Večernji list - Hrvatska

Velesajams­ki paviljon na staroj remizi koji je postao Tehnički muzej slavi 70 godina

Gradnja objekta po projektu Marijana Haberlea trajala je osam mjeseci, a utrošeno je 1330 tona cementa i betonskog željeza, 800 kubičnih metara tesane građe, 23.000 kvadrata brodskog poda...

- Zoran Vitas

Sedamdeset joj je godina tek! Zgrada u kojoj je danas smješten Tehnički muzej Nikola Tesla podignuta je, ne biste vjerovali, još 1949. I to ne kao građevina koja treba postati muzej, nego u svrhu proširenja Velesajma.

Proširenje za 8000 m²

Naime, godinu prije Velesajam je održan na 13.500 četvornih metara izložbenog prostora na Savskoj cesti, na mjestu sadašnjeg Studentsko­g centra, ali uvidjelo se da je to nedostatno pa je novim objektima, onima koje danas poznajemo kao Tehnički muzej, dobiveno još 8000 kvadrata. Za proširenje je iskorišten­o zemljište stare remize na Savskoj, a s obzirom na njegov položaj, omeđen s dviju strana željezničk­om prugom, a s dviju tramvajsko­m prugom i glavnim prometnica­ma, arhitekt Marijan Haberle projektira­o je objekt u obliku okrenutog slova L. Bila je to zgrada drvene konstrukci­je čija je gradnja trajala samo osam mjeseci, a za javnost je otvorena 17. rujna 1949.

– Hala A, čija su konstrukci­ja i oplata u potpunosti od drveta, u kojoj se danas nalazi naš kompleks i stalni postav, bili su građeni kao velesajams­ki paviljoni privremene namjene. Haberle je u centru Zagreba ostvario jedinstven­u cjelinu koja ima status zaštićenog kulturnog dobra – kaže Markita Franulić, ravnatelji­ca Tehničkog muzeja.

Zadatak je povjeren tvrtki Visokograd­nja, koja je trebala podignuti dvoranu s oko 4000 četvornih metara izložbenog prostora, a bilo je predviđeno da će se koristiti i za druge priredbe. Uz nju je izgrađena i jednokatna izložbena hala s još 3800 četvornih metara. U prizemnici vezanoj uz glavni ulaz s podrumskim prostorima bile su blagajne i prostori nadzorne službe, a u sredini dvorišta Haberle je predvidio izvedbu kioska za informacij­e. Planirani, 30 metara visok reklamni stup sastavljen od čeličnih cijevi nikada nije sagrađen. Haberle je također predvidio da se preko Savske ceste izvede montažni čelični most za prijelaz iz novog u stari dio Velesajma, ali ni on nije izveden. Za gradnju kompleksa utrošeno je 2800 kubičnih metara tesane građe, 23.000 četvornih metara brodskog poda, 5600 četvornih metara parketa, 1230 tona cementa, 100 tona betonskog željeza, 7000 kubičnih metara šljunka... Ukupno je na gradnju utrošeno 444.600 radnih sati.

Kada se Velesajam 1956. preselio preko Save, postavilo se pitanje što s tim prostorom, a jedan od glavnih aspiranata za korištenje postao je upravo Tehnički muzej, osnovan 21. prosinca 1954. Zahvaljuju­ći zauzimanju njegova idejnog osnivača dr. Bože Težaka i tadašnjeg zagrebačko­g gradonačel­nika Većeslava Holjevca, 1959. dodijeljen­a mu je lokacija na Savskoj 18.

U obnovu uloženo 25 milijuna

Ravnatelji­ca Franulić spominje da je u tijeku obnova zgrade.

– Snimanje postojećeg stanja i izrada projekta obnove započela je još 2005. Bila je to prva ozbiljna revizija s intencijom kompleksne obnove koja traje već gotovo 15 godina, a uključuje i dvorište. Pritom se vodi računa o očuvanju izvornosti, ali i poboljšanj­u energetske učinkovito­sti zgrade i instalacij­a. Grad Zagreb preuzeo je od 2009. obvezu financiran­ja radova koji traju do danas, s time da se obavljaju parcijalno kako bi muzej cijelo vrijeme bio otvoren za posjetitel­je. Dosad je u obnovu i zaštitu kompleksa uloženo više od 25 milijuna kuna – zaključuje M. Franulić.

 ??  ??
 ??  ?? Kompleks koji je trebao imati privremenu namjenu muzeju je dodijeljen 1959. i danas je zaštićeno kulturno dobro
Kompleks koji je trebao imati privremenu namjenu muzeju je dodijeljen 1959. i danas je zaštićeno kulturno dobro
 ??  ?? DRVENA HALA A
DRVENA HALA A
 ??  ?? OTVORENJE 17. RUJNA 1949. Ponudu 1126 domaćih i 254 inozemna izlagača, koji su predstavil­i 2290 proizvoda, te je godine razgledalo 575.000 posjetitel­ja
OTVORENJE 17. RUJNA 1949. Ponudu 1126 domaćih i 254 inozemna izlagača, koji su predstavil­i 2290 proizvoda, te je godine razgledalo 575.000 posjetitel­ja
 ??  ?? OKRENUTO SLOVO L
M. Haberle (lijevo) zamislio je i 30 metara visok reklamni stup te čelični most preko Savske, ali to nije izvedeno
OKRENUTO SLOVO L M. Haberle (lijevo) zamislio je i 30 metara visok reklamni stup te čelični most preko Savske, ali to nije izvedeno
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia