“GEVŞEKFEDERASYONUN”FİYATINEOLACAK?

Havadis Gazetesi - - NEWS - Köşemden EŞREF ÇETİNEL esrefcetinel@havadiskibris.com

Anastasidis’li Rum liderliği ansızın “gevşek federasyonu” bile tartışacak “çözüm” aşkına düştü! Ki nerde “Enosis hülyalı o aşk” nerde bu şimdiki? Hem de:

Sen yarım asır “Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlayacağım” diye Türkleri katlet! Zulümlerin en korkuncunu yap! Kıyım kıyım kıyıp göçe zorla! Mahvolup gitsin diye ambargolar altında ez ele! Annan planına bile ada egemenliğine uygun bulmadığın için “hayır” de! Crans Montana’da çözüm köprülerini yak!…

Sonra da hepimizi şaşırtarak “ben gevşek federasyon” isterim diye yeni bir “çözüm alternatifi” sür masaya! Eğer Anastasiadis’in başına saksı düşmediyse, vallahi bu işte bir iş var ama ne?

BİR kere son gelişmelere baktığımda “sağduyumu” kaybediyorum! Çünkü böylesi çözüm önerileri “bizden Rum tarafına gitseydi” anında alacağımız cevap “Birleşik Kıbrıs’a dayalı hatta azınlık çoğunluk ilkesinde ve de Türkiye’siz bir Kıbrıs’ta federal devletten” başka bir şey olamazdı!

Oysa bugün Rum tarafının da kendi içinde tartışırken şaşkınlığını gizleyemediği resmen “merkezi hükümetin” zayıf, buna karşılık “kurucu devletlerin” kendi

içlerinde yetkisel olarak daha güçlü olacakları” bir “desantralizasyon”dur! (Anastasiadis bunu gevşek federasyondan ayrı yorumluyor!)

TABİ bir siyaset bilimcisi değilim ama böylesi bir çözüm olasılığının “konfederasyonu” çağırdığını da biliyorum..

Yani Avrupa bile 28 ülkeli devasa bir federasyon iken, Amerika eyaletler sisteminde daha bir büyüğü iken, neden küçük Kıbrıs’ın iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliklere dayalı federasyonu da böyle “desantralize” olmasın? ANCAK benim “kargam” yazık ki öyle düşünmüyor! “Dikkat” diyor! Olmaya ki bu “işin altından da yeni bir çapanoğu çıkar!” “Çünkü” diyor: “Bu lütuf gibi görülen gevşek federasyon’un elbet bir fiyatı olacak. Kimse malını bedava satmaz! Dolayısıyle artık şu soruyu sormak gerekir.

EĞER Anastasiadis yıllardır Türk halkına yaptıkları zulümlerden pişman olup, giderayak, “ana mesih kutsal ruh” karşısında, son bir kez sevap işleyip günahlarından arınmayı düşünmüyorsa… Bu “gevşek federasyonun” Türk tarafından neyin karşılığında ve hangi ödünler istenerek masaya sürüleceğini çok iyi bilmemiz gerekir!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Cyprus

© PressReader. All rights reserved.