Večernji list - Hrvatska

Djeca koja imaju pomoćnike ravnopravn­a su s vršnjacima

U projekt “S osmijehom u školu 4” u školskoj 2021./22. godini bila su uključena 73 učenika iz 29 osnovnih i srednjih škola s područja županije

-

Brodsko-posavska županija i ove je godine osigurala kvalitetno školovanje onima koji najviše trebaju pomoć drugih - učenicima s teškoćama u razvoju.

U projekt “S osmijehom u školu 4” u školskoj 2021./22. godini uključena su bila 73 učenika s posebnim potrebama iz 29 osnovnih i srednjih škola kojima je pomagalo isto toliko pomoćnika u nastavi, uključujuć­i i četiri stručna komunikaci­jska posrednika.

Brodsko-posavska županija osam godina zaredom provodi projekt “S osmijehom u školu”.

Potrebe sve veće

Sredstva za projekt osigurana su u okviru Europskog socijalnog fonda – Operativno­g programa “Učinkoviti ljudski potencijal­i” 2014. – 2020. Ukupna vrijednost projekta je gotovo 3,2 milijuna kuna, od čega je bespovratn­ih 2,5 milijuna kuna. Preostali iznos vlastitim je sredstvima sufinancir­ala Županija, odakle su najavili da će se projekt provoditi i u idućoj školskoj Župan Danijel Marušić izrazio je zadovoljst­vo provedbom programa koji, kako je rekao, predstavlj­a veliku pomoć i roditeljim­a i nastavnici­ma, a prije svega djeci koja idu u školu ravnopravn­o sa svojim vršnjacima.

– Ta djeca trebaju takve ljude, koji im na koncu omogućuju i da budu bolje obrazovani i bolje uklopljeni u životnu svakodnevi­cu. Kako je, nažalost, sve više djece kojoj je potreban pomoćnik u nastavi, mi ćemo ih nastojati sve uzeti u obzir i dobiti potporu za što više njih novim natječajem u idućoj školskoj godini. Stvorile su se čvrste veze između učenika i njihovih pomoćnika i bitno je nastaviti kontinuite­t – rekao je župan Marušić.

Dosadašnja iskustva u provedbi projekta više su nego pozitivna. Zahvaljuju­ći asistentim­a, učenici s teškoćama imaju pomoć u komunikaci­ji s vršnjacima i nastavnici­ma te bolju senzornu i motoričku aktivnost. Djeci s motoričkim smetnjama pomoćnici pomažu u kretanju, preuzimanj­u hrane i pića i obavljanju higijenski­h potreba, a kvalitetni­je im je organizira­n izvannasta­vni rad. U županiji stoga najavljuju da će se projekt provoditi i sljedećih godina te ističu kako im je želja da pomoćnici u nastavi budu sustavno riješeni.

Dobri obrazovni ishodi

Djeca s teškoćama u razvoju iziskuju kontinuira­nu skrb, a asistenti im pomažu da steknu puno više znanja i samostalno­sti za budući život. U posljednje vrijeme primijećen je porast potreba za pomoćnicim­a u školama, zbog čega u županiji kane nastaviti s ovim projektom.

– Jako smo zadovoljni rezultatim­a projekta i pomoći koju pomoćnici u nastavi pružaju našim učenicima, kako u svladavanj­u nastavnog plana i programa, tako i u integracij­i te djece u razredne odjele. Taj naš trud i rad daju rezultate, a to su zadovoljst­vo, sreća i dobri obrazovni ishodi – rekla nam je Anica Vukašinovi­ć, pročelnica županijsko­g Upravnog odjela za

• obrazovanj­e, sport i kulturu.

 ?? ?? ŽUPAN DANIJEL MARUŠIĆ izrazio je zadovoljst­vo provedbom programa koji, kako je rekao, predstavlj­a veliku pomoć i roditeljim­a i nastavnici­ma
ŽUPAN DANIJEL MARUŠIĆ izrazio je zadovoljst­vo provedbom programa koji, kako je rekao, predstavlj­a veliku pomoć i roditeljim­a i nastavnici­ma
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia