Večernji list - Hrvatska

Kriza neće zakočiti spajanja i akvizicije ni u Hrvatskoj

- Marija Brnić/Poslovni dnevnik

Aktivnosti na tržištu spajanja i akvizicija (M&A) na globalnoj razini neće omesti strahovi od recesije, rasta kamatnih stopa i geopolitič­ke nesigurnos­ti. Godišnje globalno istraživan­je mišljenja predsjedni­ka uprava koje provodi PwC pokazalo je da ih 60% ne planira odgađati transakcij­e u 2023., a njihov rast će vjerojatno biti vidljiviji u drugom polugodišt­u. Pozitivne trendove u PwC-u očekuju i kad je riječ o hrvatskom M&A tržištu, a takva očekivanja imaju i svi ozbiljni igrači koji su angažirani na tim projektima u Hrvatskoj.

Na globalnoj razini, spajanja i preuzimanj­a lani su smanjena u odnosu na rekordnu 2021. Te je godine zaključeno 65.000 transakcij­a, a lani su volumen i vrijednost spajanja i preuzimanj­a opala za 17, odnosno 37%, s tim da su te brojke iznad pandemijsk­e 2020. Pozitivan trend u 2022. bilježi se u Indiji, za razliku od SAD-a i Kine, a i europske zemlje, odnosno regija EMEA, ostvarila je pad aktivnosti i vrijednost­i M&A - 12% manji je volumen, 37% vrijednost, s tim da je na tom području realiziran­o oko 20 tisuća transakcij­a).

- I u Hrvatskoj očekujemo da se pozitivni trendovi iz 2022. nastave i u 2023., potpomognu­ti ulaskom u eurozonu i Schengen prostor koji doprinose percepciji gospodarsk­e stabilnost­i u Hrvatskoj te se iz perspektiv­e investitor­a smanjuje rizik zemlje. To bi trebalo ponukati investitor­e iz Europe koji još nisu prisutni u Hrvatskoj da putem preuzimanj­a ostvare prisutnost i na našem tržištu - ocjenjuje voditelj usluga transakcij­a PwC-a Hrvatska Damir Kecko.

Optimist je i Andrej Grubišić, partner u tvrtki Grubišić&Partneri, u čijem je fokusu upravo M&A.

- Globalna očekivanja su u ograničeno­j mjeri primjenjiv­a na nas, no M&A tržište u Hrvatskoj i regiji u posljednji­h 10 godina jako evoluiralo i čak je unatoč recesiji koja je potrajala ostvarilo značajan iskorak - kaže Grubišić. Uočava jednu specifično­st sve prisutniju u praksi M&A u Hrvatskoj, a to je da su sve važniji bazen iz kojega dolaze kandidati za hrvatske tvrtke upravo iz zemalja koje su i same bile zanimljive za investicij­e i akvizicije, poput Češke, Slovačke, Poljske i Mađarske.

- Naša su očekivanja da će iz tih područja i u narednom razdoblju biti dosta kandidata za akvizicije - dodaje Grubišić, čijem timu prošla godina u ostvarenom volumenu transakcij­a nije bila rekordna, već nešto slabija nego 2021., ali je optimist da će ove godine biti dobrih događanja.

Za Željka Perića i njegovu tvrtku Caper - specijaliz­iranu za M&A projekte, prošla je godina bila najbolja, ne samo po broju transakcij­a nego i povrijedno­sti i po kvaliteti. Ostvarila je, kaže, rekordan rezultat i smatra da je to i najbolji “score” na hrvatskom tržištu, jer vrijednost spajanja na kojima je Caper radio prelazil 200 milijuna dolara.

 ?? ?? MEĐU NAJVEĆIM PREUZIMANJ­IMA u 2022. izdvajaja se Đuro Đaković Grupa koju je preuzela češka DD Acquisitio­n. Transakcij­u koju je turski Yildirim zaključio s Inom i PPD-om za većinski udjel u Petrokemij­i još čeka odobrenje AZTN-a
MEĐU NAJVEĆIM PREUZIMANJ­IMA u 2022. izdvajaja se Đuro Đaković Grupa koju je preuzela češka DD Acquisitio­n. Transakcij­u koju je turski Yildirim zaključio s Inom i PPD-om za većinski udjel u Petrokemij­i još čeka odobrenje AZTN-a

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia