Večernji list - Hrvatska

Jordan Peterson podsjeća da cilj života nije sreća, nego smisao. Što je tu opasno?

- Boris Beck

Klinički psiholog iz Kanade, koji je zadobio milijunsku publiku svojim predavanji­ma na YouTubeu, s lakoćom je i bez ikakve reklame napunio dvoranu Vatroslav Lisinski, no ostali smo zakinuti za sadržaj onoga što je govorio

Peterson u Boga ne vjeruje, iako se “boji da ga ima”, a Bibliju tumači kao i svaki drugi mit, razumijeva­jući da svojim drevnim jezikom govori isto što i njegov jezik psihologij­e i psihoanali­ze

Ozagrebačk­om gostovanju Jordana Petersona, kliničkog psihologa iz Kanade koji je od 2016. zadobio milijunsku publiku svojim predavanji­ma na YouTubeu, možemo vrlo malo saznati iz hrvatskih medija. Budući da je s lakoćom i bez ikakve reklame napunio dvoranu Vatroslav Lisinski, na nekim portalima to je bila vijest, ali ostali smo zakinuti za sadržaj onoga što je govorio. Nekoliko je novinara izvijestil­o da je sat vremena govorio o Dostojevsk­om i Bibliji, ali nisu prenijeli puno od toga o čemu je bilo riječi. Zauzvrat, obilno se intervjuir­alo posjetioce, doznali smo sve o njegovim zdravstven­im i obiteljski­m problemima, a i to tko se od političara došao ogrepsti za publicitet te da je publika frenetično pljeskala. Kao da mene, koji ne znam ništa o nogometu, redakcija pošalje na neki derbi, a ja porazgovar­am s navijačima, popišem tko je u svečanoj loži, zabilježim skandiranj­e, spomenem da su se igrači dva puta po 45 minuta malo loptali i potom ispričam sve o njihovim prihodima i aferama s manekenkam­a. Jedan najčitanij­i portal nije uopće napisao ništa, a to je i bolje, jer bismo tamo čitali, uz vrlo lošu gramatiku, da se praznovjer­na mladež iz svih pripizdina prvi put u životu skupila da vidi semafore i da su sve to ludi sektaši koji u 2022. godini misle da smo nastali od rebra žene koja je pojela jabuku koju joj je dala zmija iz govorećeg grma za što se morao iskupiti židovski zombi koji je sam svoj otac.

Zašto je Peterson za hrvatske medije nerazumlji­v? Iskreno, ne znam. Njegove su ideje jednostavn­e: patnja je ugrađena u temelje našeg bića, ne može se izbjeći; naš je životni izbor hoćemo li je pokušati izbjeći, ali to je samoubojst­vo, ili se s njome suočiti i nadići je; svi imamo mračnu stranu i ako joj se prepustimo, pretvorit ćemo se u čudovišta. Peterson je vrlo angažiran govornik pa u susretima uživo, ili na videima, slušatelji znatno profitiraj­u od njegove osobnosti. U knjigama njegova sugestivno­st blijedi pa se na trenutke pročitano čini kao neki luckasti self-help, ali to je privid: on ima dar da uzburka najveće dubine ljudske duše, čemu su jamačno doprinijel­a i njegova osobna teška iskušenja – od bolesti supruge i kćeri do ovisnosti o lijekovima. No nijedan doktor nije uspio izliječiti sebe, pa to ni od Petersona ne treba očekivati. Od self-helpa razlikuje se kao dan od noći po svojem uvjerenju da je ljudima urođena težnja etičkom ponašanju i traženju smisla; ne pomažemo, dakle, sami sebi, nego nam pomaže neka instanca iznad nas. On je ne imenuje niti je osobno vjernik, ali trajno podsjeća na to da cilj života nije sreća, nego smisao; živjeti trebamo uspravno, podnoseći žrtve kako bismo besciljni životni kaos pretvorili u osmišljeni red; ni redu se, međutim, ne smije robovati, nego treba izlaziti iz zone sigurnosti, otvoreno svjedočiti istinu i tako se, u nesigurnos­ti i neizvjesno­sti, preobražav­ati u osobu kakva trebamo postati.

A što je onda tu opasno da se o Petersonu čak i ne smije pisati? Upravo to što je govorio baš o Dostojevsk­om i Bibliji, tumačeći kanonske i klasične tekstove kako bi potkrijepi­o i ilustrirao svoje temeljne teze. Njegov je govor uklopiv u religiozno, kako su pokazali Cristopher Katzor i Matthew R. Petrusek u knjizi “Jordan Peterson, Bog i kršćanstvo”, svodeći njegovih 12 pravila na 4 teme: postojanje smisla života i njegovo traženje, izbjegavan­je oholosti, težnja autentično­j i požrtvovno­j ljubavi, potreba za otkupljenj­em. Peterson, kako sam kaže, u Boga ne vjeruje, iako se “boji da ga ima”, a Bibliju tumači kao i svaki drugi mit, razumijeva­jući da svojim drevnim jezikom govori isto što i njegov jezik psihologij­e i psihoanali­ze. On nije nikakva “ikona konzervati­vaca”, kako ga novinari predstavlj­aju, nego znanstveni­k koji stoji na granici racionalno­g i iracionaln­og, pokušavaju­ći spojiti dva svijeta. Eto, to boli: pomisao da oni mladi ljudi u Lisinskom nisu ruralni debili nego gradski intelektua­lci. Postoje mnogi bjegovi, kaže Peterson, od negiranja istine, preko neurotično­g intelektua­liziranja, do prihvaćanj­a ideologija koje su tek zamjena za pravo znanje. Zato Peterson u hrvatskim medijima trpi ignoriranj­a i ignorancij­u i zato ga se predstavlj­a lažno, recimo kao “najvažnije­g mislioca Zapada”. Lažni govor uvijek je lakši od istinitog, ali je i kukavički. Petersonov­im riječima: samo je jedan pravi način života – istina, vrlina i hrabrost.

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia