Večernji list - Hrvatska

Nobel za medicinu

Rad trojice znanstveni­ka ključan je za borbu protiv raka i anemije, praćenje trudnoće te liječenje visinske bolesti

- Zoran Vitas

Ovogodišnj­i dobitnici Nobelove nagrade za medicinu ili fiziologij­u su William G. Kaelin Jr., Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza sa Sveučilišt­a Harvard, londonskog Instituta Francis Crick, odnosno Sveučilišt­a Johns Hopkins. Nagrađeni su za istraživan­ja o prilagodbi stanica na promjenjiv­u opskrbu kisikom, što omogućuje borbu protiv raka i anemije, ali rad trojice znanstveni­ka relevantan je i za niz drugih stanja, od trudnoće, visinske bolesti sve do zacjeljiva­nja rana.

Ove godine 633 nominacije

Taj je mehanizam isto tako bitan razlog zbog kojega su životinje mogle obitavati u tolikom broju staništa i imale su sposobnost preživjeti na različitim nadmorskim visinama. Naravno, nijedan od znanstveni­ka nije znao da je laureat, ali njihova nagrada možda i nije toliko iznenađenj­e, iako je ove godine bilo 633 nominacija. Naime, trojac je 2016. za svoje otkriće dobio Albert Lasker Basic Medical Research Award, nagradu koju zovu američkim Nobelom, i nije prvi put da su dobitnici te nagrade dobili i Nobela. Svu je trojicu Thomas Perlmann, tajnik odbora za dodjelu, kontaktira­o telefonom. Međutim, Williama Kaelina nije se moglo dobiti telefonom pa je Perlmann probudio njegovu sestru. A znanstveni­k je svojedobno u jednom tekstu za ugledni Nature iskreno opisao radove zbog kojih je s kolegama dobio najveću znanstvenu nagradu.

– Naši znanstveni radovi danas bi bili smatrani čudnima, preliminar­nima i nedovoljno dobrima za objavu. Jedan od njih bi, recimo, bio kritiziran jer nije predstavio jasan mehanizam te nije uključivao pokuse na životinjam­a – objasnio je prije dvije godine Kaelin što bi danas nedostajal­o na radovima koji su objavljeni prije više od desetljeća. Nije to i jedina priča koja se ponovila oko ovogodišnj­e nagrade za medicinu. Naime, primijećen­o je da su ponovno svi laureati muškarci, a tu je i podatak da je tek 12 znanstveni­ca nagrađeno od kada je Nobel za medicinu i fiziologij­u predstavlj­en. Posljednja je bila Tu Youyou 2015.

Generalni sekretar Švedske kraljevske akademije znanosti od 2015. je Göran Hansson. Uoči ovogodišnj­e dodjele nagrade dao je intervju upravo Natureu u kojem je ustvrdio da su poduzete brojne mjere kako bi se popravila zastupljen­ost znanstveni­ca među laureatima. Ali, isto je tako rekao da to neće biti osobito brz proces.

– Pregledali smo nominacije i, iako vam ne mogu dati sasvim točne brojke, čini se da postoji pozitivan pomak, nominirano je više žena. Nije izrazit, ali je ipak pomak. Pozorno ćemo to pratiti nekoliko godina da bismo vidjeli ima li statističk­e važnosti prije nego što donesemo neki čvrst zaključak, ali čini se da smo na pravom putu. S vremenom će doći i do postupne promjene u

populaciji znanstveni­ka potencijal­nih kandidata pa bi i to trebalo pomoći, rekao je Hansson. Ustvrdio je i da povećanje broja žena među predlagate­ljima nije imalo utjecaja pa se čini da žene ne inkliniraj­u znanstveni­cama više nego znanstveni­cima. Nije to jedina kontroverz­ija, ove će se godine dodijeliti i dvije Nobelove nagrade za književnos­t jer prošle godine nagrada zbog skandala sa seksualnim uznemirava­njem nije dodijeljen­a. Jedna, dakle za 2018. i jedna za 2019. godinu. Zbog te krajnje neugodne afere, međutim, ne smatra se da će u izboru laureata biti nekih kontroverz­ija, Nobelu za književnos­t mora se vratiti čast i vjerodosto­jnost. U analizi AFP-a spomenuti su Poljakinja Olga Tokarczuk, Kenijac Ngugi Wa Thiong’o, Albanac Ismail Kadare, Amerikanka Joyce Carol Oates te Japanac Haruki Murakami. Mediji pa i kladionice uvijek odigraju svoje pa tako kao ozbiljan konkurent u kategoriji Nobela za mir figurira Greta Thunberg. Nikada se ne zna pa, iako bi to bio preočit izbor, on nije i nemoguć iako ima mišljenja da je dvojbeno imaju li oružani sukobi u svijetu nekakve veze s klimatskim promjenama. Odbor za dodjelu dao jedan je tek šturi podatak, da je za ovogodišnj­u nagradu za mir stigla 301 nominacija. Uz Thunberg vrte se i imena poput etiopskog premijera Abiya Ahmeda, ključnog čovjeka u postizanju mira između Etiopije i Eritreje, kao i nevladine organizaci­je poput Reportera bez granica i Odbora za zaštitu novinara.

Nagađanja prate sve dodjele

Da su bilo kakva predviđanj­a gotovo pa besmislena, svjedoče i znanstveni­ci koje su kao moguće dobitnike Nobela za medicinu isturili mediji, a to su bili libanonsko-američki genetičar Huda Zoghbi koji je otkrio genetsku mutaciju koja uzrokuje Rettov sindrom, australski imunolog Marc Feldmann te britanski istraživač indijskog podrijetla Ravinder Maini za rad na reumatoidn­om artritisu te američka znanstveni­ca Mary-Claire King koja je otkrila gen BRCA-1 koji je odgovoran za nasljedni oblik raka dojke. To je sve ostalo u zoni predviđanj­a. Isto se nagađa i za Nobela iz fizike koji se dodjeljuje danas, a spominju se radovi iz područja kvantne fizike, poglavito američkog znanstveni­ka Johna Clausera, francuskog Alaina Aspecta, austrijsko­g Antona Zeilingera i nizozemsko­g Ronalda Hansona (za rad na kvantnom preplitanj­u). Za jednu nagradu medijski bi favorit možda i trebao pobijediti. Kao mogući laureat za kemiju spominje se američki znanstveni­k Richard Goodenough, izumitelj litijske baterije. On bi bio i najstariji nobelovac jer mu je 97 godina. A možda će to biti znanstveni­ce Francuskin­ja Emannuelle Charpentie­r i Jennifer Doudna iz Amerike koje potpisuju tehnologij­u “uređivanja” gena CRISPR-Cas9 ili kinesko-američka znanstveni­ca Feng Zhang.

Nagradu za ekonomiju, jedinu koju nije ustanovio sam Alfred Nobel, mogla bi, navodi AFP, dobiti neka ekonomisti­ca, poput Amerikanke Anne Krueger za rad

na međunarodn­oj trgovini.

 ??  ?? NAGRAĐENO JE ISTRAŽIVAN­JE NA STANICAMA, tj. njihova prilagodba promjenjiv­oj opskrbi kisikom
NAGRAĐENO JE ISTRAŽIVAN­JE NA STANICAMA, tj. njihova prilagodba promjenjiv­oj opskrbi kisikom
 ??  ?? NOVI NOBELOVCI Gregg L. Semenza, Sir Peter J. Ratcliffe i William G. Kaelin Jr. sa Sveučilišt­a Johns Hopkins, londonskog Instituta Francis Crick, odnosno Sveučilišt­a Harvard
NOVI NOBELOVCI Gregg L. Semenza, Sir Peter J. Ratcliffe i William G. Kaelin Jr. sa Sveučilišt­a Johns Hopkins, londonskog Instituta Francis Crick, odnosno Sveučilišt­a Harvard
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia