Ekonomska situacija ovisit će o dolasku cjepiva
Kolika će biti ekonomska cijena drugog vala epidemije, ovisi o nekoliko vanjskih pretpostavki, a najvažnija je koliko ćemo čekati na cijepljenje. Bude li to tri mjeseca, to će se vrijeme lakše prebroditi, ističe analitičar Ekonomskog instituta Zagreb Željko Lovrinčević. Bude li se na procijepljenost stanovništva čekalo pola godine, situacija će biti dramatična u svakom pogledu. Hrvatska je još uvijek sa svojim epidemiološkim mjerama opredijeljena za politiku minimalnih ograničenja, a Lovrinčević vjeruje da će takva praksa potrajati sve do kraja ove godine.
– Predbožićno razdoblje ima znatan utjecaj na potrošnju i proračun. Moja je pretpostavka da će Vlada nastojati držati gospodarstvo i kretanje otvorenima što je moguće više do Nove godine, a tek od siječnja bi se znatnije ili čak maksimalno zatvorili do dolaska cjepiva – kaže Lovrinčević. Osim predblagdanske potrošnje, koja je u prosincu gotovo jednako velika kao i na vrhuncu turističke sezone, na takve lagano kockarske poteze utjecala je i odluka da se iduće godine pod svaku cijenu zadrži deficit u planiranim okvirima manjim od tri posto. Pretpostavka je to da se ostvari uvođenje eura od 2023. godine.
– Euro je temeljni osigurač s kojim se može osigurati stabilnost financijskog sustava i nesmetano financiranje gospodarskog oporavka. Vlada će ustrajati na uvođenju eura što prije kako bi se sačuvali financijski kapaciteti banaka – kaže Lovrinčević. Financijski plan države za ovu je godinu manje-više zaokružen, a proračun bi trebao imati dovoljno sredstava da zatvori sve rupe pa i nešto veća izdvajanja za čuvanje zaposlenosti, ako se karantena bude morala uvoditi već u prosincu. No tada će se sve obveze, uz smanjen priljev sredstava, preseliti na inače prihodima škrti siječanj.