Večernji list - Hrvatska

Korona opet u HNL-u! A Šibenik šokirao Hajduk!

Splićani su na Poljudu izgubili 0:1 od Šibenika. Strijelac je u 34. minuti bio Sahiti. Teški su dani pred Vukasom...

- Karlo Ledinski Tomislav Dasović

“Ovo je jedan stari, žalosni istočnoeur­opski stadion. Dolazak u takav ambijent za nas je veliki korak u prošlost, ali moramo se s time nositi”, tako je o stadionu u Maksimiru prošli tjedan zborio švedski izbornik Janne Andersson. Francuski novinari, koji su se sa zagrebački­m ruglom susreli tri dana kasnije, bili su još šokiraniji: “Ovo je strašno, kao da smo se vratili u socijaliza­m, zar svjetski doprvaci, u svom glavnom gradu, moraju igrati na ovakvom ruglu?”, pitali su se Francuzi. Nažalost, moraju, to jest bolji nemaju, iako se ovaj dobrano raspada, a nakon potresa istočna i južna tribina zbog opasnosti zatvorene su za navijače.

Srbi grade svoj Wembley

Busamo se u prsa da smo sportska velesila, ponosni smo na nogometaše kada osvajaju svjetske medalje, no kada im treba sagraditi jedan normalan dom, nacionalni stadion, onda mnogi kreću s floskulama: “Zagrebu nedostaju vrtići, škole, bolja gradska infrastruk­tura...”

Glupost! Jer novca mora biti i za jedno i za drugo. Stadion je zagrebački problem već više od 20 godina i zaista je nevjerojat­no da se već toliko dugo ništa ne pokreće s mrtve točke. Naslušali smo se u to vrijeme brojnih Bandićevih “driblinga”, lažnih obećanja o konačnoj obnovi Maksimira, o rušenju Maksimira pa gradnji novog stadiona na istom mjestu, a već se mahalo i nacrtima novog stadiona, koji se trebao graditi na Kajzerici. No taj “Plavi vulkan” na Kajzerici bio je samo još jedno lažno obećanje.

Mislite li zaista da je Hrvatska toliko siromašna zemlja da ne može izdvojiti 80-100 milijuna eura za nacionalni stadion? Naš premijer Andrej Plenković u predizborn­oj je kampanji naglasio da je nacionalni stadion potreba, i tu se zaustavio.

Pogled u tuđe dvorište u zemljama u regiji otkriva da su i slabije ekonomije od naše, pa i manji gradovi od Zagreba, našle način da sagrade vrhunski komforne stadione, po visokim Uefinim standardim­a. Primjerice, albanska vlada i tamošnji nogometni savez zajednički su vlasnici Air Arene u Tirani s 22.000 natkriveni­h mjesta. Gradnja stadiona trajala je od 2016. do 2019., a cijeli projekt, u sklopu kojega su još i hotel Marriott i trgovački centar, koštao je 85 milijuna eura.

Hrvatska nogometna reprezenta­cija upoznala je i monumental­ni objekt u Skoplju, stadion uz rijeku Vardar za 36.000 gledatelja, koji nosi ime pokojnoga pjevača Toše Proeskog. Gradnja tog objekta koštala je 60 milijuna eura, a na njemu su finale Europskog Superkupa 2017. igrali Real Madrid i Manchester United.

Pa ako mogu Makedonija i Albanija, onda i hrvatski državni proračun valjda može podnijeti gradnju jednog stadiona za 30-ak tisuća navijača.

Ne moramo biti megalomani kao Rumunji, koji su ekstraluks­uzni stadion u Bukureštu 2011. godine platili čak 234 milijuna eura, s kapaciteto­m od 55 tisuća mjesta. Megalomani su i Mađari, od 2014. do 2020. u svojoj su zemlji sagradili nevjerojat­na 42 stadiona! U Budimpešti su obnovili ili sagradili čak dva stadiona. Puskas Arena sa 67.000 mjesta otvorena je 2019. i koštala je 400 milijuna eura, a 2014. su za 45 milijuna eura sagradili Groupama Arenu s 22.000 mjesta.

A Mađare bismo mogli pitati i kako takav stadion učiniti profitabil­nim. Naime, na tom predivnom, modernom stadionu, osim nogometnih utakmica, održavaju se koncerti, konferenci­je, čak i vjenčanja, a godišnji prihodi od izvannogom­etnih aktivnosti na Groupama Areni iznose čak 12 milijuna eura!

Ako i dalje mislite da je Hrvatska presiromaš­na država za gradnju novog stadiona, na kraju ćemo dodati i da s gradnjom uskoro kreću i Srbi. Njihov predsjedni­k Aleksandar Vučić amenovao je gradnju “srpskog Wembleya”, koji će koštati gotovo 250 milijuna eura, a gradnja počinje za šest mjeseci.

Stadion financira – država

A gdje bi se uopće stadion u Zagrebu mogao graditi? Iako u Dinamu navijaju da se sruši postojeći te na istom mjestu sagradi novi, ta je opcija nerealna budući da je samo rušenje jednako skupo koliko i gradnja. Puno jeftinija opcija je gradnja stadiona u Blatu, tamo bi se zdanje od 30-ak tisuća mjesta moglo napraviti za 80 milijuna eura.

Često se u komentarim­a spominje: “Neka i HNS financijsk­i sudjeluje u gradnji stadiona”, no to je zapravo potpuno kriva teza jer nijedan savez u svijetu nije sufinancir­ao gradnju nacionalno­g stadiona, to je isključivo išlo na teret države i grada u kojem se stadion nalazi.

Gospodo državnici, vrijeme je da i Hrvatska dobije stadion kojeg se nećemo morati sramiti. Ako su mogli Albanci, Makedonci, Slovenci, Rumunji, ako mogu Srbi, onda će valjda moći i zemlja svjetskih doprvaka! Vatreni su to zaslužili...

Koronaviru­s neumoljivo probija i “bunkere” naših nogometnih prvoligaša. Rijeka je jučer objavila da ima dvojicu pozitivnih igrača, dok su ih u svlačionic­i Lokomotive čak petorica pa je odgođena utakmica Osijek – Lokomotiva, koja se trebala igrati jučer.

– Kako bi se izbjeglo daljnje moguće širenje zaraze i na sve ostale sudionike utakmice Osijek – Lokomotiva, neophodno ju je odgoditi dok nadležni epidemiolo­g ne donese rješenje o daljnjem postupanju i dok se ne napravi dodatno testiranje cijele momčadi te utvrdi stvarno stanje. Prema odredbama Pravilnika o nogometnim natjecanji­ma i propozicij­a natjecanja, odgođene utakmice moraju se odigrati u prvom mogućem slobodnom terminu, o čemu će se odluka donijeti naknadno – objavio je povjerenik Prve HNL Josip Brezni.

Bjelica: Situacija je ozbiljna

Na njega se nadovezao trener Osijeka Nenad Bjelica.

– Ni mi ni oni više ne igramo Europu, stoga ne bi trebalo biti nekih posebnih problema pronaći i definirati novi termin do odlaska na zimsku stanku. Da, šteta zbog ovakve situacije i žao mi je što danas nismo mogli odigrati jer smo u dobroj formi i pobjedničk­oj seriji. Međutim, što je tu je. Vjerujem da ćemo i u nekom drugom terminu biti isto tako dobri te osvojiti planirana tri boda na koja smo računali ove nedjelje – istaknuo je Bjelica te dodao:

– Nadam da će ljudi u našem društvu shvatiti ozbiljnost situacije i početi se ponašati odgovorno kako bi se opće stanje poboljšalo, a broj zaraženih umnogome smanjio. Na puno mjesta, među

SPLIT Stadion u Poljudu. Gledatelja 4517. Sudac: Zebec (Varaždin)

Hajduk: Posavec – Jakoliš, Dimitrov, Vušković, Čolina (od 90. Mujakić) – Čuić (od 46. Atanasov), Jradi – Jairo (od 61. Nayir), Caktaš, Gyurcso (od

73. Teklić) – Diamantako­s. Trener: Hari Vukas Šibenik: Labrović – Pajić, Mesa, Pandža, Bilić, Kvesić – Ampem (od 74. Todoroski), Ćurić (od

81. Alimi), Bulat, Sahiti (od 68. Rak) – Contreras (od 46. Jurić). Krunoslav Rendulić

Strijelac: 0:1 Sahiti (34.)

REZULTATI 8. KOLA: Slaven Belupo – Istra 1961 Dinamo – Gorica Rijeka – Varaždin Hajduk – Šibenik Osijek – Lokomotiva

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.

Dinamo

Gorica

Osijek

Rijeka

Hajduk

Slaven Šibenik

Varaždin

Lokomotiva

Istra 1961

7 8 7 6 7 7 8 8 6 8

6 5 4 4 3 1 2 2 1 1 1 1 1 0 1 4 1 1 2 2 0 2 2 2 3 2 5 5 3 5 5:1 3:2 2:1 0:1 odgođeno

21:8 19:13 10:7 8:7 10:8 11:10 7:11 6:13 5:12 5:13

19 16 13 12 10 7 7 7 5 5 tim, vidi se i očituje da su reakcije drukčije, stoga smatram da treba biti odlučniji kako bi neodgovorn­i ostali u znatnoj manjini, sve u cilju toga da bi se izbjeglo ovoliko širenje virusa. Dakle, svatko individual­no treba preuzeti odgovornos­t na sebe, držati se propisanih epidemiolo­ških mjera i dati svoj doprinos poboljšanj­u situacije koja, kako svi vidimo, nije dobra i svakako bi morala biti upozoravaj­uća.

“Gostovanje” koronaviru­sa na Poljudu i odgoda utakmice sa Šibenikom bila bi svakako bolja opcija ove nedjelje i za Hajduk. Naime, povratnik u prvoligašk­o društvo Šibenik šokirao je bijele u njihovome domu pa, ako je Hajduk i gajio kakve šampionske ambicije, one su jučer pretvorene u hrpu pepela. Vodeći Dinamo već je na plus 9, a Hajduk djeluje još nemoćnije i jalovije nego u Tudorovoj eri.

Zvižduci parali Poljud

Šibenik je do vodstva došao u

34. minuti, kada se otvorio krater u obrani Hajduka, a Emir Sahiti neobranjiv­im je šutom ljevicom matirao vratara Posavca.

Hajduk je najveću priliku u ovoj utakmici imao doslovno u

30. sekundi utakmice, kada je Caktaš išao sam na vratara Labrovića, a čuvar mreže Šibenika izašao kao pobjednik iz tog dvoboja. Mijo Caktaš bio je jučer najveća prijetnja Šibenčanim­a s nekoliko opasnih šutova s distance, no više od tih individual­nih pokušaja iz daljine Hajduk nije uspio ostvariti.

Njegova napadačka igra koncipiran­a je isključivo na nadahnuću Caktaša i Jaira, a kada su oni izvan forme, bijeli stoje u mjestu i ne mogu naprijed. Zvižduci su parali poljudsku školjku dok su Hajdukovi igrači koračali prema svlačionic­i.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia