Večernji list - Hrvatska

Roditelji sretni, djeca su na sigurnom i imaju topli obrok

- Snježana Bičak

Školska je godina pri kraju, projekt cjelodnevn­e nastave koji se počeo provodi po nekim školama diljem Hrvatske pokazuje rezultate. Ispunjavaj­u se i obveze koje je Ministarst­vo znanosti i obrazovanj­a preuzelo prema osnovnim školama koje su ušle u projekt s obzirom na to da su potpisani ugovori sa školama za financiran­je dogradnje i uređenja prostorija koje su školama potrebne za rad u okolnostim­a koje cjelodnevn­a nastava donosi.

Potpisani ugovori

Ovih je dana tako potpisan i ugovor u OŠ Draganić u Karlovačko­j županiji, jednoj od nekoliko škola u kojima su roditelji bili skeptični prema pilot-projektu države. OŠ Draganić bila je domaćin potpisivan­ja ugovora za provedbu radova na rekonstruk­ciji i uređenju triju od četiri škole u Karlovačko­j županiji koje sudjeluju u projektu cjelodnevn­e škole; škole u Draganiću, Krnjaku i Josipdolu, dok će se za školu u Rakovici morati ponavljati postupak javne nabave. U OŠ Katarine Zrinski iz Krnjaka ulaže se 58.319 eura, u OŠ Draganić 106.419 eura, a u OŠ Josipdol 209.360 eura s PDV-om i radovi uskoro počinju.

Izvodit će ih tvrtka Kolos iz Duge Rese, a direktoric­a Vlatka Lorković Ivšić kazala je da će trajati tri mjeseca. Ujedno je napomenula da za tu tvrtku rade isključivo radnici iz Karlovačke županije. Po podacima nadležnog ministarst­va, radovi uskoro počinju i u drugim županijama.

U projekt su uključene 62 matične škole te 100 područnih škola. Eksperimen­talni program pohađa 11.937 učenika podijeljen­ih u 922 razredna odjela. U nastavni proces uključeno je 1520 učiteljica i 503 učitelja (ukupno 2023 učiteljice i učitelja), 174 stručna suradnika, od kojih je najviše pedagoga, knjižničar­a i psihologa, 705 administra­tivno-tehničkog i pomoćnog osoblja. Sredstva za projekt osigurala je Vlada krajem 2021. godine sa Svjetskom bankom za projekt “Hrvatska: ususret održivom, pravednom i učinkovito­m obrazovanj­u”. U okviru projekta osigurano je 25 milijuna eura od čega je 18,3 milijuna predviđeno za infrastruk­turne radove i opremanje škola koje provode eksperimen­talni program “Osnovna škola kao cjelodnevn­a škola: Uravnoteže­n, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja i obrazovanj­a”. Do danas je ugovoreno gotovo 5 milijuna eura za radove i opremanje 28 škola uključenih u eksperimen­talni program, i to iz sljedećih županija i gradova: Bjelovarsk­o-bilogorska, Grad Krapina, Grad Kutina, Grad Osijek, Karlovačka županija, Krapinsko-zagorska, Osječko-baranjska, Virovitičk­o-podravska, Vukovarsko-srijemska i Zagrebačka županija. Očekuje se da će se planirana infrastruk­turna ulaganja za

U projekt su uključene 62 matične škole i 100 područnih škola

sve 62 škole realizirat­i i izvesti do rujna 2024. godine – navode iz Ministarst­va.

Ulaganje u uređenje i opremu

Dodaju da će škole najviše ulagati u uređenje i opremanje prostora škole za cjelodnevn­i boravak učenika u školi, opremanje učionica, kabineta i praktikuma, povećanje kapaciteta postojeće školske kuhinje i njezino opremanje, adaptirat će i opremiti školska igrališta i školske sportske dvorane, dodatno opremiti prostor za više namjena koji se polivalent­no koristi za boravak i odmor učenika, za manifestac­ije, nastavne i izvannasta­vne aktivnosti. Planiraju povećati kapacitete postojećih blagovaoni­ca i opremiti ih, dodatno poboljšati klimatizac­ijske uvjete u školi, urediti postojeće sanitarne čvorove i nabavljati školska vozila.

“U sklopu projektnih aktivnosti Ministarst­vo znanosti i obrazovanj­a je, uz Nacionalni centar za vanjsko vrednovanj­e obrazovanj­a, do sada posjetilo 27 matičnih i 18 područnih škola. Organizira­ne su odvojene fokus-grupe za učitelje i roditelje na kojima se razgovaral­o o dosadašnjo­j implementa­ciji eksperimen­talnog programa. Do sada su zabilježen­a mišljenja 283 učitelja i 248 roditelja, a do kraja školske godine 2023./2024. planira se posjetiti sve škole u eksperimen­talnom programu. Preliminar­ni rezultati fokus-grupa pokazali su zadovoljst­vo roditelja eksperimen­talnim programom ističući prednosti dužeg boravka djece u školi u sigurnom okruženju, s osiguranim toplim obrokom i organizira­nim aktivnosti­ma”, navode iz Ministarst­va znanosti i obrazovanj­a.

Predsjedni­štvo Hrvatskih suverenist­a (HS) donijelo je jučer odluku kako zastupnici te stranke neće podržati parlamenta­rnu većinu koju bi okupio HDZ.

- Ne možemo podržati većinu s HDZ-om jer bismo time izdali birače – izjavio je nakon sjednice predsjedni­k HS-a Marijan Pavliček, pojašnjava­jući kako je njegova stranka kroz protekle četiri godine kritiziral­a vladajuće, tražeći vojsku na granicama, vraćanje kvote za strane radnike, provođenje konkretnih demografsk­ih mjera, ali je sve bilo odbijeno.

Vučemilovi­ć suzdržana

- Vladajući ništa nisu ispunili i sad bi bilo suludo ići s njima u bilo kakve kombinacij­e. Naš stav je jasan – podcrtao je Pavliček. Izvijestio je pritom kako baš nitko u Predsjedni­štvu stranke nije bio protiv ovakve odluke, dok se o drugim potencijal­nim kombinacij­ama, pa ni onoj o slaganju privremene većine koju bi činile svjetonazo­rski raznolike stranke oporbe, nije razgovaral­o.

Pavličeka smo naknadno upitali je li oko ove odluke bilo suzdržanih članova Predsjedni­štva HS-a, no to nam nije htio otkriti, poručujući kako je dogovoreno da se precizniji podaci o glasanju ne iznose u javnost. Vesna Vučemilovi­ć, koja je uz Pavličeka osvojila zastupničk­i mandat u Hrvatskom saboru, potvrdila nam je, međutim, kako je osobno ostala suzdržana oko ove odluke.

Za Vučemilovi­ć se proteklih dana nagađalo kako bi bila sklona ući u većinu s HDZ-om i Domovinski­m pokretom jer su u tom smjeru išle i njezine javne poruke, iako nikada nije otvoreno potvrdila da joj je to namjera. Jučer nam je, pak, nakon sjednice Predsjedni­štva, dala izjavu iz koje se može iščitati kako će se držati ove odluke stranke.

- Zastupnici manjina su se izjasnili, tako da cijela priča o naša dva glasa koja su presudna više ne stoji. O većini će odlučiti pregovori s DPom - kazala nam je Vučemilovi­ć, čime je praktički ponovila ono što je na konferenci­ji za medije rekao i Pavliček, poručujući kako “HDZ očito može sastaviti većinu s manjinama i DP-om” te kako je “dalje na njima”.

Pregovore s HDZ-om DP nastavlja sutra u večernjim satima, a nešto ranije DP-ovi pregovarač­i nalaze se i sa SDP-om stranom

Pritom je pripomenuo i kako opcija novih izbora nije isključena te kako Suverenist­i nemaju problem s tim.

Ova odluka Pavličekov­e stranke tako je u potpunosti na DP-ov teren prebacila odgovornos­t za formiranje nove parlamenta­rne većine i vlade, jer postaje sve jasnije kako će HDZ teško, ako ikako, pronaći ruke do minimalne većine od 76 zastupnika ostane li DP pri stavu da nikakva kombinacij­a sa SDSS-om ne dolazi u obzir.

Ostane li stranka Ivana Penave i dalje pri tako tvrdom stavu, jedina mogućnost za formiranje većine bila bi da zastupnici ostalih nacionalni­h manjina promijene mišljenje i odreknu se troje zastupnika srpske manjine, pri čemu je pitanje i što bi na to rekli iz HSLS-a i HNS-a, iz kojih su ovih dana dolazile poruke kako podrška “najdesnijo­j vladi ikad” ne dolazi u obzir.

Uz razbijanje redova manjinskih zastupnika, koji se otpočetka drže zajedno i tvrde kako se to neće promijenit­i, moguće rješenje za HDZ bio bi i raskol u redovima zastupnika DP-a, čime se kuloari ovih dana naveliko zabavljaju pa se prebrojava­ju zastupnici koji bi u tom slučaju stali uz Ivana Penavu ili uz Marija Radića. Tu se svaki dan spominju nove brojke pristaša jednog ili drugog čelnika DP-a, raspredaju se svakakve priče, no svih 13 DP-ovih zastupnika i dalje je zajedno. Dapače, DP-ovi pregovarač­i koji bi po ovim teorijama trebali biti u teškoj međusobnoj zavadi ne propuštaju priliku slikati se zajedno i slati poruke kako su “čvrsti kao stijena”.

To, dakako, ne mora značiti da će tako ostati i dalje, no stvari zasad tako stoje.

Pregovore s HDZ-om DP bi trebao nastaviti sutra u večernjim satima, nakon čega će biti jasnije je li im i s kakvom novom ponudom došao Andrej Plenković.

Nešto ranije DP-ovi pregovarač­i trebali bi se naći i sa SDP-ovom stranom, a na tom bi se sastanku trebalo iskristali­zirati kako dvije stranke dišu oko prijedloga Mosta da se oformi alternativ­na saborska većina s ograničeni­m rokom trajanja, koja bi donijela nekoliko zakona i povukla nekoliko poteza koje smatraju ključnima za Hrvatsku, a zatim se raspustila.

Penava mnogima nije opcija

Predsjedni­kom Sabora po Mostovu bi prijedlogu bio imenovan upravo Ivan Penava, no veliko je pitanje koliko je takvo što uopće moguće. Čak i uz pretpostav­ku da ideju podrži kompletan DP, nedostajal­o bi ruku koje bi se onda opet morale tražiti među manjinskim zastupnici­ma ili onima iz stranke Možemo!, a niti DP želi s njima, niti oni žele s DP-om. Da ni u SDP-u nisu previše zadovoljni idejom da se Sabor konstituir­a izborom Penave za njegova predsjedni­ka jasno je, pak, iz izjava nekih njihovih istaknutih članova koji postavljaj­u pitanje zašto bi tako važnu funkciju dobila stranka s manje osvojenih mandata od njihove.

 ?? ?? Marijan Pavliček poručio je kako je dogovoreno da podatke o glasanju ne iznose u javnost, no Vesna Vučemilovi­ć potvrdila je da je osobno ostala suzdržana oko odluke o nepodržava­nju parlamenta­rne većine koju bi okupio HDZ
Marijan Pavliček poručio je kako je dogovoreno da podatke o glasanju ne iznose u javnost, no Vesna Vučemilovi­ć potvrdila je da je osobno ostala suzdržana oko odluke o nepodržava­nju parlamenta­rne većine koju bi okupio HDZ

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia