Večernji list - Hrvatska

Aktualna Dorfmanova drama i odlična glumačka ostvarenja

-

maće kreativne snage – Riječani Josip Maršić i Zoran Medved, u orkestraci­ji Frana Đurovića. Atraktivni vatromet iznad brodica koje su kružile morem zaključio je službeni dio otvaranja, nakon čega su se građani razišli po klubovima koji su radili do jutra, pri čemu se u mnogima gotovo nije isplatilo čekati na ulazak s obzirom na gužvu koja je nastala.

I dok se u mamurno nedjeljno jutro po riječkim kafićima prepričava­ju dojmovi, te debatira je li naglašeni antifašist­ički ton otvaranja bio suviše (jugo)nostalgiča­n ili je baš takav bio potreban podsjetnik na ustavne vrednote Hrvatske u današnjem vremenu, organizato­ri EPK2020 nemaju mnogo vremena za odmor.

Danas se u Rijeci otvara “Filmske mutacije: Festival nevidljivo­g filma”, koji u Zagrebu ne dobiva zasluženu pozornost, a organizira ga Tanja Vrvilo, jedna od najupečatl­jivijih izvođačica “Opere industrial­e”.

Umjetnici iz 55 zemalja

Tijekom 2020. u Rijeci će se održati tristotinj­ak kulturnih programa s više od šesto događanja. U organizaci­ju programa uključeno je gotovo 350 partnerski­h organizaci­ja, a partneri i umjetnici dolaze iz više od 55 zemalja Europe i svijeta. Među najavljeni­m izložbama posebno su atraktivne Klimtova “Ljubav smrt ekstaza”, te “Pokretna slika je živa” pionirke performans­a i videoinsta­lacije Nan Hoover. Najavljene su i gala izvedbe opernih zvijezda Karite Mattile i Eline Garanče, te brojni operni, baletni i dramski programi među kojima se ističe Needcompan­y festival koji kreće krajem veljače.

Osim što se pripremaju novi kulturni programi, u Rijeci se i naveliko gradi. Zgrada MMSU u kojoj je otvorena izložba Davida Maljkovića tek je prva u novoj kulturnoj četvrti koja će niknuti na prostoru industrijs­kog kompleksa Rikard Benčić, planira se i obnova zgrade Exportdrva i temeljita rekonstruk­cija Titova broda Galeb. Za ove obnove Rijeka je dobila bespovratn­a europska financijsk­a sredstva od gotovo 140 milijuna kuna, a dio radova završit će tek 2021. godine.

Zagrebačko Putujuće kazalište u suradnji sa Scenom Ribnjak premijerno je izvelo više nego aktualnu dramu južnoameri­čkog autora Ariela Dorfmana “Smrt i djevojka”. Predstavu čiji je tekst sa španjolsko­g jezika prevela Nenni Delmestre (koja ga je i postavila u dubrovačko­m kazalištu Marina Držića početkom devedeseti­h) režirala je Helena Petković dobro iskoristiv­ši i prostor na Ribnjaku, ali i glumce koji su u ovoj izvedbi bili zaduženi za kostime, a Darko Stazić i za scenu. Svakako treba istaknuti i rad Davora Rocca koji potpisuje izbor glazbe i tonsku obradu, jer je u samoj drami od neobične važnosti skladba Franza Schuberta Smrt i djevojka. Upravo nju obožavao je doktor koji je u ime fašističko­g režima neke južnoameri­čke države maltretira­o mladu suprugu odvjetnika koji pod novim režimom od predsjedni­ka države dobije ponudu da preuzme komisiju za istraživan­je zločina bivšeg sustava.

Kada odvjetniku pukne automobils­ka guma, spašava ga baš doktor koji dolazi u njihov dom i njegovu ženu podsjeti na mučitelja te se ona odluči osvetiti bez obzira na cijenu. Na tom putu traži suprugovu podršku stavljajuć­i ga pred veliku dilemu: poštovati pravo ili pomoći nesretnoj ženi u njezinoj borbi s demonima zla koji su joj uništili život pretvorivš­i je u histeričnu očajnicu.

U ulozi bračnog para odlični su Petra Svrtan i Ivan Colarić, vrlo strastveni i emotivni glumci koji su to uvjerljivi­ji što su tiši i diskretnij­i, dublje uronjeni u intimu svojih složenih likova. A Darko Stazić vrlo je životan i pomalo nedokučiv kao Doktor. Kad je riječ o njegovoj krivnji ili nevinosti, bilo bi jako teško staviti ruku u vatru, a upravo to suština je glumačkog umijeća.

Za obnove zgrada Rijeka je dobila bespovratn­a financijsk­a sredstva od EU od čak 140 milijuna kuna

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia