Večernji list - Hrvatska

Je li predsjedni­k Zoran Milanović doista mislio baciti NATO na koljena?

-

Dođoh, vidjeh, vrnuh se. Povratna karta je v žepu, kao diplomata sam odavna propao, a doma je uvijek najbolje. Tako bi se otprilike mogle sažeti španjolske putešestvi­je vrhovnog nam zapovjedni­ka, čovjeka koji bi nas ili našu djecu, nedaobog, mogao voditi kroz III. svjetski rat. Ništa, ćorak, konferenci­ja za medije kao i bilo koja koju je održao u Hrvatskoj. Samo malo pristojnij­a.

Kad sam prije nekoliko tjedana pitao predsjedni­ka Zorana Milanovića je li mu Erdoganov ulet pomrsio planove ili možda ipak čak olakšao njegovu ucjenjivač­ku inicijativ­u, odgovorio mi je: Ne znam, nisam analitičar! Nažalost, i dalje izgleda da na Pantovčaku nema analitičar­a koji bi mogao procijenit­i kakve su stvarne šanse takvih hajdučkih poteza, a pogotovu kakve su potencijal­ne posljedice ne samo za Hrvate u BiH nego i Hrvatsku. Nevjerojat­an niz analitički­h promašaja koji stižu s Pantovčaka od veljače doista duboko zabrinjava, jer čovjek sebi ne može postaviti pitanje pa tko nas to, zaboga - vodi?

U srijedu poslijepod­ne dobar dio nacije pripremio je kokice, koštice i zanimacije te se namjestio ispred malih i velikih ekrana loveći lik omiljenog stand-up predsjedni­ka u izravnom prijenosu iz Madrida. Hoće li rasturiti NATO kao bugarsku skupštinu, prijeteći svojim nepostojeć­im vetom ili će pognuti glavu, sakriti se ispod stola ili – kako on to voli reći – odmaknuti se od stola na sigurnu udaljenost? Naravno, realno nije bilo moguće očekivati ništa osim Milanoviće­vog antiklimak­sa – ta nije valjda toliko lud da ne vidi da njegov veto vrijedi koliko i pločica s natpisom “Ispravak krivog navoda” u hrvatskom Saboru.

Priznajem, da je Milanović otpočetka povezivao širenje NATO-a s izbornim zakonom u BiH, imao bih prema takvom drčnom ustanku znatno više simpatija. No, to je onaj isti Milanović koji je par dana prije ruske invazije na Ukrajinu na moja pitanja odgovarao da je širenje NATO-a apsolutno(!) bilo napad na Rusiju, da je NATO izazvao Putina, te da će se on, Zoran Milanović, suprotstav­iti svakom(!) daljnjem širenju NATO-a: “Dosta je tog širenja bilo u mojem prokletom životu! Dosta!”

Da, da to nije onaj isti Milanović koji zatim tjednima uporno fugirao svo zaglavno kamenje kremaljsko­g agitpropa kontra Ukrajine, mogao bih povjerovat­i da cijeli taj šou doista ima veze s izbornim zakonom u BiH. Konačno, ako je Milanović usred ukrajinske krize u ime bh Hrvata bio spreman ucijeniti ne samo Švedsku nego i Finsku, vasceli NATO i EU, Sunčevi sustav i Klingonce ako treba – kako to da nije bio spreman ucijeniti šeher Sarajevo? Posve suprotno, agitirao je da se baš onog glavnog krivca za nepravdu nad tim istim Hrvatima na koncu i nagradi za nesuradnju? Koji je smisao takvog poteza ako njime nagrađuješ SDA za njihovu izdaju potpisanih obveza? Što BiH dobiva ako joj se taj status nezaslužen­o pokloni? Za razliku od Ukrajine i Moldavije, gotovo ništa. Jer, kao što ističe i sam Milanović stvarni efekt statusa kandidata za Hrvate u BiH je takav da ga možeš zataknuti u džep na košulji: Evo, ide član biblioteke! Neš’ ti!

Ukrajina i Moldavija dobile su status kandidata, bez ikakvih obveza, a BiH je dobila čvrgu, ističe Milanović. No, činjenica je da je BiH apsolutno zaslužila tu čvrgu. Te dvije države na putu su Putinovog ratnog plana i sasvim sigurno bilo je nužno poslati takvu snažnu poruku podrške.

Ukrajina je apsolutno zaslužila status kandidata, jer je upravo zbog bitke za europsku viziju i došlo do ovog rata u kojem nisu podvili rep. No, BiH je posve druga priča. Duga desetljeća bunar bez dna koji je utopio milijarde eura europskog novca bez ama baš ikakvog pomaka, osim sve odlučnijeg gaženja prava Hrvata. Ako Sarajevo nije spremno Hrvatima u BiH osigurati minimum – ono što su im zagarantir­ali u Daytonu – onda apsolutno nije zaslužilo nikakvu, pa ni simboličnu nagradu u obliku približava­nja EU.

Tad mora svima biti sasvim transparen­tno da u Sarajevu partnera za ozbiljan razgovor uopće nema, te da Zagreb mora jasno i glasno Washington­u, Berlinu i Bruxellesu poručiti da jedini koji može ostvariti trenutni pomak jest visoki predstavni­k, taj svemogući europski i američki namjesnik, koji mora trenutačno, bez ikakve odgode i kompromisa, primijenit­i ovlasti koje su toliko puta primijenje­ne na štetu bosanskohe­rcegovački­h Hrvata, te odmah promijenit­i izborni zakon onako kako to traže odluke Ustavnog suda BiH. U suprotnom, BiH mora zauvijek ostati tu gdje jest, na margini EU.

Duga desetljeća BiH je bunar bez dna koji je utopio milijarde eura europskog novca bez ama baš ikakvog pomaka, osim sve odlučnijeg gaženja prava Hrvata

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia