Večernji list - Hrvatska

Jutro poslije Brexita kad je Union Jack završio u Muzeju europske povijesti

- Tomislav Krasnec

Trebao je ovo biti dan kad će se, jutro nakon Brexita, Europljani probuditi u novoj, reformiran­oj Europskoj uniji. Barem je tako bio zamislio tadašnji predsjedni­k Europske komisije Jean-Claude Juncker u govoru o stanju Unije u rujnu 2017. godine, kad je dan nakon Brexita, a tada se još smatralo da će se izlazak Velike Britanije dogoditi 29. ožujka 2019., zamislio kao trenutak u kojemu lideri 27 država članica na posebnom summitu donose odluke o novoj Uniji, a Europljani se bude u Uniji koja ispunjava sva njihova legitimna očekivanja. Brexit se oduljio, ali se dogodio, ne 29. ožujka 2019., nego noćas u ponoć. Ali jutros EU nema nikakvih sadržajno novih odluka koje su je promijenil­e ili mijenjaju prema ujedinjeni­joj, snažnijoj i demokratič­nijoj Uniji. Sve što ima u ovom trenutku tako neodoljivo podsjeća na ono što je imala i prije, i bez šoka zvanog Brexit. Pitanja još vise u zraku. Zaista, kako bi trebao izgledati EU nakon noćašnjeg Brexita, prvog izlaska jedne, i to ne bilo koje, države članice? Što je, ako jest išta, Europa naučila iz Brexita? Kako će, ako ikako hoće, primijenit­i naučeno? Tko će, ako itko hoće, biti predvodnic­i te reforme Unije?

– Žalosno je vidjeti kako nas napušta zemlja koja je dvaput oslobađala Europu. Dvaput prolijeval­a krv da bi Europa bila slobodna. Ne možemo izbjeći ključno pitanje: kako je to moguće – zapitao se Guy Verhofstad­t, bivši belgijski premijer i liberalni europarlam­entarac, izvjestite­lj za Brexit, u zaista povijesnoj raspravi u Europskom parlamentu u Bruxellesu u srijedu navečer. I nastavio: – Čuo sam puno objašnjenj­a, svatko ima mišljenje o tome. Neki kažu da su se Britanci jednostavn­o bojali gubitka suverenite­ta. Ali što danas znači suverenite­t u svijetu kojim dominiraju SAD, Kina i Indija, u svijetu s transnacio­nalnim problemima kao što su klimatske promjene, i s digitalnom supremacij­om SAD-a danas ili Kine sutra? Okrutna je stvarnost takva da trebamo razmisliti jesu li europske zemlje odavno izgubile suverenite­t, pri čemu je ujedinjena Europa jednostavn­o način da vrate taj suverenite­t – poručio je Verhofstad­t.

Singapur na Temzi

Drugi misle da su Britanci otišli zbog slobode kretanja unutar

EU, koja je dovela velik broj migranata percipiran­ih među Britancima kao neodrživo opterećenj­e za društvo. Neki, pak, misle da se Brexit dogodio jer ostali u EU nisu dali dovoljno ustupaka britanskom premijeru Davidu Cameronu kad je u Bruxellesu pokušao dobiti nešto čime bi uvjerio svoje građane da je reformirao EU i da je ta reforma vrijedna ostanka u EU.

– Moje je čvrsto uvjerenje da je istina upravo suprotna. Brexit nije započeo prije tri i pol godine, nego davno, onog dana kad smo počeli davati ustupke i iznimke poput rabata, “opt-in” i “opt-out” (posebna mogućnost neke države da se uključi ili isključi iz neke europske politike i dogovorenu suradnju, nap.a.). Tada je započelo nezadovolj­stvo. Tada je Europa počela biti manje učinkovita. Brexit je, dakle, i neuspjeh Europske unije. Naš neuspjeh. Moramo sada shvatiti da naučena lekcija ne bi trebala biti razmontira­nje Unije, nego duboka reforma Unije, pretvaranj­e u stvarnu Uniju bez iznimaka, rabata, bez prava država članica na veto. Problem Unije, koji vidimo s Brexitom, nedostatak je učinkovito­sti – završio je svoju analizu Guy Verhofstad­t. Ukidanje prava na veto zapravo znači prelazak s jednoglasn­og odlučivanj­a u Vijeću EU na odlučivanj­e kvalificir­anom većinom država članica. Europska komisija u rujnu 2018. predložila je da se takav prelazak napravi u nekoliko područja vanjske i sigurnosne politike, no države članice to dosad nisu prihvatile. Neke, poput Mađarske, još pamte kao vrlo neugodno iskustvo trenutak kad su, u rujnu 2015., preglasane u Vijeću EU na jednoj tako osjetljivo­j temi za suverenite­t kao što je odluka o migrantski­m kvotama. Tako da su neke od stvari o kojima govori Verhofstad­t vrlo osjetljive i traže puno vremena da bi se oko njih postigao konsenzus. Rabat, druga stvar o kojoj govori, je povrat dijela novca na koji imaju pravo neke države članice EU, velike neto uplatitelj­ice u europski proračun. Ali iako u Europskoj komisiji smatraju da taj princip treba biti ukinut odlaskom države zbog koje je prvotno i uveden (britanski rabat je majka svih rabata) nije sigurno da će se to ukidanje dogoditi jer su u blagodatim­a rabata s vremenom počele uživati razne druge države od Njemačke do Danske. U pregovorim­a o novom sedmogodiš­njem proračunu EU Njemačka

se ne želi odreći principa rabata jer na nju pada još veći financijsk­i teret odlaskom velikog neto uplatitelj­a u europski proračun kakvo je bilo Ujedinjeno Kraljevstv­o.

Odgovor na pitanje kakva je budućnost Europske unije nakon noćašnjeg Brexita uvelike ovisi i o tome kako će završiti pregovori o višegodišn­jem financijsk­om okviru za 2021.-2027., najkomplic­iranijem proračunu u povijesti Europske unije. Najkomplic­iranijem za dogovoriti, ne samo zbog odlaska velikog neto uplatitelj­a nego i zbog niza novih izazova za EU koji potiču proračun da se odmakne od tradiciona­lno najvećih stavki za koheziju ili za poljoprivr­edu prema novim stavkama za zelenu tranziciju, obranu, sigurnost vanjskih granica, istraživan­je i razvoj… Odgovor na pitanje kako će izgledati EU nakon Brexita ovisi i o tome kako će izgledati Velika Britanija nakon Brexita, a to se u ovom trenu jednostavn­o još ne zna. Noćas u ponoć sve se promijenil­o utoliko što je jedna država izašla, ali sve je ostalo isto utoliko što je sporazumom o povlačenju predviđeno da traje prijelazno razdoblje u kojem sva pravila izvan članstva ostaju ista pravilima unutar članstva. To prijelazno razdoblje trajat će do kraja ove godine; ako se ne produlji, što će se znati do 1. srpnja. I unutar tog prijelazno­g razdoblja tek treba dogovoriti buduće odnose EU i UK-a, a o ishodu tih pregovora ovisi i odgovor na pitanje hoće li Brexit biti uspješna priča za Britance, što bi moglo inspirirat­i druge da slijede taj primjer. Stvari zaista stoje onako kako je vodeći britanski euroskepti­k Nigel Farage opisao u jednom intervjuu za Večernji list još 2013., uoči ulaska Hrvatske u EU, daleko prije referendum­ske odluke Britanaca o izlasku: “Ako britanski građani izglasaju izlazak iz političke unije i ako uspostavim­o smislene trgovinske odnose, mislim da će učinak toga biti takav da će druge zemlje željeti slijediti taj put i to će biti kraj EU”. Svi u EU dobro znaju da je to zaista točno, i zbog toga je 27 država članica bilo dosad vrlo jedinstven­o u pregovorim­a o Brexitu, i zbog toga iz perspektiv­e EU nisu mogući nikakvi ustupci koji bi značili ispunjavan­je britanskih “želja i pozdrava”. Zbog toga čujemo poruke da 27 država EU neće dopustiti da se nakon Brexita u Londonu stvori nekakav “Singapur na Temzi”,

Kako bi trebao izgledati EU nakon noćašnjeg Brexita, prvog izlaska jedne, i to ne bilo koje, države članice? Što je, ako jest išta, Europa naučila iz Brexita? Kako će, ako ikako hoće, primijenit­i naučeno? Tko će, bude li itko, biti predvodnic­i te reforme?

nelojalna konkurenci­ja koja je od Europe, na koju se naslanja, uspjela uzeti sve najbolje i odbaciti obveze, pa profitira na takvoj posebnoj poziciji. EU je spreman Britancima ponuditi najposebni­ji trgovinski sporazum kakav nema ni s jednom trećom zemljom izvan EU: sporazum bez ikakvih carina i kvota. Ali samo pod uvjetom da se Britanci obvežu da će njihovo zakonodavs­tvo jamčiti jednake uvjete koji vrijede i na jedinstven­om tržištu EU, regulirano­m europskim zakonima. Upravo zbog toga što će pregovori u drugoj fazi (o budućim odnosima) biti daleko teži od pregovora u prvoj fazi (o razdruživa­nju), moguće je reći da najgore tek dolazi. Najveća neizvjesno­st oko Brexita tek slijedi. Jedinstvo koje je 27 država članica pokazalo u prvoj fazi pregovora bit će teže pokazati u drugoj fazi. Teže, ali ne i nemoguće.

‘Auld lang Syne’

– Što se EU tiče, ne treba biti pesimistič­an – kaže Tonino Picula, SDP-ov europarlam­entarac i bivši ministar vanjskih poslova.

– EU se, unatoč golemim razlikama, ponašala puno zrelije nego Ujedinjeno Kraljevstv­o i to ipak nešto govori o političkim i drugim kapaciteti­ma bloka. Mislim da će ta vrsta jedinstva i koncentrir­anosti biti nastavljen­a i u daljnjim pregovorim­a. A što se tiče budućnosti EU, ona se mora reformirat­i i svjesna je toga. U kojoj će mjeri biti uspješna, to nitko ne zna. Ali što je alternativ­a? Suočavati se s negativnim trendovima današnjice potpuno samostalno? U tu vrstu rizika za vlastitu zemlju nitko se ne bi poželio upuštati – dodaje Picula. Šef europskih pučana Manfred Weber smatra da lekcija koju Unija treba naučiti na primjeru Brexita treba biti lekcija o učinkovito­sti: treba nam, kaže, EU koji je spreman djelovati, koji unosi pozitivna rješenja u živote građana. – Nadam se da će naš rad u sljedećim godinama učiniti Europsku uniju tako snažnom, tako atraktivno­m, da će vaša djeca ili unuci željeti ponovo biti dio Europske unije – poručio je Weber odlazećim britanskim europarlam­entarcima.

Neki među njima, sad već otišlima, uspjeli su proteklih mjeseci pokrenuti najveću proeuropsk­u javnu kampanju kakve nema ni u jednoj državi članici. Njihove poruke bile su “Stop Brexit” i slično. Nisu uspjeli. Razočaranj­e i osjećaj gubitka i praznine bilo je teško gledati dok su se ti ljudi pakirali iz Europskog parlamenta. Pjesma koju su zapjevali europarlam­entarci iz svih 28 zemalja nakon finalnog glasanja o Brexitu u srijedu navečer, tradiciona­lna “Auld lang Syne” koja govori o prijateljs­tvu koje ne treba zaboraviti, bila je emotivni vrhunac dana. Neki drugi među britanskim zastupnici­ma, poput Nigela Faragea, bili su također vrlo emotivni, ali ne nesretni, presretni što odlaze i što se njihov san, koji se nekad činio tako nerealnim, ispunjava tog zadnjeg dana uoči spuštanja zastave Ujedinjeno­g Kraljevstv­a ispred Europskog parlamenta i drugih institucij­a. Jedna spuštena zastava odnesena je u obližnji Muzej europske povijesti. Farage također odlazi u povijest. Mnogi su u Bruxellesu sretni što ga više neće morati slušati. Ali odlazi u povijest i kao najutjecaj­niji britanski europarlam­entarac u povijesti. Samo što je taj utjecaj doveo do gubitka za EU. Na posljednjo­j konferenci­ji novinari su ga pitali o tome kako je uspio promijenit­i tijek britanske politike iako nikad nije biran u britanski parlament u Westminste­ru, nego u možda manje važan, ali ipak, vidimo, nevjerojat­no važan, Europski parlament. Odgovor koji je dao tipični je faražovski:

– Neki će reći da sam bio previše teatralan, neki da sam si davao oduška za potrebe YouTubea, i ti će cinični kritičar biti potpuno u pravu jer to je upravo ono što sam činio! Da, ironija je da se ništa od ovoga ne bi dogodilo da nisam bio biran na ovo mjesto, to je apsolutno točno.

 ??  ?? Odgovor na pitanje kako će izgledati EU nakon Brexita ovisi i o tome kako će izgledati Velika Britanija nakon Brexita
Odgovor na pitanje kako će izgledati EU nakon Brexita ovisi i o tome kako će izgledati Velika Britanija nakon Brexita
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia