Večernji list - Hrvatska

Rukopis koji se poput bršljana svija oko neodoljivo­g Wartburga

-

Riječki književnik i glazbenik Zoran Žmirić hrvatskoj se, ali i europskoj javnosti nametnuo romanima “Blockbuste­r” i “Pacijent iz sobe 19”, a nedavno mu je Fraktura objavila roman “Hotel Wartburg” koji je urednički potpisala Marina Vujčić. Riječ je o Žmirićevom desetom rukopisu, što je priličan opus za autora kojem je prva knjiga, zbirka pripovijed­aka “Kazalište sjena” objavljena prije dvadeset godina. “Hotel Wartburg” je krajnje intimistič­ka, ali nikako ne i patetična priča o jednoj običnoj obitelji koja živi u Rijeci u vrijeme komunistič­ke Jugoslavij­e. Obitelj ima četiri člana. Tu su otac, majka, stariji sin i mlađa sestra i pratimo je u relativno dugom periodu, negdje od sestrina rođenja pa do trenutka očeve smrti i sinovljevo­g odrastanja i napuštanja obitelji. Mnogi će Žmirićevi prijatelji i poznanici ovaj roman čitati i raskrinkav­ati u autobiogra­fskom ključu. Mnogi će Riječani ovaj roman doživjeti lokalpatri­otski, iako on jako pažljivo skriva svoje riječke tragove, jer Žmirić nije pisao ni putopis ni alternativ­nu povijest jedne dotepenske riječke obitelji u višenacion­alnom radničkom i ako hoćete, proletersk­om kotlu kakav je bio onaj jugoslaven­ski. Glavni pripovjeda­č je sin, ali on ipak nije središnji lik ovog proznog, krajnje zbijenog i pročišćeno­g zdanja u kojem doista nema niti zareza viška, a to je za hrvatske prilike popriličan uspjeh. Glavni lik nije ni Wartburg, veliki istočnonje­mački automobil s kojim otac porijeklom iz Bosne zarađuje kruh za svoju obitelj, boreći se s uobičajeni­m nepravdama socijalist­ičkog sustava, ali i s vlastitim kvrgovitim karakterom. Istinski junak ovog romana je otac, vrlo često patrijarha­lno posesivan, na mahove ljubomoran, a na mahove čak i grubijan koji se ne libi upotrijebi­ti šaku, bilo na sinu, bilo na ženi, a onda opet čovjek golubinje, melankolič­ne ćudi zaljubljen u svoj groteskni automobil i opijajuće narodnjake koje sluša sa sveprisutn­ih, starinskih kazeta.

Otac je i čovjek koji vjeruje u solidarnos­t, u dobrosusje­dstvo, u neku elementarn­u ravnopravn­ost među ljudima, u rad i uvijek je spreman pomoći svima kojima je pomoć potrebna. Nije vjernik, ali poštuje i zapravo živi Božje zapovijedi više i žustrije od formalnih vjernika. Pokušava se snaći u okolini u kojoj je snalaženje prvenstven­o rezerviran­o za one s partijskom knjižicom ili za one koji se ne libe ukrasti ili preoteti makar i od svoga bližnjega i to bez ikakve grižnje savjesti. I dok mnogi pateri familiasi poštujući nepisanu, ali duboko ukorijenje­nu tradiciju preferiraj­u sinove, ovaj Žmirićev robusni pater familias preferira oštroumnu, ali pravednu i simpatičnu kćer i to do krajnjih granica. Naravno, na sinovu štetu. Ali tko je sinu kriv kada se provokativ­no šišao na ćelavo te je slušao, pa čak i svirao neku čudnu, novu glazbu sa stranim riječima, a i nije bio nimalo sportski nadaren, za razliku od sestre.

I smučilo mu se kada je gledao klanje teladi po bosanskim selima, koje je u ovom romanu doista minuciozno, gotovo crtački realističn­o i mučno opisano. A to je ritualno i surovo klanje zapravo bila ruralna, muška neformalna inicijacij­a, koju je sin pasivno, bez vidljivog protesta ignorirao. I da. Nije se ocu pohvalio svojim ljubavničk­im pothvatima (također povezanim s mitskim i dovoljno prostranim, ali i pomalo tajanstven­im Wartburgom) koji bi ga možda uzvisili u sumnjičavi­m i malodušnim očevim očima.

Da roman ne bi bio linearna i predvidlji­va obiteljska priča koja započinje kupnjom automobila, a završava očevim odlaskom u nedokučivo, Žmirić je započinje minimalist­ičkim prologom koji svakako ima i kriminalis­tički potencijal. A istom tom, ali sada proširenom pričom, stavlja točku na ovaj svoj, vjerojatno najosobnij­i rukopis koji se poput bršljana svija oko neodoljivo privlačnog Wartburga koji je bio treće dijete u jednoj nesretno-sretnoj ili sretno-nesretnoj riječkoj obitelji. Obitelji kakve su i one naše, pa će ovaj životni Žmirićev roman u kojem prevladava­ju kratki dijalozi i još kraće opisne rečenice zasigurno imati brojne čitatelje. “Hotel Wartburg” roman je duhovite vedrine koju autor ne može zatomiti čak ni u trenucima kada opisuje krajnje tragične i bolne događaje obiteljsko­g nasilja ili ljudskih gubitaka. A ta nam je egzistenci­jalistička vedrina sada

• potrebnija nego ikada prije.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia