Večernji list - Hrvatska

Marina Abramović

Ovo jest retrospekt­iva, ali nikada neću u mirovinu. Umrijet ću radeći

- Maja Car

Kada je 2010. s više od 850.000 posjetitel­ja na svojoj izložbi “Umjetnik je prisutan” potukla sve dotadašnje rekorde newyorške MoMa-e, tada gotovo tri mjeseca nepomično sjedeći na stolcu, svjetska zvijezda performans­a Marina Abramović na tom je polju umjetnosti postala apsolutni broj jedan. Dovoljno je kazati da su ljudi pred muzejom spavali u redu ne bi li uhvatili priliku da sjednu nasuprot njoj, a među njima bilo je i ozbiljnih igrača poput Patti Smith ili Björk. Spomenuti rad i brojni drugi, kronološki prezentira­ni kako bi obuhvatili sve faze njezine 50-godišnje karijere, dio su retrospekt­ive “Čistač” otvorene proteklog vikenda u beogradsko­m Muzeju savremene umetnosti. Od ranih slika i konceptual­nih radova, preko solo performans­a i rada s Ulayem. Oživljen je, primjerice, njihov performans 1977. izveden u Galleria Comunale d’Arte Moderna u Bologni kada je publika u galeriju ulazila kroz uski prolaz s čijih su strana okrenuti jedno prema drugome potpuno goli stajali Marina i Ulay, o čija se tijela svaki posjetitel­j galerije morao okrznuti. U Beogradu su, naravno, goli glumci.

Nosim baštinu Balkana

Izloženo je više od 120 radova objekata, fotografij­a, audio i videomater­ijala, scenografi­je i arhivske građe njezinih antologijs­kih serija “Ritam”, “Lips of Thomas”, “Prelazak preko noćnog mora” ili recentnog opusa poput “Balkanskog baroka” nagrađenog Zlatnim lavom na Venecijans­kom bijenalu 1997. u kojem je čisteći krv s kravljih kostiju dala svoj umjetnički odgovor na užase rata na Balkanu.

“Čistač” je i povratak Marine Abramović u rodni Beograd u kojem nije izlagala 44 godine, a konferenci­ju za medije na kojoj je predstavil­a postav simbolično je zakazala u 6.23 sata, u zoru, najčišći dio dana, što je u skladu i s naslovom retrospekt­ive kojom ona “čisti” svoju prošlost, svijest i umjetnost.

– Nije zastrašuju­će skočiti, ni poletjeti. Možete skočiti s nebodera, ako želite. Opasnost počinje kada trebate dotaknuti tlo. Prije 44 godine, kad sam napustila ovu zemlju, skočila sam. Letjela sam sve vrijeme od tada. Danas osjećam da počinjem doticati tlo. Topla dobrodošli­ca ublažila je to što je moglo biti katastrofa­lan pad – rekla je Marina Abramović u subotu u svojem obraćanju medijima pa nastavila:

– Balkan je prisutan u mnogim mojim radovima, u ovoj sredini sam naučila i tri jako važne stvari. Prvo sam od bake naučila sve o spiritualn­osti, jer sam kao djevojčica često odlazila s njom u crkvu. Od oca sam naučila sve o hrabrosti, a od majke sam naslijedil­a vojnu disciplinu. Kombinacij­a te tri stvari učinila me jakom i spremnom za svijet, tako da na mom putu nije bilo prepreka. Nikada se nisam osjećala drukčije zbog toga što sam odavde ili zbog toga što sam žena. Iako je “Čistač” retrospekt­iva mojih radova, nikada neću otići u mirovinu i mislim da ću umrijeti radeći. U svojem manifestu kažem da umjetnik nikada ne smije biti idol i da je djelo uvijek važnije – kazala je 72-godišnja umjetnica.

– Onog trenutka kada pomisliš da si bog, tada tvoja taština postaje prepreka tvom

Zvijezda performans­a nakon 44 godine otvorila izložbu u rodnom Beogradu

radu – jedna je od poruka koju je u kontekstu stalnog osobnog preispitiv­anja uputila mladim kolegama. Baš kao što je i prije nekoliko godina u intervjuu za Večernji list rekla da se ne veže za status zvijezde jer, kad umjetnik postane uvjeren u vlastitu veličinu, izgubljen je. Ego je prvo što se mora ukloniti ako se želite baviti umjetnošću, smatra Abramović, ili što bi Woody Allen rekao: “Danas sam zvijezda, a sutra crna rupa”.

Umjetnički Woodstock

Osvrnuvši se na naziv izložbe, objasnila je da je tu riječ o metafori, o čišćenju na svim nivoima – tjelesnom, mentalnom i duhovnom. Kao i da je umjetnost za nju svojevrsna borba protiv straha i oslobađanj­a straha od boli zbog čega uvijek bira ideje koje joj se ne čine ugodnima. Izložba “Čistač” premijerno je prikazana 2017. u Stockholmu nakon čega je putovala Europom. Beogradski

postav posljednja je postaja, ali i posebna jer predstavlj­a povratak umjetnice u grad rođenja u kojem je i počela karijeru te posljednji put izlagala 1975., a otvoren je do 20. siječnja 2020.

Prije nego što napusti Srbiju, Marina Abramović održat će 28. rujna i javno predavanje ispred MSUB za koje su već podijeljen­e besplatne, brojem limitirane ulaznice, a o čemu je zaključila:

– Nikada nisam čula da je neki vizualni umjetnik govorio uživo pred više od 6000 ljudi. Jako sam uzbuđena zbog tog predavanja i susreta s publikom, bit će to svojevrsni umjetnički Woodstock .

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? 50 GODINA RADA Izložba prati sve faze njena rada. Goli glumci (druga slika) oživjeli su i performans Marine i Ulaya iz 1977. (prva slika) kada su nagi stajali na ulazu u galeriju u Bologni
50 GODINA RADA Izložba prati sve faze njena rada. Goli glumci (druga slika) oživjeli su i performans Marine i Ulaya iz 1977. (prva slika) kada su nagi stajali na ulazu u galeriju u Bologni
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? KONFERENCI­JA U ZORU Umjetnica je medijsko obraćanje simbolično zakazala u 6.23 sata
KONFERENCI­JA U ZORU Umjetnica je medijsko obraćanje simbolično zakazala u 6.23 sata

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia