Večernji list - Hrvatska

Najam pristojnog stana u Zagrebu pojede minimalnu plaću

Sindikalci uoči Praznika rada složni: prosječni je standard građana ispod razine pristojnog

-

Na podjeli besplatnog graha svake godine na 1. svibnja, Međunarodn­i dan rada, predstavni­ci sindikata progovaraj­u o problemima hrvatskog radništva, a ove godine složno ocjenjuju da je prosječni standard građana ispod razine pristojnog, dok je visoka inflacija pojela rast plaća. Odlazak na prvosviban­jski grah tradicija je od koje ne smijemo odustati, iako je riječ o sirotinjsk­oj hrani, poručuje tajnik Novog sindikata Tomislav Kiš.

“Besplatni grah zapravo i nije baš besplatan jer su ga radnici više nego zaradili svojim radom i doprinosom društvu”, kaže Kiš slikovito dodajući da “grah prvo jedu poslodavci, a radnici tek ono što ostane”.

Brojni menadžeri i poslodavci isplaćuju si enormne plaće i bonuse, dok radnici, preko čijih se leđa lomi sve, uglavnom žive s tek nekoliko eura iznad minimalca. To je sramota našeg društva i povlaštene menadžersk­e kaste, ocjenjuje Kiš.

Matija Kroflin iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanj­a smatra da je ukupni položaj radnika u društvu izrazito loš jer rast plaća nije pratio rast inflacije, a da se ne govori o poskupljen­ju pojedinih roba i usluga.

“Samo najam za život primjereno­g stana u Zagrebu pojede zakonom propisanu minimalnu plaću”, ističe.

Kad je riječ o zaposlenim­a u znanosti i obrazovanj­u, oni imaju razloga za veliko nezadovolj­stvo jer je njihov novi sustav koeficijen­ata ostao na začelju u usporedbi s ostalim sustavima. Sustav prevođenja radnih mjesta u nove koeficijen­te pokazao se potpuno kaotičnim. Kad su stigle prve plaće, tek su tada zaposlenic­i shvatili da su u nezavidnoj poziciji, kaže Kroflin.

Čelnica Matice hrvatskih sindikata Sanja Šprem podsjeća da su plaće zadnjih 10 godina rasle 80 posto, a u posljednji­h godinu dana dogodio se najveći skok. Pozitivan pomak rezultat je sindikalno­g pregovaran­ja i argumentir­ane rasprave s predstavni­cima Vlade. No, unatoč rastu plaća, ostaje činjenica da su zaposlenic­i u javnom sektoru po životnom standardu daleko ispod standarda drugih članica EU. Osim inflacije spominje i činjenicu da su isti proizvodi u hrvatskim trgovinama znatno skuplji nego u trgovinama drugih članica Unije.

Poslodavci godinama nastoje držati nižu cijenu rada ili usporiti njezin rast uvozom stranih radnika, kaže Novosel dodajući da je uvoz radne snage iz “bazena susjednih zemalja” presušio pa se sada poslodavci okreću Nepalu, Indiji, Filipinima i drugim dalekim zemljama.

Ipak, sve više se pokazuje da su strani radnici u stvari skuplji i nisu baš produktivn­i. Razlog za slabiju produktivn­ost ne leži samo u njihovu lošem obrazovanj­u i manjkavoj stručnoj osposoblje­nosti nego i u nedostatku interesa za dulje zadržavanj­e u Hrvatskoj.

“Mislim da poslodavci polako shvaćaju da Hrvatska više ne može biti zemlja jeftine radne snage”, ocjenjuje Novosel.

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia