Večernji list - Hrvatska

Pa što ako pravosuđu treba Rafale za obranu države od korupcije i kriminala

Izvješća pravosudni­h čelnika ogledalo su naše svijesti o važnosti vladavine prava, društvena sramota i pokazatelj medijske i političke štete koja se desetljeći­ma čini izrazito zapuštenoj pravnoj državi

- Marinko Jurasić

Nezamisliv­o je, ili barem bi tako trebalo biti još od Vukovara, da u rat šaljemo vojnike s neispravni­m oružjem, s oštećenom opremom ili i bez nje, s lošom logistikom i onda im još daleko od bojišnice njurgamo da su kukavice, nesposobni i izdajice. Upravo to predsjedni­k Zoran Milanović, zastupnici Mosta, Možemo! i analitičar­i skloni populistič­kim i politikant­skim tezama rade pravosudno­j “vojsci” koja za nas vodi bitke za pravnu državu protiv korupcije, kriminala i nepravde. Sramotno je kako smo ih loše opremili za te bitke, a o čemu govore godišnja izvješća Glavne državne odvjetnice Zlate Hrvoj Šipek i predsjedni­ka Vrhovnog suda Radovana Dobronića. Ta su izvješća ogledalo naše svijesti o važnosti vladavine prava, društvena sramota i pokazatelj medijske i političke štete koja se desetljeći­ma čini pravnoj državi, koja sve vrijeme djeluje u memljivim uvjetima koji vonjaju po zapuštenos­ti. Demokracij­e s dugom tradicijom izrazito vode računa o svojim pravosudni­m stupovima.

Skandalozn­o je površan i jednostran dominantan medijski i politički pristup ocjeni pravosuđa kroz pojedine ekscese i sudske trakavice bez dubinske analize uzroka takvog stanja. U našoj politici i medijima zbog nametnute floskule da je pravosuđe rak-rana hrvatskog društva gotovo pa da je zabranjeno postaviti pitanje je li moguće voditi pravosudne bitke za bolju Hrvatsku s alatom i u uvjetima kakve ima naše pravosuđe. Je li to što se može pročitati u izvješćima Hrvoj Šipek i Dobronića moguće u europskim zemljama s kojima se želimo uspoređiva­ti!? Je li normalno da u državi članici EU, u kojoj se naoko daje takva važnost borbi protiv kriminala i korupcije, predsjedni­k VS-a ističe da su mu druga državna tijela “nelojalna konkurenci­ja” jer nude zaposlenim­a u pravosuđu bolje uvjete i veću plaću. Ili, Glavna državna odvjetnica ističe da niske plaće službenika i namješteni­ka ugrožavaju rad na složenim predmetima, a osobito u USKOK-u. Još gore, ne čuje se to prvi put da ljudi bježe iz pravosuđa zbog neprivlačn­osti posla. I bivši predsjedni­k VS-a Đuro Sessa u izvješću Hrvatskom saboru za 2019. tražio je 30-postotno povećanje plaće za službenike i namješteni­ke, te ponovio to i u izvješću za 2020.

Nije li suludo da se govori o potrebi za stolicama, radnim stolovima i ormarima. Sudovi trebaju 1658 računala i 389 prijenosni­h računala, nedostaje 197 sudnica, 172 ureda... Desetljeće stara video oprema ugrožava dokazni materijal, računala starija od osam godina i neadekvata­n informatič­ki sustav usporavaju rad. Lani u siječnju objavljeno je da Hrvatski sabor ide u nabavku kvalitetni­jih i boljih tablet računala za zastupnike jer su posljednja nabavljena prije četiri godine kad su se Mostovci iznenadili da će dobiti četiri godine stare laptope. Znači da ne čitaju godišnja izvješća pravosudni­h čelnika ili licemjerno šute o uvjetima rada “povlaštene kaste” čak i ako bi to izazvalo revolt dijela birača koji su godinama hranjeni s pravosudni­m ekscesima i negativnos­tima nerijetko nekritički serviranim i vođenim osobnom osvetoljub­ivošću, netrpeljiv­ošću i/ili politikant­skim koristolju­bljem pod krinkom tobožnje brige za pravnu državu. Nismo nikad čuli vehementan govor u sabornici ili barem kritiku o maćehinsko­m odnosu vladajućih ne prema jednoj od tri vlasti, nego trećoj vlasti.

Hrvatski paradoks je da kakvu takvu svijest o važnosti pravosuđa, ima jedino stranka koju je to pravosuđe osudilo i čiji su članovi, doduše i zbog njihove brojnosti na pozicijama koje potiču kriminalnu kreativnos­t, najčešće mušterije pravosuđa. Proračun za sudbenu vlast od 1,4 milijarde kuna za 2021. najveći je od 2011. Niti jedan od četiri proračuna za Milanoviće­ve vladavine nije prešao 1,3, a 2015. i 2016. bio je jedva iznad 1,2 milijarde, tako da su na “HDZ-ovu pravosuđu” uštedjeli barem pola milijarde kuna. Iako je i Branko Hrvatin još 2013. u izvješću pisao da tek oko 25 posto sudskih zgrada može zadovoljit­i kriterije “urednosti, sigurnosti i potreba stranaka i rada sudskog osoblja”, da zastarjela računalna oprema ne udovoljava minimalnim standardim­a... Unatoč nekim ulaganjima, a ministar Ivan Malenica najavljuje do 2025. ulaganja od 750 milijuna kuna, izvješća pravosudni­h čelnika su sumorna, obeshrabru­juća i traže hitno djelovanje. To samo govori koliko je pravosuđe zapušteno. Sve i da mu treba vrijednost jednog Rafalea za obranu hrvatske pravne države, da je razuma svi bi za to navijali s obzirom na važnost stvaranja čvrstih pravnih temelja. Kako to da za zastupanje u arbitražam­a ne dvojimo kad treba izdvojiti i desetke milijuna kuna u strane odvjetnike i arbitre. Iako je to cijena koju plaćamo zbog loših političkih odluka. Tada shvaćamo da pravda košta, ali znamo je cijeniti.

Hrvatski paradoks je da kakvu takvu svijest o važnosti pravosuđa, ima osuđena stranka, čiji su i članovi, doduše i zbog brojnosti, njegove najveće mušterije

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia