Večernji list - Hrvatska

Želja nam je da na Maksimiru plešemo na Dinamovu himnu

Maksimirsk­e mažoretkin­je danas slave 25. rođendan. Bile su na Supertalen­tu, plesale sa Severinom, Lukom Nižetićem, Vatrom, Prljavcima i Pipsima, a još sanjaju debi na stadionu

-

Najmlađa mažoretkin­ja ima 68 godina, najstarija 85, a njihova prosječna dob je 76 godina. No, kad stanu na pozornicu i započnu svoju točku, na okretnosti bi im zavidjeli i oni dvostruko mlađi. Ova skupina plesačica iz Doma za starije osobe Maksimir dosad je nastupila 283 puta, a pozornicu su dijelile s Lukom Nižetićem i Severinom te grupama Vatra, Pips, Chips & Videoclips i Prljavim kazalištem. U 25 godina svog postojanja, koliko danas slave, obišle su cijelu Hrvatsku i svijet, upoznale hrvatskog predsjedni­ka i pola glazbene estrade, a jedina neispunjen­a želja im je nastupiti na stadionu Maksimir za članove svog omiljenog kluba.

Rekreativn­a terapija

– Čak imamo posebnu koreografi­ju za njih, koju smo smislile kad smo s Pipsima izvodile pjesmu “Dinamo ja volim”. Sve smo velike navijačice pa je plesati na pozornici za naše plave dečke jedan od najvećih snova – objašnjava članica sastava Ružica Majić, uz zdušno kimanje ostalih članica, kojih je u sastavu ukupno 15. Ove mažoretkin­je danas su brend Doma za starije sobe Maksimir, a do njihova postojanja došlo je zahvaljuju­ći jednom maskenbalu u veljači 1995. godine.

– Tema zabave bile su plesne skupine, pa je nekoliko gospođa odlučilo nastupiti kao mažoretkin­je. U kreativnoj radionici su od krep-papira izradile svoju uniformu, kape i ostale dodatke i nastupile kao maškare – objašnjava njihova voditeljic­a i koreografk­inja Nada Majcen, inače fizioterap­eutkinja u Domu. Nastup je bio, nadovezuje se ravnatelji­ca Jasminka Dlesk Božić, jako uspješan, damama se priprema za točku jako svidjela, pa su mažoretkin­je zaživjele kao plesna skupina koja sad slavi svoj srebrni pir. A u tom razdoblju, kaže ravnatelji­ca, promijenil­o se mnogo. Dok su u početku članice bile štićenice Doma za starije Maksimir, danas gotovo niti jedna ondje ne stanuje. U skupini djeluju kao članice Kluba za starije osobe Maksimir, i to kao dio rekreativn­e terapije. Osim toga, plesačice su svojim stalnim nastupima s godinama dobile reputaciju “kul” energičnih bakica koje nastupaju u prosjeku desetak puta godišnje.

– Prije su se sramile nastupati, bile su nesigurne u sebe, a nisu niti imale pravu uniformu. Danas su obišle svijet i postale su simbol grada – ističe Dlesk Božić. Da su ostale tako sramežljiv­e, slažu se

JADRANKA DLESK BOŽIĆ mažoretkin­je, ne bi sigurno, na primjer, nastupale na Supertalen­tu, gdje su apsolutno oduševile žiri i publiku i prošle prvi krug. A kao da njihov život nije dovoljno zanimljiv, kao crticu spominju i nastup za bajkere na susretu u Puli.

– A ondje je s nama je plesao gradonačel­nik grada Daytona Beach iz Floride, to je bilo posebno zanimljivo iskustvo – prisjeća se članica Ana Polovina. A plešu na glazbu svake vrste, pa imaju koreografi­ju za “Ples na kiši” iz istoimenog filma, rock-hitove Prljavaca, glazbu iz vesterna ili pak “Tritsch-Tratsch polku” Johanna Straussa. A kao rekvizite osim štapova koriste i traku za gimnastiku, kišobrane, rekete, balone, pompone, lepeze...

– Sve zajedno znaju 25 koreografi­ja, a plesni su koraci, dakako, prilagođen­i njihovoj dobi – kaže N. Majcen. Probe su, dodaje, jednom tjedno, ako imaju nastup, onda malo češće, a da “pohvataju” plesne korake za neku pjesmu, obično im treba nekoliko mjeseci. No, sporo učenje im nimalo ne smeta jer su ti su susreti, osim fizičkog treninga, ujedno i prilika da pohvataju što ima novoga u njihovim životima.

– Obično se prvo mora popiti kava, malo porazgovar­ati, pa tek kad smo to obavile, onda počinjemo s treningom – smije se voditeljic­a N. Majcen. A osim na treninzima, kažu plesačice, sve se često druže i u slobodno vrijeme pa je zato plesna skupina odlična prilika za sklapanje prijateljs­tava.

Imaju tajnu zdravog života

Ono što ove seniorke održava tako vitalnim i čilima unatoč godinama, slažu se sve, neprestano je kretanje i to za vrijeme treninga kao i nakon. Sve one sudjeluju i u drugim fizičkim aktivnosti­ma, neke od njih redovno hodaju na Sljeme, a Ružica Majić vodi i dvije dodatne plesne skupine.

– Ovo je jedna nova generacija umirovljen­ika za koje su pokret i zdravlje postali zakoni kojih se moraju pridržavat­i, koji žele aktivno uživati u životu. To ih u stvari održava – govori ravnatelji­ca doma. A koliko ovim seniorkama znači biti mažoretkin­ja, dokazuje i činjenica da se na svoje mjesto u timu vraćaju čak i nakon teških i zdravstven­ih tegoba, poput slomljenih udova i teških, naizgled terminalni­h bolesti.

– I evo nas uvijek nazad. Jako volimo biti mažoretkin­je, to nam je najdraža stvar na svijetu – kaže R. Majić.

PRVI NASTUP IMALE SU U VELJAČI 1995. GODINE, KAD SU NASTUPILE NA MASKENBALU DOMA

 ??  ?? Tajna vitalnog i zdravog života, kažu Maksimirsk­e mažoretkin­je, neprestano je kretanje
Tajna vitalnog i zdravog života, kažu Maksimirsk­e mažoretkin­je, neprestano je kretanje
 ??  ?? S bivšim predsjedni­kom Ivom Josipoviće­m družile su se 2013. godine
S bivšim predsjedni­kom Ivom Josipoviće­m družile su se 2013. godine
 ??  ?? Redovan su gost gradskih proslava na Zrinjevcu
Redovan su gost gradskih proslava na Zrinjevcu
 ??  ?? Sa Severinom su nastupile na Splitskom festivalu
Sa Severinom su nastupile na Splitskom festivalu
 ??  ?? Mažoretkin­je su danas obišle svijet i postale simbol grada. Nova je to generacija umirovljen­ika kojima je aktivan život kao životno pravilo
Mažoretkin­je su danas obišle svijet i postale simbol grada. Nova je to generacija umirovljen­ika kojima je aktivan život kao životno pravilo
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia