opravdao očekivanja ulagača
PRIČA O IGRAČKAMA NEKAD I DANAS Prvi film popularnog serijala 1995. bio je apsolutni rekorder zaradivši 191 milijun dolara, a četvrti nastavak danas mora zaraditi više od 400 milijuna da bi opravdao očekivanja ulagača
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia