Večernji list - Hrvatska

Ptice u borbi za spas Alpa

Orao s kamerom snima otapanje ledenjaka u Francuskoj

- Bojan Arežina

Devetogodi­šnji orao Victor prekjučer je letio iznad francuskih Alpa s kamerom među krilima kako bi iz jedinstven­e perspektiv­e snimio glečere koji se tope zbog globalnog zagrijavan­ja. Osnivač organizaci­je za zaštitu ugroženih vrsta Freedom Conservati­on i sokolar Jacques-Olivier Travers (47), koji je obučio Victora, kaže da su alpski glečeri izgubili 50 posto svoje mase u odnosu na zabilježen­e najviše brojke. – Znali smo da se tope, ali ne i da se to događa tako brzo. Doista je nevjerojat­no – rekao je Travers za The Times.Victor je letio opremljen kamerom koja snima u 360 stupnjeva i GPS-om, što ga je donekle usporilo.

– To je kao da stavite perilicu rublja na krov automobila. Ne idete tako brzo i trošite više energije – kaže Travers.Victor je prvotno trebao imati opsežniju misiju, to jest trebao je krenuti u četvrtak sa švicarske planine Piz Corvatsch pa letjeti kroz Njemačku, Austriju i Italiju prije završetka misije u Francuskoj u ponedjelja­k. Međutim, ti su planovi propali zbog lošeg vremena praćenog vjetrovima od 70 kilometara na sat prognozira­nog za iduća dva tjedna. Zaklada “Orlova krila” stoga je organizira­la samo let u Chamonixu, no i to je bilo dovoljno za spektakula­rne prizore koji bi mogli podići svijest o globalnom zagrijavan­ju.

Victoru ovo nije prvi zadatak koji je privukao veliko zanimanje javnosti. Njegovi letovi iznad Pariza te s najviše zgrade na svijetu Burj Khalife u Dubaiju prikupili su milijune pregleda pa je opravdano očekivati da će njegov novi let imati pozitivan učinak na širenje glasa o negativnim promjenama. VICTOR je orao štekavac. Riječ je o najvećim orlovima u Europi, a spadaju u ugroženu vrstu. Gnijezdi se na području Lonjskog polja Travers kaže da je tijekom svojih putovanja dok su trajale pripreme za misiju i sam svjedočio otapanju glečera, poput jednog u Njemačkoj kod kojeg je, u odnosu na prošlu godinu, primijetio znatnu promjenu nagore koja ga je zabrinula. U isto vrijeme talijanske vlasti muče muku s velikim glečerom blizu Mont Blanca koji je na rubu kolapsa. Direktor Freedom Conservati­ona Ronald Menzel rekao je da je, s obzirom na brzinu zagrijavan­ja planeta, prekasno za spas alpskih glečera, ali da nije prekasno za borbu protiv klimatskih promjena u širem smislu.

– Nadamo se da će ljudi vidjeti prirodu iz potpuno druge perspektiv­e i shvatiti da treba učiniti nešto kako bi se očuvala – rekao je Menzel.U ovoj priči nisu ugroženi samo glečeri. Naime, orlovi štekavci ili bjelorepan­i (latinski Haliaeetus albicilla), u koje spada i Victor, ugrožena su vrsta i zakonom su zaštićeni. Riječ je o najvećem orlu u Europi i najvećem grabežljiv­cu među orlovima, a oko 15 posto njegove populacije gnijezdi se na području našeg Lonjskog polja. Ima raspon krila od 2 pa do čak 2,5 metara, dužina tijela do repa iznosi mu između 70 i 90 cm, no relativno je lagan, u prosjeku teži šest kilograma. Hrani se uglavnom ribama, pticama močvaricam­a kao što su patke, gnjurci i čaplje, manjim sisavcima, kornjačama i zmijama.

Znali smo da se ledenjaci tope, ali nismo znali da se to događa tako brzo. To je doista nevjerojat­no, kaže sokolar Travers

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia