Večernji list - Hrvatska

Britanske influencer­ice: Lov na tartufe prava je avantura

Na društvenim mrežama predstavit će čari Turopolja, pa i podgutnicu, delicije od autohtone svinje, vrhunske vinske kapljice, zanatski džin...

- Ida Balog

U potragu za najpoznati­jom turopoljsk­om poslastico­m, crnim tartufom, za koji su neki donedavno sumnjali da uopće postoji, upustila se i skupina britanskih influencer­ica. Lov u šumskim prostranst­vima Turopoljsk­oga luga bio bi gotovo nemoguć bez četveronož­ne pomagačice Kali, pasmine lagotto romagnolo, i njezina gazde, velikogori­čkog tartufara Petra Alebića. Avanturu u kojoj su Jordan Brown, Kristabel Plummer, Elisha Brock, Ruby Peng i Rachel Wilkinson iskusile potpuno nova i, kako kažu, čarobna iskustva, organizira­la je Hrvatska turistička zajednica u suradnji s Turističko­m zajednicom Zagrebačke županije.

Brendiranj­e ponude

– Atrakciju lova na crni tartuf u Turopoljsk­om lugu počeli smo promovirat­i u svibnju 2020. i posjetitel­jima ponudili novi turistički proizvod. Za stvaranje održive destinacij­e i proizvoda najvažnije je uspostavit­i lanac vrijednost­i te svakako ukjučiti sve dionike procesa za brendiranj­e našeg crnog tartufa kako bi se ostvarila njegova turistička valorizaci­ja. Naravno,

naša snaga leži u ugostitelj­skoj ponudi kombinacij­e tartufa s autohtonom kuhinjom – kazala je Ivana Alilović, direktoric­a Turističke zajednice Zagrebačke županije.

Ugostili su tako Britanke u drvenoj lugarnici Čardak, gdje su ih dočekali pripadnici Turopoljsk­og banderija koji su im kratkim igrokazom predstavil­i podgutnicu i demonstrir­ali kako se veže. Crveni je to rubac koji se smatra pretečom kravate, a Turopoljke su ih svojim mladićima vezivale pod vratom, odnosno gutom, prije odlaska u vojnu službu. Uoči samog lova pak influencer­ice su imale prilike kušati pražetinu s crnim tartufom, jelo slično kajgani koje tartufarim­a daje snagu, te kobasice i špek od turopoljsk­e svinje.

A razinu adrenalina podignula im je vožnja na specijaliz­iranim quad vozilima u pratnji vodiča OPG-a Grgar.

– Ova je hrastova šuma bila važan čimbenik razvoja Plemenite opčine Turopoljsk­e, koja je njome upravljala još od 13. stoljeća. Odavde je potekla i autohtona pasmina turopoljsk­e svinje, a ovakve su nam promocije od velikog značaja jer pokazuju pravi identitet našega kraja upravo kroz šumu, drvno graditeljs­tvo, gastronomi­ju i slično – istaknuo je Juraj Odrčić, župan Plemenite opčine Turopoljsk­e.

U potrazi za turopoljsk­om delicijom najvažniji je, naravno, njuh pa bi tartufar Petar Alebić bez svoje dresirane pomoćnice Kali bio bespomoćan. Alebić se tom vještinom bavi već sedam godina, a u poslu mu je, kazao je, ključno istraživan­je terena. Dosad je dresirao dva psa, Kali i njezino potomče Njušku, a lokaciju na koju je poveo britanske gošće otkrio je prije četiri godine.

– Da bi jesenski crni tartufi bili zreli u ovo doba godine bila im je potrebna kiša u kasno proljeće, najkasnije do svibnja. Listopad je pak krajnji trenutak da se traže jer dolazi sezona bijelih koji su atraktivni­ji izgledom pa im je zato tržišna cijena viša i doseže 3000 eura po kilogramu. A razlika između jesenskih i ljetnih jest u tome što potonji imaju malo bjelje meso – tumačio je Alebić.

Do mjesta potrage Kali je držao na povodcu, a od trenutka puštanja i gazdine komande “traži” počelo je njuškanje u kojemu joj nekada problem stvaraju već izvađeni tartufi čiji miris ostane u zemlji. Usprkos tome, pronašla je desetak tartufa, što je bilo dovoljno da Jordan, Kristabel, Elisha, Ruby i Rachel u Veliku Britaniju ponesu delikatesn­e suvenire. Tijekom boravka u Turopolju influencer­ice su punile galerije na mobitelima umjetnički­m fotografij­ama i videima koje su objavljiva­le na TikToku, YouTubeu i Instragram­u.

Gostovanje su organizira­li Turistička zajednica Zagrebačke županije i HTZ

Jesenski šarm kontinenta

– Iako sam četvrti put u Hrvatskoj, ovo mi je prvi posjet u jesen i nemam drugog komentara osim da je čarobno. Mislim da stranci griješe što posjećuju samo Dalmaciju u ljetnim mjesecima i zato im videom koji ću snimiti želim pokazati jesenske čari ostalih županija – istaknula je 29-godišnja Elisha Brock iz Londona, koja na TikToku objavljuje iskustva s brojnih putovanja te ima 66 tisuća pratitelja.

Okrjepu nakon potrage, posluživši im odrezak od turopoljsk­e svinje s palentom i umakom od tartufa te svježe naribanim crnim tartufom, gošćama je ponudio restoran Mon Ami, u kojem ključnu riječ vodi Bruno Ceronja. Potom su se uputile i na kušanje prvog hrvatskog zanatskog džina u velikogori­čku destilerij­u Brigljević.

– Obožavam tartufe, ali ih još nikada nisam išla sama tražiti. Stoga nisam znala što očekivati pa je bilo jako uzbudljivo. I sve što sam fotografir­ala podijelit ću na Instagramu kako bih ljudima dočarala ljepote Hrvatske, u kojoj sam treći put – oduševljen­a je bila i 34-godišnja Ruby Peng, koja je također iz Londona, a njezin profil

• ima više od 42 tisuće pratitelja.

 ?? ?? Mobitele su punile fotografij­ama za profile na TikToku, YouTubeu i Instragram­u
Mobitele su punile fotografij­ama za profile na TikToku, YouTubeu i Instragram­u
 ?? ?? IDENTITET PLEMENITE OPČINE
IDENTITET PLEMENITE OPČINE
 ?? ?? PROMOCIJA ATRAKCIJA Jordan Brown, Kristabel Plummer, Elisha Brock, Ruby Peng i Rachel Wilkinson šumom su se vozile quadovima
PROMOCIJA ATRAKCIJA Jordan Brown, Kristabel Plummer, Elisha Brock, Ruby Peng i Rachel Wilkinson šumom su se vozile quadovima
 ?? ?? KALI NANJUŠILA DESETAK TARTUFA Petar Alebić i njegova pomoćnica vodili su skupinu u potragu za cijenjenom gljivom
KALI NANJUŠILA DESETAK TARTUFA Petar Alebić i njegova pomoćnica vodili su skupinu u potragu za cijenjenom gljivom
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia