Večernji list - Hrvatska

1. HNL: Zlatna lopta, 19 europskih titula, a samo jedan novi stadion u 40 godina!

- Tomislav Dasović

Svjetsko, a naše! To je presjek prvih trideset godina nacionalno­ga sportskoga blaga, Hrvatske nogometne lige, natjecanja koje smo često skloni podcjenjiv­ati, a ono nas svake godine na različite načine iznova iznenađuje.

Povod ovoj priči rasplet je sezone 2021./2022., u kojoj su donedavno čak četiri kluba bila u utrci za naslov prvaka, a dva kola prije kraja prvenstva još uvijek nije poznato tko će zgrabiti titulu. To se u posljednji­h dvadeset godina dogodilo samo još četiri puta: 2002., 2004., 2005. i 2017. godine.

A što je to u svojih prvih trideset godina iznjedrila Hrvatska liga, po čemu je ona perjanica ovoga dijela Europe, ali i svojevrsni svjetski fenomen, s obzirom na to da je u posljednji­h 40 godina ona dobila samo jedan jedini novi stadion, riječku bombonijer­u na Rujevici?

Jak globalni odjek

I zapravo se teško odlučiti odakle početi. Možda najbolje od 2018. godine kada je srebrnu medalju na Svjetskom prvenstvu osvojila reprezenta­cija čijih je čak 20 od 23 igrača izraslo na travnjacim­a Prve HNL! Dvadeset godina ranije, na SP-u u Francuskoj, u osvajanju svjetske bronce sudjeloval­a su čak 19-orica igrača koja su igrala u Hrvatskoj ligi.

Nogometaši koji su potekli iz Hrvatske lige zajedno su osvojili čak 13 naslova europskog prvaka (Modrić, Kovačić, Šimić, Bišćan, Mandžukić, Lovren), plus još šest naslova u Europskoj ligi (Stanić, Olić, Križanac, Srna, Vrsaljko, Kovačić). A ta brojka narast će ove godine, budući da su u igri za trofej Modrić (Real Madrid), Barišić (Rangers) i Jakić (Eintracht).

U pojedinačn­oj konkurenci­ji najveća počast koja se dogodila Hrvatskoj ligi bila je Modrićeva Zlatna lopta iz 2018. godine. U novije doba samo je jedan osvajač ovoga trofeja bio afirmiran u većoj nogometnoj egzotici od Luke: George Weah u liberijsko­j, odnosno kamerunsko­j ligi. Lukina pobjeda na svjetskim titanima Messijem i Ronaldom imala je strahovit globalni odjek i istodobno postala najveća promocija Hrvatske lige u kojoj je Modrić proveo četiri godine.

Tri europska četvrtfina­la

Klub iz Hrvatske lige (Hajduk) bio je u sezoni 1994./1995. europska senzacija nastupivši u četvrtfina­lu Lige prvaka protiv Ajaxa, a ostatak najveće klupske osmorke te sezone činili su još Bayern, Göteborg, Barcelona, PSG, Milan i Benfica. Hrvatski predstavni­k Varteks bio je 1999. u četvrtfina­lu Kupa pobjednika kupova, a Dinamo se 2020. godine našao u četvrtfina­lu Europske lige nokautirav­ši u tom pohodu Mourinhov Tottenham.

U Hrvatskoj ligi šopingiral­i su europski prvaci, Barcelona (Vučević), Porto (Butorović), Benfica (Šokota), Inter (Šimić, Livaja, Kovačić)), Milan (Smoje), Marseille (Cesar), Liverpool (Bišćan), Chelsea (Delač, Pašalić), Juventus (Ban, Tudor), Aston Villa (Balaban), Hamburger SV (Badelj), Celtic (Viduka, Šimunović), Bayern (Zvonarek), kao i drugi europski velikani, Arsenal (Eduardo da Silva), Manchester City (Ćorluka, Palaversa), Atletico (Grbić)..., a u nju su se vraćali ili dolazili bivši igrači europskih prvaka, poput R. Kovača, Bišćana, Šimića, Tudora ili najvećega povratnika, Roberta Prosinečko­g, europskog prvaka s Crvenom zvezdom 1991. godine.

U Prvoj HNL radio je i jedan trener koji je bio europski prvak, Ljupko Petrović u zagrebačko­j Lokomotivi, ali i trener koji je kao igrač bio svjetski prvak, slavni Argentinac Osvaldo Ardiles u Dinamu.

U Prvoj HNL epizode su imali i europski prvaci s reprezenta­cijom, poput njemačke legende s 37 nastupa za elf Fredija Bobica (1996.), koji 2006. godine igrao za Rijeku. Bio je tu još jedan Nijemac, slavni Jens Nowotny u Dinamu, igrač s 48 nastupa za elf i vlasnik brončane medalje sa SP-a 2006. godine.

Hrvatska liga u orbitu je iz

Dinama lansirala i čuvenoga Australca Marka Viduku, igrača s gotovo 300 nastupa u engleskoj Premier ligi i s 92 pogotka u tom natjecanju, a kao i jednoga od danas najtraženi­jih veznih igrača svijeta, Španjolca Danija Olma, procijenje­noga na 45 milijuna eura, nogometaša sa 124 nastupa za Dinamo.

Prva HNL svojedobno je bila magnet i za jednoga od najvećih azijskih nogometaša u povijesti, danas još uvijek aktivnoga Japanca, 55-godišnjeg Kazuyoshij­a Miuru, igrača s 89 nastupa za Japan. U Hrvatskoj ligi karijeru je završio jedan od najvećih Dinamovih igrača u povijesti Marko Mlinarić (Segesta, Dinamo), a u njoj se okušao i legendarni mostarski virtuoz Blaž Slišković u dresu Hrvatskog dragovoljc­a.

Ako su Hrvatsku ligu proslavili brojni nogometaši, to nikako ne vrijedi i za suce. Na svjetskim i europskim nogometnim prvenstvim­a od 1994. godine sudili su suci iz čak 27 europskih zemalja, a do dana današnjeg iz Hrvatske – nijedan.

 ?? ?? Svjetske zvijezde Hrvatske lige
Svjetske zvijezde Hrvatske lige
 ?? ??
 ?? ?? Darijo Srna *Najtrofejn­iji hrvatski nogometaš *Najdugovje­čniji kapetan vatrenih *64 nastupa u Hrvatskoj ligi Robert Prosinečki *Najbolji mladi igrač svijeta *Bivši igrač Real Madrida i Barcelone *80 nastupa u Hrvatskoj ligi
Darijo Srna *Najtrofejn­iji hrvatski nogometaš *Najdugovje­čniji kapetan vatrenih *64 nastupa u Hrvatskoj ligi Robert Prosinečki *Najbolji mladi igrač svijeta *Bivši igrač Real Madrida i Barcelone *80 nastupa u Hrvatskoj ligi

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia