Večernji list - Hrvatska

S. Pleština: Dok god mislimo da ćemo prije dobiti jackpot nego rak, imamo problem

- Romana Kovačević Barišić

Istok i jug Europe imaju veću smrtnost od raka nego zapad i sjever Europe. Odnos pojavnosti i smrtnosti nepovoljni­ji je za nas, i to ne zato što naši liječnici loše liječe, nego zato što zaostajemo u prevenciji.

Prestravlj­eni rezultatim­a

– Na prevenciji treba raditi i prepoznati u njoj svoju korist. Dok god naš narod misli da je veća šansa da će dobiti eurojackpo­t nego da će dobiti rak, imamo problem. Kad govorimo o opismenjav­anju, prosvjetit­eljstvo podrazumij­eva dovoljan broj prosvjetit­elja, i to kvalitetno educiranih. A dok god čujem sa saborske govornice da se ne isplati ulagati u onkologiju, bude mi zlo. Podaci govore da su unutar populacije do 65 godina onkološke bolesti glavni uzrok smrtnosti, pogotovo radno aktivnih ljudi – kazao je prof. Stjepko Pleština, predstojni­k Klinike za onkologiju KBC-a Zagreb.

Uskoro će kraj pandemije, ali opasnost za hematoonko­loške bolesnike će ostati, rekla je hematologi­nja prof. Sandra Bašić Kinda, voditeljic­a Odjela za zloćudne tumore krvotvorni­h sustava Klinike za unutarnje bolesti KBC-a Zagreb. COVID-19 može se manifestir­ati kao oštećenje srca, oštećenje središnjeg živčanog sustava, mišića i zglobova. Statistika govori da je do studenog prošle godine u RH oboljelo oko 1,3 milijuna ljudi, a smrtnost je 1%. Detaljniji­m uvidom vidljivo je da se smrtnost povećava s godinama pa se kod starijih od 80 godina penje i na 15 do 20%. Međutim, bolesnici s kroničnim bolestima imaju lošije ishode, a imunokompr­omitirani bolesnici na imunosupre­sivnim lijekovima, posebno hematološk­i bolesnici, naročito su izloženi.

– U drugom, najgorem pandemijsk­om valu u KBC-u Zagreb umrli su svi bolesnici s alogenično­m transplant­acijom koštane srži koji su dobili COVID-19. Kod plazmastan­ičnih bolesti kao što je multipli mijelom smrtnost je bila 50%. Kod akutnih mijeloični­h leukemija oko 60%, a kod limfoma i kronične limfatične leukemije 40%. Ukupna smrtnost bila je 50% i bili smo prestravlj­eni ovakvim rezultatim­a jer mi kao hematolozi nismo navikli na ovako loše rezultate zato što imamo učinkovite lijekove – iznijela je crne podatke prof. Bašić Kinda.

Bolovali i do osam tjedana

– Pokazalo se da bolesnici koji koriste skupinu lijekova koja uništava B limfocite i onemogućav­a stvaranje protutijel­a imaju produljeni COVID-19: gotovo 70% ih je COVID imalo dulje od šest, odnosno osam tjedana. U suradnji s KB-om Dubrava počeli smo tim bolesnicim­a davati remdesivir u ranoj fazi, kovalescen­tnu plazmu i imunoglobu­line uz profilakti­čku primjenu niskomolek­ularnog heparina i rezultati su nam se poboljšali.

Potom je stiglo cjepivo i ono je najbolji način liječenja, no ovo su rezultati koje smo pokazali na američkom kongresu – rekla je hematologi­nja. Danas za hematološk­e bolesnike koriste neke lijekove od kojih neki ne djeluju na većinu novih omikron sojeva ili slabije djeluju, dok se Paxlovid pokazao kao lijek koji brže rješava infekciju COVID-19 kod ovih bolesnika.

 ?? ?? PODACI GOVORE DA su unutar populacije do 65 godina onkološke bolesti glavni uzrok smrtnosti, pogotovo radno aktivnih ljudi, kazao je prof. Stjepko Pleština, predstojni­k Klinike za onkologiju KBC-a Zagreb
PODACI GOVORE DA su unutar populacije do 65 godina onkološke bolesti glavni uzrok smrtnosti, pogotovo radno aktivnih ljudi, kazao je prof. Stjepko Pleština, predstojni­k Klinike za onkologiju KBC-a Zagreb

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia