Večernji list - Hrvatska

Političari­ma smo samo dekor, prekidaju nas i govore da ne znamo!

- Iva Puljić Šego

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav najvažniji je saborski odbor koji bi svojim raspravama, mišljenjim­a i prijedlozi­ma trebao biti filtar u donošenju zakona i ostalih akata kako bi oni u što kvalitetni­jem obliku došli u parlament na glasanje. Saborski odbori uopće u parlamenta­rnim demokracij­ama mjesto su gdje se bruse zakonski prijedlozi kako se ne bi donosili zakoni za koje se poslije godinama čekaju tumačenja jer su nedorečeni ili dvosmislen­i.

Strahuju za svoje projekte

U Hrvatskom saboru stvari su, očekivano, sasvim obrnute pa se sjednice odbora održavaju brzinski, a rasprave izostaju. U Odboru za Ustav petero je vanjskih, imenovanih članova, uglavnom uglednih profesora prava. Međutim, iako bi doprinos pravnih stručnjaka baš u odboru za Ustav bio dragocjen, oni gotovo uopće ili iznimno rijetko dolaze na sjednice. Situacija je jednaka i s vanjskim članovima ostalih saborskih odbora, a dojam je da se članstvo svodi tek na uzimanje naknade od 1500 kuna, premda imenovani članovi imaju i svoje argumente zašto nisu redovni na sjednicama. Pošto je Obor za Ustav najvažniji, njega ćemo posebno obraditi, a u njemu su imenovani članovi prof. Sanja Barić, prorektori­ca Sveučilišt­a u Rijeci i profesoric­a ustavnog prava, prof. Anita Blagojević s katedre ustavnih i političkih znanosti na osječkom Pravnom fakultetu, prof. Ivan Koprić, profesor na zagrebačko­m Pravnom fakultetu, prof. Frane Staničić s Pravnog fakulteta u Zagrebu i Vladimir Šeks, HDZ-ov veteran i autor hrvatskog Ustava. U ovoj godini bilo je 13 sjednica Odbora za Ustav, a prema podacima koje smo dobili od saborske službe za medije, prof. Barić u 2019. bila je na jednoj sjednici kao i prof. Koprić, prof. Blagojević na tri, prof. Staničić na pet, a Šeks na četiri. Mjesečna naknada vanjskim članovima za sudjelovan­je u radu Odbora za Ustav iznosi spomenutih 1500 kuna i dobivaju je svaki mjesec, neovisno jesu li bili na sjednici. U kuloarima se može čuti da profesorim­a nije ugodno iznositi kritičke stavove na tom odboru jer im to otežava prolaz projekata koje eventualno vode, međutim oni nude druge razloge. Prof. Barić objašnjava da u trenutku prijave za članstvo u tom odboru nije znala da će naknadno postati prorektori­ca Sveučilišt­a u Rijeci i da jednostavn­o ne može uskladiti posao s dolascima na sjednice.

– Trebala bih zbog poštenja podnijeti ostavku u Odboru jer primam naknadu, a ne dolazim na sjednice, ali bi onda moglo ispasti da sam otišla jer se na nekoga ljutim. Ipak, često me kao člana Odbora za Ustav konzultira­ju i iz Ureda predsjedni­ce i iz Vlade, tako da na neki način ispunjavam svoju ulogu – rekla nam je prof. Barić. Napomenula je da ima dosta sjednica Odbora koje se bave povredama poslovnika i da na tim sjednicama nema potrebe da sudjeluju vanjski članovi.

Naknadu mogu i ukinuti

– Međutim, bilo je i situacija kada smo raspravlja­li na sjednicama Odbora, ali političari su nas doživjeli kao dekor jer su ga potpuno instrument­alizirali – dodala je prof. Barić. S njom se slaže i prof. Koprić, koji tvrdi da je bio dvaput, a ne jednom na sjednici Odbora, na kojima su bili zakoni iz njegova područja (javna uprava i sl.). Međutim, doživio je, kaže, da ga Željko Reiner, šef tog Odbora, prekida usred izlaganja, a da predstavni­k Ministarst­va uprave, njemu, profesoru, kaže kako to što govori – nije točno.

– Mi ispadamo lišajevi koji napadaju politička tijela. Baš nikakav učinak to što sam ja izlagao na temu sustava državne uprave nije imalo na zakon koji je donesen. Ja sam to, očito, govorio sam sebi i kolegici prof. Blagojević koja je sjedila do mene – rekao je prof. Koprić. On je već treći put član Odbora za Ustav i smatra da je taj odbor najbolje vodio Vladimir Šeks jer je, rekao je, slušao i uvažavao argumente i kada se s izlagačima nije posve slagao. – Sa Šeksom smo neke stvari mijenjali i ispravljal­i na licu mjesta. Peđa Grbin već je imao drukčiji stil vođenja odbora, a Reiner to sad radi na način koji mi se najmanje sviđa – rekao je Koprić. Na opasku da prima 1500 kuna, a ne dolazi na sjednice rekao je da se ta naknada, što se njega tiče, može odmah ukinuti.

PROF. BARIĆ BILA JE NA JEDNOJ SJEDNICI KAO I PROF. KOPRIĆ, PROF. STANIČIĆ PET, A ŠEKS ČETIRI PUTA OD 13 SJEDNICA U 2019.

 ??  ??
 ??  ?? PROF. KOPRIĆ: Šeks je uvažavao i neistomišl­jenike, Grbin je imao drukčiji stil vođenja, a Rainerov mi se najmanje sviđa
PROF. KOPRIĆ: Šeks je uvažavao i neistomišl­jenike, Grbin je imao drukčiji stil vođenja, a Rainerov mi se najmanje sviđa

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia