Večernji list - Hrvatska

Moja tikva od 13 kg spremna je za pećnicu

Cijene su od 10 do 12 kuna za kilogram, a najbolje idu one koje su već narezane

- Petra Balija

Gotovo svatko tko prođe pored štanda na kojemu stoji barem nakratko zastane i pogleda je. I često prolaznici ne mogu odoljeti a da ne pitaju koliko je teška. Tikva koju njezin “vlasnik” Petar Vučarić zove “svinjskom” ovih je dana prava atrakcija na placu u Utrini, no tek je jedna u gomili raznolikih vrsta bundeva koje pune drvene klupe prodavača. Sezona im je ove godine, kažu, malo lošija nego lani zbog nestabilno­g, hladnog vremena i slabog sunca koje nije dovoljno grijalo zemlju kad su ih na proljeće zasijali.

“Svinjska” paše uz rajčicu

No, bez obzira na to, Petar je na svom gospodarst­vu na Jakuševcu uspio uzgojiti tikvu koja je toliko velika da je jedva obujmi rukama. Njegova “svinjska” buča narasla je na 13 kilograma, a da dođe do te veličine, trebalo je, kaže Vučarić, pola godine.

– Zasijao sam je početkom svibnja, a sad sam je odlučio prodati za 10 kuna po kilogramu. Odnosno, cijela tikva košta 130 kuna. Mnogi pitaju za cijenu, ali od prodaje još ništa – govori Vučarić dodajući da slične buče obično dosežu težinu od oko deset kilograma. Pristao bi, ističe, i da proda polovicu, a oni koji su je probali, kaže, znaju koliko je slatka, pogotovo kad se ispeče u pećnici.

– Jako paše i uz umak od rajčice – napominje Vučarić.

Neovisno o tome zvali ih buče, tikve ili bundeve, na našim su jelovnicim­a prisutne stoljećima, a upravo je tzv. svinjska među najstariji­ma, a godinama je bila i jedina vrsta na hrvatskim stolovima. Danas se na tržnicama, pak, može birati cijela paleta za 10 do 12 kuna po kilogramu, uključujuć­i špageti-tikvu, sortu koja je na našem tržištu poznata tek odnedavno.

– Nju ne treba posebno ribati niti rezati jer ima meso u obliku

RAZNE SE VRSTE MOGU NAĆI NA ZAGREBAČKI­M TRŽNICAMA

špageta pa se niskokalor­ičnu “tjesteninu” može dobiti samo ako se sastruže vilicom – govori Ljubica Lipar, koja špageti-tikve uzgaja u Prepuštovc­u. Na štandu drži i turban-tikve, poznate kao ukrasne, iako se mogu i jesti, a ima i muškatne, odnosno butternut buče, tzv. turkinje...

Zafrknuto ih je čistiti

– Najviše prodam one koje sama očistim i narežem na kockice. Takve verzije gotove za pripremu najviše vole mlade mame koje od njih rade kašice. Zašto ne kupuju cijele tikve? Vjerojatno nemaju vremena, a i boje se noža budući da tikve zna biti zafrknuto očistiti – kaže Lj. Lipar. Najbolja za kašice, preporučuj­e prodavačic­a na štandu OPG-a Svjetlane Kovačić, hokaido je tikva, dok je kabocha, dodaje, najmesnati­ja te time i najbolja za juhu.

– Buče su zapravo najveći hit među onima koji paze na liniju – govori Dragica Murat koja ove jesenske plodove uzgaja na Hreliću. Najveća navala, dodaje, tek počinje, a najviše ih prodaju za Noć vještica.

UROD JE MALO LOŠIJI NEGO LANI ZBOG SLABOG SUNCA U VRIJEME SIJANJA

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Kabocha se nerijetko koristi kao zamjena za krumpir
Kabocha se nerijetko koristi kao zamjena za krumpir
 ??  ?? Butternut je dobra za kolače, juhe, rižota...
Butternut je dobra za kolače, juhe, rižota...
 ??  ?? Petar Vučarić (lijevo) kupce privlači i divovskim primjerkom. Ljubica Lipar plodove donosi iz Prepuštovc­a, a Dragica Murat (dolje) s Hrelića
Petar Vučarić (lijevo) kupce privlači i divovskim primjerkom. Ljubica Lipar plodove donosi iz Prepuštovc­a, a Dragica Murat (dolje) s Hrelića
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Hokaido je slatka, pomalo kestenjast­a okusa
Hokaido je slatka, pomalo kestenjast­a okusa
 ??  ?? Špageti je dobila ime po mesu u obliku tjestenine
Špageti je dobila ime po mesu u obliku tjestenine
 ??  ?? Turban verzija najčešće se jede pečena
Turban verzija najčešće se jede pečena

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia