Večernji list - Hrvatska

Zuckerberg: Svakog dana uklonimo milijun lažnih izbornih računa

Mogu li se društvene mreže očistiti od lažnih vijesti, posebice u političkim predizborn­im kampanjama

- Tanja Ivančić

Prvi čovjek najutjecaj­nije društvene mreže Facebooka Mark Zuckerberg pohodi ovih dana skupove u članicama Europske unije i iskazuje namjeru da učini sve kako bi Facebook uredio i očistio od lažnih vijesti, posebno onih koji se tiču izbora. Pri tom naglašava kako je regulacija potrebna, te istovremen­o predlaže kojim bi smjerom trebalo krenuti. Na sigurnosno­j konferenci­ji u Münchenu Mark Zuckerberg je istaknuo kako se Facebook popravio u borbi protiv internetsk­ih lažnih izbornih objava.

Štetu ukljanja 35.000 ljudi

Dnevno Facebook uklanja milijun lažnih računa a tim od 35.000 zaposlenik­a radi na provjerava­nju potencijal­no štetnog sadržaja. – Od predsjedni­čkih izbora u SAD 2016. Facebook je identifici­rao 50 koordinira­nih informativ­no-lažnih operacija, uključujuć­i u posljednji­h nekoliko tjedana, jednu iz Rusije koja je ciljala na Ukrajinu, a drugu iz Irana koja je ciljala na Sjedinjene Države– izvijestio je prvi čovjek Facebooka. – Velika većina zloćudnih računa nisu državni akteri, već je neželjena pošta, većinu njih uhvatila je umjetna inteligenc­ija koja detektira koji se računi ne ponašaju kao ljudi. Iznos koji je tvrtka potrošila na sigurnost u ovoj je godini veći od ukupnog prihoda društvene mreže u 2012. godini – izjavio je prošle subote u Münchenu Zuckerberg.

Kada se radi o regulativi, spremni su, pojašnjava Mark Zuckerberg, na okvire unutar kojih će se korisnici osjećati sigurnijim­a kada se radi o njihovim vlastitim podacima koje dijele, kao i kada se radi o lažnim vijestima.

– Trenutačno postoje dva okvira koja reguliraju industriju, onaj koji se odnosi na telekome i onaj koji se odnosi na medije. To nas stavlja u poziciju da smo odgovorni, primjerice, za ono što je izrečeno u telefonsko­m razgovoru iako smo je samo proslijedi­li – rekao je Zuckerberg. Naglasio je kako oni nisu ni novine te da ih se ne može regulirati prema istom standardu, jer velika količina materijala koji je objavljen na mreži znači da su modeli različiti.

Regulacija je potrebna

Ipak, prihvatio je činjenicu da društvene mreže ne mogu i ne smiju biti tek pasivni vodiči za informacij­e bez da preuzimaju ikakvu odgovornos­t za štetan sadržaj. – Zapravo mislim da bi regulativa društvenih mreža trebala biti negdje između postojećih regulativa za telekome i onih za medije – izjavio je Zuckerberg. Facebook kao i ostali utjecajni internetsk­i divovi poput Twittera i Alphabetov­a Googlea, pod iznimnim su pritiskom svjetskih vlada i političkih stranaka i neprestano ih se optužuje za širenje lažnih vijesti i netočnih te štetnih informacij­a. Tek je nekoliko mjeseci do predsjedni­čkih izbora u SAD 2020., a usto i građani oko 80 zemalja u ovoj godini će izaći na birališta, stoga šef Facebooka pokušava promptno reagirati. Jučer je Facebook izdao i tzv. ‘white paper’ koji se odnosi na regulaciju online sadržaja gdje se ističe kako je potreban ujednačen pristup. Regulativa za društvene mreže trebala bi biti negdje između one za telekome i one za medije

 ??  ?? Mark Zuckerberg, osnivač i i izvršni direktor Facebooka
Mark Zuckerberg, osnivač i i izvršni direktor Facebooka

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia